Europska komisija objavila koliko će izbjeglica doći u EU do 2017. (i kakav će to učinak imati na ekonomiju)

Procjenjuje se da će u Europu stići oko tri milijuna ljudi

TOPSHOTS
Police escort migrants and asylum seekers as they walk to a refugee centre after crossing the Croatian-Slovenian border near Rigonce on October 24, 2015. Bulgaria, Romania and Serbia threatened to close their borders if EU countries stopped accepting migrants, as European leaders prepared for a mini summit on the continent's worst refugee crisis since World War II. AFP PHOTO / JURE MAKOVEC
FOTO: AFP

Tri milijuna izbjeglica moglo bi stići u EU do 2017. godine, što će imati i određeni pozitivan utjecaj na gospodarstvo, objavila je danas Europska komisija. U prvoj procjeni gospodarskog učinka najveće europske migracijske krize od Drugog svjetskog rata, Komisija je istaknula da bi to moglo dovesti do blagog porasta bruto domaćeg proizvoda, za 0,2 do 0,3 posto.

Pierre Moscovici, povjerenik za gospodarstvo, kazao je da bi “slab, ali ipak pozitivan” ekonomski učinak migranata mogao pomoći neutralizirati rastuće neprijateljstvo prema njima. “To znači da se ne može reći kako će priljev izbjeglica imati negativan utjecaj na tržište rada ili da će oni nekome oteti posao”, rekao je Moscovici, piše AFP.

Porast broja stanovnika za 0,4 posto

Iz EK-a ističu kako očekuju da će do kraja 2015. godine u Europu stići ukupno milijun migranata, u 2016. godini njih 1,5 milijuna, a u 2017. priljev će se smanjiti na pola milijuna. To će ukupno povećati broj stanovnika u Europi za 0,4 posto. Pritom treba uzeti u obzir da nekima azil neće biti odobren. Novi dolasci potaknut će kratkoročni rast i zbog povećanja državne potrošnje na nove tražitelje azila, istaknuto je u priopćenju Komisije.

Srednjoročno gledano, rast će se nastaviti zbog povećanja broja radnika na tržištu rada, “pod uvjetom da postoje odgovarajuća pravila ne bi li im se olakšao pristup tom tržištu”. Općenito, gospodarstvo eurozone nastavit će se tijekom iduće dvije godine oporavljati od grčke ekonomske krize, unatoč nepovoljnim kretanjima globalne ekonomije. Pritom, kako se ističe, treba i dalje odlučno i zajednički upravljati izbjegličkom krizom.

Njemačka nastavlja jačati (i uz pomoć azilanata)

Grčka, na čije je obale ove godine pristiglo više od 600.000 ljudi, i dalje klizi u recesiju, u kojoj bi mogla ostati i u 2016. godini, ali očekuje se da će novim europskim programom ekonomske potpore u 2017. godini ponovno krenuti uzlaznom putanjom.

Njemačka, najveća europska ekonomija i zemlja kojoj teži najveći broj tražitelja azila, očekuje ove godine gospodarski rast od 1,7 posto, a u 2016. i 2017. godini za po 1,9 posto. Za cjelokupno područje 28 zemalja EU predviđa se pak rast od 2,0 posto u 2016. i 2,1 posto u 2017. godini.