Nekad je nužno odabrati stranu

EU odbio zahtjev britanskog premijera da na četiri godine blokira socijalna prava stranim radnicima

Predlaže se stupnjevani pristup, a ne potpuna blokada prava na 4 godine

British Prime Minister David Cameron arrives for a meeting with the European Commission president at the European Commission in Brussels, on January 29, 2016.

Prime Minister David Cameron on January 29  said mooted EU reform proposals in response to Britain's demands were "not yet strong enough", ahead of a meeting with the European Commission's president.
 / AFP / EMMANUEL DUNAND
FOTO: AFP

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk objavio je danas prijedloge za dogovor s Velikom Britanijom, koji će biti temelj za raspravu na predstojećem summitu čelnika EU 18. i 19. veljače u sklopu priprema za referendum o ostanku ili odlasku Britanije iz EU. U tom je dokumentu vidljivo da je Europska unija odbila ispuniti Velikoj Britaniji zahtjev po kojem bi radnici koji dolaze iz drugih zemalja Unije na četiri godine bili onemogućeni dobiti ikakve socijalne naknade.

Naime, britanski premijer David Cameron kazao je u zahtjevu da ljudi koji dolaze u Veliku Britaniju “moraju ovdje živjeti i doprinositi četiri godine prije no što budu mogli dobiti socijalne naknade ili olakšice za smještaj”, piše Independent.

Europska unija umjesto toga nudi Velikoj Britaniji mogućnost da se te naknade samo djelomično smanje tijekom četiri godine, umjesto da budu potpuno blokirane, kako je tražio Cameron. Predlaže se i da se naknade odnosno razni benefiti za strane radnike postupno povećavaju tijekom tog razdoblja.

Kočnica u slučaju ugroze sustava socijalne sigurnosti

Tim se prijedlogom, kako je istaknuto, omogućava državi članici EU da ograniči ulazak stranih radnika na svoje tržište rada na najviše četiri godine od početka radnog odnosa, ali to ograničenje, pojašnjava se, mora biti stupnjevano, od početnog potpunog isključenja od mogućnosti dobivanja naknada i ostvarivanja socijalnih prava pa do njihova potpunog ostvarivanja. To znači da strani radnici ne bi morali čekati pune četiri godine prije ostvarivanja bilo kakvih beneficija, a što je tražio Cameron.

Ta se kočnica može aktivirati ako bi sustav socijalne sigurnosti bio izložen prevelikom pritisku, a na to bi imale pravo sve države članice, jer se samo tako može izbjeći diskriminacija i ometanje slobode kretanja.

Brexit ili ne?

Cameron će morati na summitu EU krajem ovog mjeseca uvjeriti u učinkovitost ovog plana i ostale zemlje članice, kao i zastupnike britanskog parlamenta i građane svoje zemlje.

Podsjetimo, početkom 2013. obećao je britanskim građanima da će, ako pobijedi na parlamentarnim izborima 2015., organizirati referendum do kraja 2017. o ostanku ili odlasku Velike Britanije iz EU. Prije toga će, kako je rekao, pokušati postići dogovor o reformama koje bi zadovoljile britanske zahtjeve i omogućile ostanak u savezu. Dođe li do zadovoljavajućeg dogovora, referendum bi se mogao održati već u lipnju ove godine.

Po zadnjim anketama, zasad je britanska javnost naklonjena ostanku u Uniji, ali postotak onih koji to podržavaju nije premoćan.