Europska unija donijela plan o kvotama za prihvat izbjeglica, ovo je pet stvari koje o tome trebate znati

Odluka o kvotama i razmještaju izbjeglica nije prihvaćena jednoglasno

Croatian police officers stand by as people wait to enter the Opatovac transit center for migrants and refugees on September 22, 2015. Croatian Prime Minister Zoran Milanovic urged Serbia on September 22 to restart directing migrants to Hungary and Romania to help ease the burden on his own country. AFP PHOTO / FEDERICO SCOPPA
FOTO: AFP

Ministri unutarnjih poslova zemalja članica EU danas su na izvanrednom sastanku u Bruxellesu izglasali prihvaćanje plana za raspodjelu 120.000 izbjeglica te obvezne kvote za njihov prihvat.

Međutim, odluka nije donesena jednoglasno, što politički analitičari nazivaju velikim udarcem za jedinstvo Unije, piše AFP. Donosimo kratak pregled najvažnijih stvari koje su se dogodile na današnjem sastanku.

1. Tko je bio protiv?

Planu za raspodjelu izbjeglica i obveznim kvotama za prihvat usprotivile su se Mađarska, Češka, Slovačka i Rumunjska, a suzdržana je bila Finska. “Vrlo brzo ćemo reći da je car gol. Zdrav razum je izgubio danas!”, objavio je češki ministar Milan Chovanec na Twitteru nakon glasanja.

Slovački premijer Robert Fico rekao je da neće pristati na “diktat” EU i da će radije prekršiti europske propise nego uvesti obvezujuće kvote, piše jedan slovački list.

2. Stupa li odluka odmah na snagu?

Ne, trebaju je još ratificirati čelnici EU na summitu u srijedu. Plan su ministri danas prihvatili većinom glasova, što je nezabilježeno kad se radi o pitanju koje se veže uz nacionalnu suverenost.

3. Zašto je tako važno što odluka nije bila jednoglasna?

Jedinstvo u glasanju pokazalo bi i jedinstvo same Unije, kako što se tiče problema vezanih uz izbjegličku krizu, tako i općenito. Nejedinstvo na današnjem glasanju simptomatsko je za stanje u Europskoj uniji.

4. Hoće li se izbjeglice iz Mađarske bez obzira na njeno glasanje ipak razmjestiti?

Budući da je Mađarska odbila podržati plan, EU-dužnosnici su najavili da će sigurno biti razmješteno 66.000 izbjeglica iz Grčke i Italije, a o njih 54.000 koji su prethodno trebali biti razmješteni iz Mađarske odluka će biti donesena naknadno.

5. Zašto su četiri zemlje glasale protiv?

Mađarska i njeni partneri protive se planu i obveznim kvotama jer smatraju da ih Bruxelles nema pravo prisiliti da prihvate tisuće ljudi. Tvrde da je to kršenje njihovog nacionalnog suvereniteta.

Novosti vezane uz izbjegličku krizu u Hrvatskoj uživo možete pratiti OVDJE.