Europska agencija za lijekove: 'Cjepiva na bazi glasničke RNA čine se učinkovitima protiv indijskog soja'

Varijanta indijskog virusa otkrivena je u 44 države

A woman receives a dose of the Pfizer, Covid19 vaccine at the XL Covid19 vaccination center in Helmond. 
A mega XL Covid19 Vaccination center opened in Helmond providing more than 5000 jabs per day. The new location, a former factory that has been converted to a Covid19 Vaccination center being operated by GGD and currently providing Pfizer vaccines.
Mega COVID19 center in Helmond, Netherlands - 27 Apr 2021,Image: 608233195, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Cjepiva protiv covida-19 na bazi glasničke RNA kao što su BioNTech/Pfizer i Moderna, čine se učinkovitima protiv indijske varijante koronavirusa, objavila je Europska agencija za lijekove (EMA).

Podaci koje je iznio europski regulator o učinkovitosti cjepiva mRNA protiv varijante B.1.617 covida-19 “ohrabruju”, ustvrdio je Marco Cavaleri, predsjednik radne skupine EMA-e odgovoran za strategiju cijepljenja.

Čekaju se podaci za cjepivo AstraZeneca

Na konferenciji za novinare u srijedu Cavaleri je rekao i da je optimist u pogledu djelotvornosti da cjepiva na bazi adenovirusa, kakva su razvili AstraZeneca/Oxford te Johnson & Jonhson, također štite od indijske varijante. Čekaju se dodatni podaci iz Indije gdje se primjenjuje cjepivo AstraZeneca, rekao je. “Do danas, se u svemu, uvjereni smo da će cjepiva biti učinkovita protiv te varijante”, rekao je.

U Europskoj uniji odobrena su četiri cjepiva: Pfizer/BioNTech i Moderna, koji se koriste tehnologijom mRNA te AstraZeneca i Johnson & Johnson, virusna vektorska cjepiva.

Varijanta B.1.617, koja se prvi put u Indiji pojavila u listopadu, otkrivena je u 44 države, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) koja je tu varijantu svrstala na popis “zabrinjavajućih”. Time se indijska varijanta pridružila trima ‘zloglasnima’ koje su se pojavile u Velikoj Britaniji, u Brazilu te Južnoj Africi, a koje su smatrane opasnijima od originalne verzije koronavirusa jer su zaraznije, smrtonosnije ili otpornije na pojedina cjepiva.