EU parlament glasa o rezoluciji o reproduktivnim pravima žena, 109 poznatih hrvatskih konzervativaca oštro se buni

Ukupno 109 potpisnika iz redova 'akademske zajednice i civilnog društva' poziva europske zastupnike da glasaju protiv Matićeve rezolucije

Na dnevnom redu plenarne sjednice Europskog parlamenta u četvrtak, 24. lipnja, naći će se i glasanje o rezoluciji o seksualnom i reproduktivnom pravu žena u EU. Izvjestitelj Europskog parlamenta za tu rezoluciju hrvatski je europarlamentarac Predrag Fred Matić, a radi se o rezoluciji prema kojoj bi sve države članice Europske unije trebale poštivati pravo žene na seksualno i reproduktivno zdravlje i osigurati pravo na legalan pobačaj i seksualno obrazovanje u školama.

Matićeva inicijativa, proizašla iz njegovog izvješća iz svibnja o stanju seksualnih i reproduktivnih prava u EU u kontekstu zdravlja žena, naišla je međutim na žestoka osporavanja. Osim europskih klerikalnih krugova i pojedinih parlamenata država članica, Matićevoj rezoluciji protivi se i 109 potpisnika izjave iz redova, kako pišu, hrvatske akademske zajednice i civilnog društva. Svoju su izjavu poslali zastupnicima Europskog parlamenta i Telegram je u njenom posjedu.

Prozivaju Matića za ukidanje međunarodno priznatih prava

Potpisnici navode kako je tekst Matićeve rezolucije, o kojoj je opširno pisala Telegramova kolumnistica Sanja Modrić, u većini sadržaja problematičan “zbog mnoštva razloga koje se ne može ignorirati”. Navode kako Matićev izvještaj iz kojega je proizašao tekst rezolucije, predstavlja miješanje u nacionalne zdravstvene politike država članica u kontekstu pružanja zdravstvenih usluga i zdravstvene skrbi što je, navode, ekskluzivno pravo država članica.

“Izvještaj pogrešno predstavlja temeljna ljudska prava i poziva na smanjenje dosega i ukidanje drugih međunarodno priznatih prava: on određuje prigovor savjesti zdravstvenih radnika kao ‘prepreku’ koja treba biti uklonjena. Posebno opasnim smatramo poziv iz izvješća: Pomakom prema naprijed to bi se trebalo smatrati uskraćivanjem medicinske skrbi, a ne kao tzv. prigovor savjesti“, navodi 109 potpisnika ove izjave.

Pozivaju članove EP-a da glasaju protiv rezolucije

Među potpisnicima ove izjave su bivša dekanica zagrebačkog Pravnog fakulteta Dubravka Hrabar, bivši ministar obrazovanja i bivši dekan Fakulteta hrvatskih studija Pavo Barišić, niz profesora sa zagrebačkog, osječkog, splitskog i Hrvatskog katoličkog sveučilišta, predsjednik Mladeži HDZ-a Ivan Vidiš te cijeli niz saborskih zastupnika kao što su Vesna Bedeković, Nino Raspudić, Stephen Nikola Bartulica, Maja Grba Bujević, Davor Ivo Stier, Marijana Petir, Božo Petrov, Nikola Grmoja, Marin Miletić, Zlatko Hasanbegović, Zvonimir Troskot, Miroslav Škoro

U izjavi ističu i kako ne postoji međunarodni ugovor o ljudskim pravima koji spominje seksualna ili reproduktivna prava, no da Matićeva rezolucija to navodi kao međunarodno zaštićena ljudska prava. “Promovirajući ideološki obojen pogled na seksualno obrazovanje, reproduktivna prava i pobačaj, rezolucija poziva na instrumentalizaciju Europske komisije i EU fondova, a preduvjete za pristup sigurnom i legalnom pobačaju naziva oblikom rodno uvjetovanim nasiljem“, pišu.

Smatraju i da Matićevo izvješće koristi “konstrukcije koje bi trebale apelirati na osjećaje i uopće se ne trudi pokazati toleranciju”. U konačnici, 109 potpisnika ove izjave poziva zastupnike Europskog parlamenta da glasaju protiv Matićeve rezolucije čime bi se, smatraju, zastupnici “zauzeli za poštivanje nadležnosti država članica”. Pozivaju ih, dodaju, na oponiranje degradaciji ljudskih prava i zagovaranje zdravlja i prava svih žena i djece u Europskoj uniji. “Pozivamo vas da se zauzmete za budućnost kakvu ste obećali svojim biračima”, zaključuju.

HDZ će biti protiv

Telegramu je dostavljen tekst rezolucije o kojoj će se sutra raspravljati, a prekosutra glasati u Europskom parlamentu. Cilj je rezolucije da sve zemlje u EU – kao zajednički standard – omoguće svojim državljankama zakonit i dostupan pobačaj na zahtjev, kontracepciju i slobodno odlučivanje o planiranju vlastitih obitelji. Matićev izvještaj, kao temelj za rezoluciju, pokazuje kako stanje ženskih prava nije sjajno ni u nizu zemalja gdje se ženama, do određenog termina, formalno jamči pravo da prekinu neželjenu trudnoću.

Pobačaj je, naime, u dosta država i dalje otežan raznim paketima za ženu ponižavajućih uvjeta, sve manje izvediv zbog prava na priziv savjesti koje široko konzumiraju liječnici u javnim bolnicama te za mnoge parove nedostižan jer je skup. I o tome potanko govori izvještaj Freda Matića na temelju koga je, zajedno sa suradnicima, formulirao i prijedlog Rezolucije. HDZ-ov eurozastupnik Karlo Ressler u Jutarnjem je već najavio da će oni glasati protiv rezolucije u EP-u, ocjenjujući je lošom.

Danas se na Twitteru oglasio Fred Matić, komentirajući kako su se mnogi uznemirili zbog njegovog izvješća o seksualnom i reproduktivnom zdravlju. “To me raduje jer znači da smo odradili dobar posao, a onima koji me pokušavaju zaplašiti mailovima i dopisima punima mržnje, mogu reći: jedna je prava strana povijesti, vi ste je opet promašili”, poručio je.