Nekad je nužno odabrati stranu

Svijet se otvara, ali Kanada zadržava strog režim na granici prema SAD-u. Brine ih neočekivani skok broja novozaraženih u travnju

Kanadska vlada zasad odolijeva svim pritiscima

A car stops at a Canadian Customs booth in Niagara Falls, Ontario, on March 18, 2020, hours after Prime Minister Justin Trudeau announced the closing of the border with the US to all tourists. - US and Canada have mutually agreed on March 18, 2020 to temporarily restrict " non essential traffic" accross Canada-US border due to the coronavirus pandemic. (Photo by Geoff Robins / AFP)
FOTO: AFP

Petnaest mjeseci od početka pandemije koronavirusa, američko-kanadska granica, dugačka 8.800 kilometara, zatvorena je za sve osim za neophodna putovanja, odsijecajući tako obitelji, potencijalne turiste i milijarde dolara vrijedne trgovačke veze. Putovanja iz SAD u Kanadu pala su za 80 posto. Obje su zemlje nametnule stroga ograničenja oko toga tko može prijeći granicu. No kanadske restrikcije mnogo su strože, a njihovo je provođenje rigoroznije, piše The Atlantic.

Putnici koji lete u Kanadu moraju sletjeti u jednu od četiri zračne luke, a zatim platiti da prve tri noći 14-dnevne obavezne karantene provedu u određenome hotelu po cijeni koja može premašiti 1.600 američkih dolara. Nema iznimaka, čak ni za potpuno cijepljene ljude ili za kanadske državljane.

Turistička industrija je na koljenima

Kako se broj slučajeva zaraze strmoglavo smanjuje, a broj cijepljenih raste, većina država je popustila ili je ukinula ograničenja postavljena na putovanja i poslovanje. U Kanadi premijer Justin Trudeau ne žuri sa popuštanjem mjera. Trenutna ograničenja trajati će do 21.lipnja, ali je premijer kazao da prije olakšavanja mjera želi da 75 posto Kanađana bude cijepljeno.

Sa cijepljenjem se kasni, a kašnjenje alarmira turističke tvrtke sa obje strane granice, koje brinu da će i ove godine ostati bez prihoda. Predsjednica i izvršna direktorica Udruženja turističke industrije Kanade Beth Potter kaže da je taj dio industrije posve uništen. U ponedjeljak su pokrenuli kampanju kako bi izvršili pritisak na kanadsku vladu koju žele prisiliti da ponovno otvori granicu. Važan dio njihove strategije čine pozivi građanima da oko ovog pitanja kontaktiraju svog zastupnika u parlamentu.

Vlada nema milosti

Kanađani mogu prijeći granicu da bi se cijepili u SAD-u ali Amerikanci koji imaju domove u Kanadi ne mogu do njih. Trudeau kaže da će odluke donositi na temelju interesa Kanađana , a ne onoga što druge zemlje žele. Kanadski dužnosnici ističu kako je politika različita za vozače i one koji lete avionom, jer kamioni koji prevoze robu i hranu ne moraju u karantenu svaki put kada prijeđu granicu.

Najvažnije objašnjenje sporog tempa Kanade u popuštanju ograničenja jest činjenica da se broj slučajeva smanjio u veljači i ožujku, ali je početkom travnja je skočio skoro do zimskog vrhunca. Vlada nije pokazala nimalo razumijevanja za Kanađane koji su otputovali u inozemstvo i sada se suočavaju sa mučnim povratkom kući, posebno s obzirom na to da je vlada upozoravala da se ne putuje.

Pritisak da se granica barem djelomično otvori jača već nekoliko tjedana. Posljednjih dana premijer Trudeau je rekao da bi mjere uskoro mogle biti ublažene. To je tvrtkama koje ovise o putovanjima donijelo novu nadu, ali za sada, nema čvrstog datuma popuštanja restrikcija.