Teroristička prijetnja Europi na najvećoj je razini ikada. Kući se vratilo 2000 ISIS-ovih boraca iz Iraka i Sirije

Postoji i veliki rizik da se teroristi skriju među izbjeglicama

A passerby raises his arms in front of Police forces in the northern Paris suburb of Saint-Denis city center, on November 18, 2015, as Police special forces raid an appartment, hunting those behind the attacks that claimed 129 lives in the French capital five days ago. At least one person was killed in an apartment targeted in the operation aimed at the suspected mastermind of the attacks, Belgian Abdelhamid Abaaoud, and police had been wounded in the shootout. AFP PHOTO / KENZO TRIBOUILLARD / AFP / KENZO TRIBOUILLARD
FOTO: AFP

Teroristička prijetnja Europi na najvišim je razinama ikada, rekao je jučer jedan američki dužnosnik za CNN. Smanjenju problema svakako ne pridonosi činjenica da se kućama vratilo gotovo 2000 europskih boraca koji su bili u Iraku i Siriji. Procjena njihova broja određena je nakon višegodišnjih analiza obavještajnih službi.

Većina povratnika ostala je vjerna ISIS-u, no ima i onih koji su se razočarali i pobjegli natrag u Europu. Nije još poznato koliko ISIS-u vjernih povratnika planira nove napade, rekao je taj dužnosnik.

Sigurnosne službe na Starom kontinentu nakon prošlogodišnjih napada u Parizu pomno prate sva sumnjiva zbivanja. Postoji i veliki rizik da se teroristi skriju među izbjeglicama te preko Italije stignu u Europu, rekao je drugi američki dužnosnik. Italija je već na to upozorila SAD i europske saveznike.

Napadi u Parizu potresli su cijeli svijet
Napadi u Parizu potresli su cijeli svijet AFP

ISIS jača u Libiji

Diljem Europe u zadnjih je nekoliko mjeseci uhićen niz osoba pod sumnjom da su povezani s ISIS-om ili da su njegovi operativci, a neki od njih kazali su da su djelovali inspirirani tom terorističkom grupacijom ili po izravnim naređenjima s njome povezanih ljudi.

Problem predstavlja i rastuća podružnica ISIS-a u Libiji, koja ima 2000 do 3000 džihadista i mogla bi početi neovisno naređivati napade u Europi, bez suglasnosti lidera te grupacije u Siriji i Iraku. Jačanje libijskog ISIS-a povezano je i s nepostojanjem stabilne i jake nacionalne vlade u toj zemlji.

Stoga se američki državni tajnik John Kerry sastao s kolegama iz Italije i Katara te visokim dužnosnicima NATO-a, ne bi li razgovarali o tome kako bi Sjedinjene Države mogle podržati libijske napore da formira novu nacionalnu vladu, što je bitno za stabilnost zemlje i borbu pritiv ISIS-a. Za vojnu intervenciju SAD-a u Libiji još nisu ispunjeni formalni uvjeti, no iz Pentagona poručuju da su u potrazi da dogovorom koji bi to omogućio.

isis

Psihološki problemi

U izvještaju Europola naglašava se pak da ISIS planira nove napade u Europi te da sve nacionalne vlasti diljem EU rade sve da to spriječe, što je potvrdio i ravnatelj Europola Rob Wainwright. Tu je i prijetnja koja bi se pojavila jačanjem pomorske moći ISIS-a: ugroženi bi bili i komercijalni brodovi na Mediterdanu, uključujući kruzere, izjavio je jedan dužnosnik NATO-a za CNN.

U izvješću Europola navode se i podaci o mentalnom stanju onih koji se pridruže ISIS-u. Po tim informacijama, mnogi strani borci prije ulaska u ovu terorističku grupaciju imali su psihičkih problema. S time je u vezi i ISIS-ov mentalitet kulta smrti, zbog kojeg imaju posebno određene borce čiji je cilj uništiti što više neprijatelja i pritom poginuti, kao što su bombaši-samoubojice.