EU postigla dogovor o zakonu o klimi. Plan je do 2030. smanjiti emisiju stakleničkih plinova za 55 posto

Dogovor je postignut u srijedu rano ujutro

European Commission President Ursula von der Leyen gives a press statement after the European Medicines Agency (EMA) gave the green light to European countries to start Covid-19 vaccinations in the coming days, after a regulatory approval for the use of a shot jointly developed by US company Pfizer and its German partner BioNTech, in Brussels, on December 21, 2020. (Photo by JOHANNA GERON / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Pregovarači Vijeća EU-a i Europskog parlamenta postigli su u srijedu ujutro u ranim jutarnjim satima dogovor o zakonu o klimi prema kojem će Unija do 2030. smanjiti emisiju stakleničkih plinova za 55 posto u odnosu na 1990. godinu.

“Oduševljena sam što smo postigli dogovor o ovom ključnom elementu Europskog zelenog plana. Naše političko opredjeljenje da postanemo prvi klimatski neutralni kontinent do 2050. sada je također zakonska obveza”, izjavila je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.

Zakon još trebaju potvrditi Vijeće i Europski parlament

Prema postignutom dogovoru, cilj smanjenja emisije stakleničkih plinova do 2030. godine smanjit će se za 55 posto, u odnosu na sadašnjih 40 posto. Dogovorom je potvrđeno stajalište Europskog vijeća, koje je u prosincu prošle godine podržalo prijedlog Komisije o 55-postotnom smanjenju, dok je početna pozicija Europskog parlamenta bila 60 posto.

“Današnji sporazum također pojačava našu globalnu poziciju lidera u suočavanju s klimatskom krizom. Kad se svjetski čelnici okupe na Dan planete Zemlje, EU će izaći s ovom pozitivnom viješću za koju se nadamo da će nadahnuti naše međunarodne partnere. Ovo je dobar dan za naše ljude i našu planetu”, izjavio je izvršni potpredsjednik Komisije Frans Timmermans.

U pregovorima između predstavnika država članica i Europskog parlamenta u zadnjih nekoliko mjeseci nije bilo nikakva napretka, sve do zadnjeg sastanka, koji je počeo u utorak rano popodne a završio u srijedu u 5 sati ujutro. Zakon još trebaju formalno potvrditi Vijeće i Europski parlament.