Europska unija je, dakle, dogovorila da će zabraniti plastiku za jednokratnu upotrebu; što to znači u praksi?

Izvukli smo nekoliko bitnijih stvari o novoj direktivi Europske unije

This photo taken on May 19, 2018 shows a dog on a garbage-filled beach on the Freedom island critical habitat and ecotourism area near Manila. (Photo by NOEL CELIS / AFP)
FOTO: AFP

Europski parlament i austrijsko predsjedništvo Vijeća, koje predstavlja države članice, jutros su se dogovorili o zabrani jednokratnih plastičnih proizvoda u Europskoj uniji. Plastični tanjuri, slamke i slični proizvodi, koji se uglavnom koriste vrlo kratko, a potom bacaju u smeće, više se neće smjeti stavljati na europsko tržište. To, međutim, ne znači da ćete za rođendanske i druge fešte morati vaditi fini porculan. Evo nekoliko stvari o jutros postignutom dogovoru.

1. Zašto se EU bavi plastikom?

Krajem svibnja Europska komisija predložila je nova, stroža pravila usmjerena prije svega na plastične proizvode za jednokratnu upotrebu koji najčešće završavaju kao smeće na europskim obalama i u morima. No, nisu svi predmeti obuhvaćeni zabranom. Zabrana se odnosi na one plastične predmete koji se mogu proizvesti od alternativnog i cjenovno pristupačnog materijala, ali tamo gdje to nije slučaj, države članice morat će donijeti mjere kako bi smanjile potrošnju takvih predmeta. Komisija je u svibnju procijenila da će nova pravila donijeti opipljive koristi, primjerice, da će se do 2030. godine uštedjeti 22 milijarde eura, koliko bi, prema njihovim procjenama, u tom razdoblju iznosile štete za okoliš ako se ništa ne bi poduzelo.

2. Što predviđaju nova pravila?

Neki plastični proizvodi bit će zabranjeni. Riječ je, primjerice, o plastičnom priboru za jelo, plastičnim tanjurima, plastičnim slamkama i štapićima za uši izrađenim od plastike. To ne znači da tih predmeta više neće biti – samo će morati biti izrađeni od drugačijeg materijala. Diljem svijeta ugostiteljski objekti, uključujući i restorane brze hrane, već dulje vrijeme samoinicijativno uklanjaju plastične slamke iz svoje ponude i gostima nude slamke izrađene od ekološki prihvatljivijih materijala.

Osim zabrana, zemlje članice EU-a morat će poduzeti mjere da smanje korištenje nekih vrsta plastičnih predmeta, poput plastičnih spremnika za hranu i čaša za napitke, recimo za kavu za van. To se može učiniti tako da se, primjerice, zabrani njihovo besplatno dijeljenje, kao što je svojedobno učinjeno s plastičnim vrećicama. Proizvodi poput vlažnih maramica i maramica za domaćinstvo morat će, pak, na ambalaži imati oznaku kojom će se potrošača informirati da proizvod sadrži plastiku i kakvu štetu može prouzročiti okolišu ako se ne baci u kantu za smeće.

Proizvođači filtera za duhanske proizvode koji sadrže plastičnu masu bit će obuhvaćeni tzv. sustavom proširene odgovornosti, što znači da će države članice morati propisati na koji način će sudjelovati u pokrivanju troškova gospodarenja otpadom i čišćenja otpada. Predviđeno je da i ti proizvodi imaju oznaku na ambalaži.

3. Otkad se primjenjuju nova pravila?

Dogovor postignut između pregovarača Europskog parlamenta i Vijeća mora potvrditi Europski parlament na plenarnoj sjednici, a potom se direktiva vraća u Vijeće, u kojem sjede predstavnici država članica, na finalnu potvrdu. S obzirom da se bliže europski izbori, za pretpostaviti je da će ta procedura biti završena ubrzo. Nova direktiva onda će biti objavljena u službenom listu EU-a, a države članice imat će dvije godine da je prenesu u nacionalno zakonodavstvo.