EU potvrdila nove sankcije Rusiji

Odobren je novi, peti paket europskih sankcija protiv Rusije, koji uključuje embargo na uvoz ruskog ugljena

BRUSSELS, Feb. 22, 2022  -- European Commission President Ursula von der Leyen makes a statement on the Ukraine issue in Brussels, Belgium, on Feb. 22, 2022. The European Union (EU) is ready to take further action against Russia if it continues to escalate the crisis, von der Leyen warned here on Tuesday.,Image: 664267649, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Države članice Europske unije danas su odobrile novi, peti paket europskih sankcija protiv Rusije, koji uključuje i embargo na uvoz ruskog ugljena koji godišnje Moskvi donosi četiri milijarde eura, javljaju agencije. Sankcije su odgovor EU-a na stravične scene iz Buče i drugih gradova u okolici Kijeva nakon povlačenja ruskih snaga sa sjevera Ukrajine.

Embargo na ugljen iz Rusije prva je mjera usmjerena protiv uvoza ruskih energenata, o kojim brojne članice EU-a ovise, a za koje je Unija od početka rata Rusiji uplatila 35 milijardi eura. Istovremeno je za naoružanje i druge vrste pomoći Ukrajini izdvojila milijardu eura.

Peti paket sankcija stupa na snagu nakon što ga sutra objave u Službenom listu EU-a, što je samo formalni korak.

Najavljen embargo na rusku naftu

Nove sankcije ovog je tjedna predstavila šefica Europske komisije Ursula von der Leyen. Uz embargo na ugljen uključuje i zabranu svih transakcija za četiri ključne ruske banke, zabranu pristanka u europsku luke za ruske brodove i brodove kojima Rusija upravlja, kao i zabranu ruskih i bjeloruskih prijevoznika u cestovnom prometu što će Rusiji ograničiti nabavu ključne robe.

Sankcije obuhvaćaju i ciljane zabrane izvoza iz EU-a u Rusiju vrijedne 10 milijardi eura, poput kvantnih računala, osjetljive tehnološke opreme i slično. Zabranjuje se i uvoz drva, cementa, morskih plodova i pića. EU novim paketom sankcija zabranjuje i ruskim tvrtkama da sudjeluju u javnim nabavama u državama članicama, a ruskim javnim tijelima zabranjuju primanje bilo kakve financijske pomoći od članica ili europskih institucija.

Von der Leyen je najavila da pripremaju i zabranu uvoza ruske nafte od koje Rusija ima značajne prihode. Prema izračunima nevladinih organizacija, na rusku naftu ide 285 milijuna dolara dnevno. No, oko toga se zemlje članice još nisu usuglasile. Posljednji korak za zabranu ruskih energenata – embargo na plin – još nije na vidiku iako zabranu uvoza plina podržava Europski parlament.