Eurobarometar: Povjerenje u Plenkovićevu Vladu srozalo se na 20 posto, građani strepe od inflacije

Samo 20 posto anketiranih smatra da je ekonomska situacija dobra

14.07.2022., Zagreb - U Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti odrzava se konferencija Vecernjeg lista "Hrvatska kao dio eurozone". Intervju "1 na 1". Predsjednik Vlade RH Andrej Plenkovic Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL Photo: Boris Scitar/PIXSELL
FOTO: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Hrvate kao i ostale građane EU najviše brine rast cijena i troškova života, a potpora euru u Hrvatskoj ostaje na istoj razini kao što je bila na zimu – 52 posto, pokazuju rezultati Eurobarometra objavljeni u utorak.

Istraživanje standardnog ljetnog Eurobarometra provedeno je u razdoblju od 17. lipnja do 17. srpnja 2022. U intervjuima je sudjelovalo 26.468 građana EU iz 27 država članica.

Na upit koja su dva najvažnija pitanja s kojima se suočava EU i vaša zemlja, građani EU na prvo mjesto stavljaju rast cijena, inflacije i troškova života. Taj problem na razini EU istaknulo je 54 posto posto anketiranih, a u Hrvatskoj preko 65 posto.

Tek petina Hrvata ima povjerenje u Vladu

Drugi problem koji najviše zabrinjava građane je opskrba energijom. Hrvatska je tu ispod europskog prosjeka, 14 posto u odnosu na 22 posto na razini EU. Na trećem mjestu za hrvatske građane je gospodarska situacija, a u EU međunarodna situacija. Nešto manje od polovice anketiranih, 49 posto, pokazuje povjerenje u EU, dok je u Hrvatskoj postotak nešto niži – 42 posto.

Samo 20 posto anketiranih u Hrvatskoj ima povjerenje u Vladu, dok na razini cijele EU njih 34 posto ima povjerenje u svoje nacionalne vlade. U odnosu na zimski Eurobarometar, broj onih koji nisu skloni imati povjerenje u Vladu u Hrvatskoj porastao je za 4 posto, a broj onih koji su skloni imati povjerenje pao je za 6 posto.

Samo 20 posto anketiranih u Hrvatskoj smatra da je ekonomska situacija dobra, a njih 79 posto da je loša. U EU su nešto optimističniji, 34 posto ih smatra da je gospodarska situacija u njihovoj zemlji dobra, a 64 posto loša.

U Hrvatskoj 52 posto građana podržava euro

Život u Europskoj uniji pozitivnim ocjenjuje 47 posto anketiranih na europskoj razini, a u Hrvatskoj 41 posto. Za ekonomsku i monetarnu uniju s jedinstvenom valutom eurom izjasnilo se 72 posto anketiranih u EU, a u Hrvatskoj 52 posto.

U odnosu na zimski Eurobarometar na razini EU porasla je potpora euru za 3 posto, a broj onih koji su protiv smanjio se za 2 posto. U Hrvatskoj je potpora euru ostala na istoj razini, 52 posto, ali se za 4 posto smanjio broj onih koji su protiv s 44 na 40 posto.

Više od polovice građana – u EU 57 posto, a u Hrvatskoj 60 posto – zadovoljno je europskim odgovorom na rusku invaziju na Ukrajinu.

Hrvati nezadovoljni epidemiološkim mjerama

Što se tiče odgovora na pandemiju covida-19, u Hrvatskoj je više nezadovoljnih nego zadovoljnih mjerama koje je poduzela Vlada, 45 posto je zadovoljnih, a 52 nezadovoljnih. Na razini EU više je zadovoljnih nego nezadovoljnih građana mjerama njihovih vlada – 56 prema 43 posto. Što se tiče odgovora EU na pandemiju, i u Hrvatskoj i u EU, više od polovice je zadovoljnih. U EU 56 posto, a u Hrvatskoj 52 posto.

Europska komisija u svom priopćenju ističe da rezultati standardnog ljetnog istraživanja Eurobarometra pokazuju kako negativna percepcija gospodarstva i strah od inflacije nisu narušili potporu i povjerenje građana u EU.

Velika ih većina podupire ulaganja Unije u obnovljive izvore energije te mjere za smanjenje ovisnosti o uvozu energije iz Rusije. Pozitivan doživljaj eura veći je nego ikad, no Europljani su sve više zabrinuti zbog gospodarske situacije u svojim državama i u EU.