Europska pučka stranka zbog situacije s Orbanom izgleda sve slabije. Zašto je nisu u stanju riješiti?

Deset mjeseci natezanja s mađarskim premijerom pučanima nije donijelo nikakve koristi

PRAGUE, CZECH REPUBLIC - NOVEMBER 17: Hungarian Prime Minister Viktor Orban talks during ceremony marking 30th anniversary of the Velvet Revolution on November 17, 2019 in Prague, Czech Republic. The Czech Republic celebrates the 30th anniversary of the Velvet Revolution commemorating the events of 17 November 1989, when after the brutal suppression of a student demonstration at Narodni street, the communist leadership soon crumbled and the playwright and human rights activist Vaclav Havel became president shortly thereafter. (Photo by Gabriel Kuchta/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Već deset mjeseci Europska pučka stranka ne zna što bi s Viktorom Orbanom, mađarskim premijerom čija je stranka u ožujku prošle godine suspendirana unutar EPP-a. Političkoj grupaciji, kojoj pripada i HDZ, moglo bi se dogoditi da Orban uopće ne čeka njihovu odluku, nego sam napusti redove pučana i osnuje, kako najavljuje, novi “europski demokršćanski pokret”.

U deset mjeseci suspenzije, koji su trebali poslužiti da se nesuglasice između EPP-a i Orbanovog Fidesza riješe (po mogućnosti, naravno, izglade) praktički se ništa nije promijenilo. Enfant terrible EPP-ove političke obitelji, kako ga je zvao bivši predsjednik pučana Joseph Daul, i dalje izaziva svoje europske kolege, kritizira politički smjer grupacije, otvoreno koketira s krajnjom desnicom i ponovno, navodno, kuje ozbiljne planove o formiranju nove političke skupine koja bi – tako je Orban predstavlja – bila protuteža političkom pokretu francuskog predsjednika Emmanuela Macrona.

Vrpoljenje oko Orbana

EPP prošle godine nije imao ni snage niti suglasja riješiti situaciju s Orbanom, pa su se poslužili iskušanim političkim trikom. Osnovali su tročlani odbor, “vijeće mudraca”, sa zadatkom da prati poštuje li Fidesz vrijednosti za koje se zalaže EPP. Komisije i povjerenstva dobro dođu kada odluku treba odgoditi, a tada – dva mjeseca pred izbore za Europski parlament, na kojim se očekivao uzlet krajnje desnice – pučani su, očito, htjeli izbjeći unutarstranačke obračune i pretrčavanje Fidesza u drugi politički kamp.

Deset mjeseci odgode nije im, međutim, baš pomoglo. Pučka stranka se jednako vrpolji oko Orbana, kao i u ožujku prošle godine: treba li ga isključiti iz grupacije, produžiti mu suspenziju, ostaviti ga na miru ili čekati da sam ode? “EPP je jako podijeljen, ne samo od države do države, nego postoje podjele i unutar samih stranaka-članica grupacije”, kazao nam je ovih dana izvor iz HDZ-a.

Suradnja sa Salvinijem

Pozivajući se na neslužbene izvore, Bloomberg javlja da bi odluka o Fideszu, koja se očekivala početkom veljače, baš zbog toga što među članicama nema konsenzusa, mogla biti odgođena. U EPP-u ne žele ništa službeno komentirati – niti je li novi predsjednik EPP-a Donald Tusk dobio izvješće “vijeća mudraca” o Orbanu, niti hoće li se ta tema naći na dnevnom redu političke skupštine početkom veljače.

Ako i bude, Orbana tamo neće biti. Ima navodno već zakazan put u Rim, na konferenciju o konzervativizmu – i to baš na dan kada je EPP-ova politička skupština trebala raspravljati o statusu Fidesza. Poruka ili slučajnost? Među gostima najavljen je i Matteo Salvini, čelnik talijanske krajnje desne Lige. Prije izbora za EU parlament, Salvini i Orban koketirali su s idejom stvaranja saveza nakon izbora, a Orban je otvoreno zagovarao suradnju EPP-a s krajnjom desnicom po uzoru na Austriju (ali se to partnerstvo u Austriji u međuvremenu nasukalo na obalama Ibize).

Sada se ponovno piše o njihovoj suradnji: talijanski mediji zadnjih tjedana nagađaju da Orban dogovara savezništvo sa Salvinijem i poljskim vladajućim konzervativcima. Te je spekulacije podgrijao i nedavni boravak Orbana u Varšavi gdje se sastao s čelnikom PiS-a Jaroslawom Kaczynskim.

EPP mu okreće leđa?

Podjele unutar EPP-a bile su kristalno jasne na prošlotjednom glasovanju u Europskom parlamentu o rezoluciji kojom su eurozastupnici kritizirali stanje vladavine prava u Mađarskoj i Poljskoj. EPP-ov klub je, prema neslužbenim informacijama, dogovorio da se glasa za rezoluciju, ali dio nacionalnih delegacija, uključujući i HDZ, ignorirao je stranačku stegu. Ipak, većina pučana, njih 99, okrenula je leđa Orbanu.

Glasanje u EU parlamentu ne treba, doduše, uzeti kao precizan pokazatelj raspoloženja. I u rujnu 2018. godine većina EPP-ovaca bila je za rezoluciju koja je kritizirala Orbana, ali se ništa bitnoga nakon toga nije desilo. Ipak, nakon prošlotjednog glasovanja mađarski premijer je, pomalo dramatično, objavio da je Fidesz “na centimetar od napuštanja EPP-a” i da ih je većina grupacije “izdala”. Zahvalan je na podršci zastupnika iz Francuske, Španjolske i Italije – među 36 pučana koji su bili protiv rezolucije, najviše je bilo zastupnika upravo iz tih članica, ako ne računamo Mađarsku. HDZ-ovcima, koji su bili suzdržani, nije zahvalio.

Bez naglih (političkih) pokreta

No, Orban očito neće nagliti s odlukom: mada govori o izdaji i najavljuje da je spreman pokrenuti novu političku inicijativu, očekuje se da će se najprije sastati s dužnosnicima EPP-a, među ostalim, njemačkom kancelarkom i novim predsjednikom EPP-a Tuskom. Mađarski premijer zasad si želi sve opcije ostaviti otvorenima.

Europski pučani su, međutim, ti kojima bi se trebalo žuriti. Deset mjeseci natezanja nije im donijelo ništa, a daljnje odgađanje moglo bi im donijeti samo to da netko drugi odluči umjesto njih. Kada bi Orban sam napustio redove EPP-a i formirao novu grupaciju, bio bi to ozbiljan šamar za Europsku pučku stranku koja se, eto, nikako ne uspijeva dogovoriti što s mađarskim premijerom koji ih sve otvorenije izaziva.