EU komisija se sprema predložiti Bidenu gospodarski savez protiv Kine; što bi to moglo značiti za Hrvatsku?

Bruxelles tako Bidena poziva na novo globalno partnerstvo

European Commission President Ursula von der Leyen and European Council President (not pictured), connected via video with German Chancellor, hold a news conference after a virtual summit with China's President, in Brussels on September 14, 2020. (Photo by YVES HERMAN / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen predat će 10. i 11. prosinca šefovima 27 zemlja članica EU dokument od, kako se procjenjuje u Bruxellesu, od povijesnog značaja. Kako je otkrio The Financial Times, u “Novoj agendi EU-a i SAD-a za globalne promjene,“ Bruxelles će predložiti novom predsjedniku SAD-a Joeu Bidenu da iskoristi priliku koja se pruža “jednom u generaciji” za stvaranje globalnog saveza.

U dokumentu se ističe kako se EU i SAD, kao “otvorena demokratska društva i tržišna gospodarstva,” trebaju zalagati za zajednički pristup strateškom izazovu koji predstavlja rastuća međunarodna agresivnost Kine, “čak i ako se ne slažemo uvijek oko najboljih načina da se taj problem riješi.”

Zajednička linija otpora

Bruxelles traži zajedničko rješavanje problema oko kineskog ulaganja u inovativne EU i američke tvrtke te prijetnji novih 5G tehnologija. “Koristeći naš zajednički utjecaj, transatlantski tehnološki prostor trebao bi činiti okosnicu šire demokratske koalicije istomišljenika.”

EU komisija priprema dokument; Bidenu će ponuditi savez da se zajednički suprotstave Kinezima

Riječju, sadržaj dokumenta jasno daje do znanja da je jedna od glavnih zadaća EU i SAD-a stvaranje zajedničke linije otpora prema Kini i njenoj rastućoj ekonomskoj i političkoj moći. EU je istodobno podržao ideju novoizabranog predsjednika Joea Bidena o summitu demokracije te predlaže da bi nova transatlantska agenda trebala biti “karika novog globalnog saveza partnera istomišljenika”.

Neslaganja s Trumpom

Za četiri godine vladavine dosadašnjeg američkog predsjednika Donalda Trumpa odnosi između EU i SAD-a spustili su se na povijesno niske razine. Trump je tijekom svog mandata potkopavao jedinstvo EU, ohrabrivao je Poljsku i Mađarsku da budu remetilački čimbenik unutar europske zajednice, a više je puta dovodio u pitanje i svrsishodnost NATO pakta.

“Uistinu ružni transatlantski trgovinski rat”, kako su ga nazvali politički analitičari, karakteriziralo je uvođenje carina na izvoz čelika i aluminija u EU, na prijetnje predsjednika Trumpa da će proglasiti carine i na druge proizvode, najave Bruxellesa da će donijeti mjere odmazde, pokretanje američke istrage o europskim politikama poreza na digitalne usluge, kao i beskrajni spor Airbus-Boeinga u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji. Pri tomu se ne smije smetnuti s uma da će vizija Bruxellesa oko prava na zaštitu podataka, povećana konkurencija u tehnološkom sektoru i njegova reforma oporezivanja zahtijevati akciju protiv velikih američkih tvrtki koje dominiraju u toj industriji.

Bidenovom pobjedom do novog partnerstva

U Bruxellesu su procijenili da je pobjedom Joea Bidena došlo vrijeme za “novo uravnoteženo partnerstvo SAD-a i EU koje je danas potrebnije nego ikad.” Pri tomu je naglasak stavljen na partnerstvo, odnosno suradnju na “uravnoteženoj osnovi.” A to znači da Bruxelles očekuje od Washingtona da će EU tretirati kao ravnopravnog, a ne mlađeg partnera kojega se može ucjenjivati i maltretirati uvođenjem raznih carina i protekcionističkim mjerama. Pri tomu se traži zakopavanje trgovinskih ratnih sjekira te izbjegavanje nesporazuma koje izazivaju europski zahtjevi, primjerice, za većim oporezivanjem američkog tehnološki divovi.

U nacrtu europskog prijedloga plana EU za revitalizaciju transatlantskog partnerstva predlaže se i zajednička borba protiv pandemije Covida-19 te usklađeni pristup reformi Svjetske zdravstvene organizacije. Također se zahtjeva “udruživanje u oblikovanju digitalnog regulatornog okruženja, suradnju na provjeri osjetljivih stranih ulaganja i zajedničku suradnju u borbi protiv prijetnji poput cyber-hakiranja.”

Pitanje WTO-a visi u zraku

Premda se u dokumentu ne spominje izravno, očekuje se da bi obnova transatlantskog trgovinskog savezništva podrazumijevala i razgovor o Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, WTO-u. Washington smatra da je globalni trgovinski poredak podređen interesima Kine te da ga zbog toga valja mijenjati. Pitanje je, međutim, koliko su u izradu tog dokumenta sudjelovale sve članice EU i koliko će on biti prihvatljiv, primjerice, Mađarskoj, pa i Hrvatskoj, koje su razvile snažne trgovinske veze s Pekingom.

Također, čak je 12 država članica EU srednje i istočne Europe uključeno u organizaciju “17 + 1” koju je osnovao Peking i koja je bitno pridonijela razvoju gospodarske suradnje tih zemalja s Kinom. Nema sumnje da će dio tih zemalja tražiti dodatna objašnjenja oko sadržaja dokumenta te uravnoteženiji pristup rješavanjima problema oko gospodarske suradnje s Kinom.