Razbijena mreža koja je namještala utakmice pa se kladila, u Hrvatskoj i Sloveniji uhićeno 11 ljudi

U Sloveniji je pretraženo 11 domova i 13 vozila, a u Hrvatskoj dvije kuće i dva auta

FOTO: Europol

Ukupno 11 osoba uhićeno je zbog sudjelovanja u korupciji u sportu, te ilegalnog klađenja u operaciji koju su finalizirale hrvatska i slovenska policija u suradnji s Europolom.

Ova kriminalna mreža stvorila je ilegalnu internetsku platformu kako bi preusmjerila velike oklade na glavne azijske kladionice. U samom finišu akcije istražitelji su upali u 13 domova, a pretraženo je i 15 automobila na više lokacija u Hrvatskoj i Sloveniji.

Namještanje oklade u Srbiji, Makedoniji i Češkoj

Operacija je započela još u ožujku ove godine kada je slovenska policija došla do informacija o kriminalnoj grupi koja je izradila više raznih web stranica kao dio ilegalna platforme za klađenje. Preko njih se manipuliralo okladama na sportska natjecanja što su se održavala diljem Europe. Sumnja se da su pripadnici ove grupe sudjelovali u pokušaju namještanja šest profesionalnih nogometnih utakmica u Srbiji, Makedoniji i Češkoj, a svoje oklade mahom su uplaćivali u Aziji gdje su im bili zagarantirani veliki dobici nakon što bi znali kakav će biti ishod susreta.

Svima koji su sudjelovali u ovom klađenju bila je zagaranitrana anonimnost financijskih transakcija, a točno određeni članovi grupe prebacivali su novac kroz nekoliko virtualnih platnih sustava, kao što su Skrill i Paysafe. Novac zarađen na ilegalnom klađenju prebacivao se u internetsku banku, svojevrsnu alternativnu bankarsku platformu, da bi se dalje proslijeđivao prema off shore kompanijama kako bi se prikrio pravi izvor zarade.

Gdje je završavala ilegalna zarada?

Ova skupina povezala se s drugim kriminalnim grupacijama u više različitih zemalja koje su pak novac što je bio zarađen na ilegalnom klađenu ulagale dalje u kriminalne poslove, među ostalim i u šverc droge.

Uz 11 pretraga domova i 13 vozila koje su obavljene u Sloveniji, još su dvije kuće i dva automobila pretraženi u Hrvatskoj, a na kraju je protiv 11 osoba otvorena istraga. Zaplijenjeno je i 35 računala i drugih elektroničkih uređaja, 32 mobitela, 19.650 eura, 38.500 krivotvorenih eura i dva vozila. Svim osumnjičenima na teret se stavlja zločinačko udruživanje, korupcija u sportu i ilegalno klađenje.

Moguće istrage u i drugim zemljama EU

Po završetku ove akcije europolov analitičar korupcije u sportu Sergio D’Orsi izjavio je kako je riječ o iznimno ozbiljnom kriminalu globalnog utjecaja, kojim se bave organizirane kriminalne, najčešće međunarodne skupine. “Ova međunarodna istraga dokazuje koliko sofisticirane postaju pojedine kriminalne skupine koje se bave korupcijom u sportu. One koriste sasvim novi način pribavljanja ogormnog ilegalnog profita da bi zatim taj isti novac investirale u druge kriminalne aktivnosti. Zbog toga je međunarodna policijska suradnja nužna kako bi im se stalo na kraj”.

O akciji se oglasio i direktor Slovenskog nacionalnog istražnog ureda Darko Majhenič, koji je potvrdio odlučnost slovenske policije u borbi protiv korupcije u sportu i ilegalnog klađenja u cijeloj regiji. Potvrdio je kako će na osnovu dokaza prikupljenjih u ovoj akciji i policije drugih zemalja moći nastaviti istrage povezanih slučajeve.

Hrvatska policija još nije potvrdila detalje dijela ove akcije provedenog u Hrvatskoj.