Europski planovi za život nakon Brexita počet će s ovog nosača gdje će se danas održati važan sastanak

Europski lideri dolaze na sastanak pun simbolike

A soldier of the Italian aircraft carrier "Giuseppe Garibaldi" watches an aircraft landing on the Italian aircraft carrier "Giuseppe Garibaldi" during the North Atlantic Treaty Organization (NATO) operation codenamed "Unified Protectors" on June 15, 2011 in the Mediterranean sea. AFP PHOTO/ MARCELLO PATERNOSTRO / AFP PHOTO / MARCELLO PATERNOSTRO
FOTO: AFP/AFP

Uobičajena zadaća talijanskog nosača aviona Giuseppe Garibaldi je patroliranje Mediteranom u sklopu Europske misije spašavanja izbjeglica koji se nađu na moru.

Ovog ponedjeljka, nosač aviona imat će nešto drukčiju ulogu, na njemu će se sastati lideri Njemačke, Francuske i Italije kako bi raspravljali o položaju Europske unije nakon Brexita, piše Bloomberg.

Susret pun simbolike

Susret Angele Merkel, Francoisa Hollandea i Mattea Renzija na obalama Napulja bit će pun simbolike. Garibaldi je dobio ime po generalu koji je pomogao ujediniti talijanske države još u 19.-om stoljeću, dok se danas ime ovog nosača aviona povezuje s jednim od najvećih izazova pred kojim je europski kontinent- izbjeglička kriza.

Prije nego li će helikopterom biti prevezeni na otok Ventotene, europski čelnici će posjetiti grob Altiera Spinellija, antifašista koji je pomogao izraditi manifest iz 1941. godine, a koji donosi ideju federalne Europe. Spinelli je pisao na papir cigareta koji je krijumčario iz logora u Ventoteni gdje je bio tijekom Drugog svjetskog rata. Kasnije je postao povjerenik Europske unije.

Angela Merkel, Francois Hollande i Matteo Renzi
Angela Merkel, Francois Hollande i Matteo Renzi AFP/AFP

Burni tjedni za njemačku kancelarku

Fokus današnjih razgovora između europskih lidera bit će na budućoj viziji Europe s naglaskom na izazove poput Brexita, ekonomskog rasta, terorizma, političkih nemira u Turskoj, kao i migracijama. Tri šefa Vlade održat će konferenciju za novinare na kojoj će iznijeti zaključke svojih razgovora, a potom će večerati na Garibaldiju.

Za Merkel, sastanak označava početak burnog diplomatskog tjedna. Od srijede do subote ona će razgovarati s još 13 lidera. Konačni Summit na kojem će biti doneseni nešto konkretniji zaključci, a na kojem će sudjelovati 27 država članica Europske unije bit će sljedećeg mjeseca u Bratislavi. Summit je zakazan kako bi se razmotrio budući put EU bez Velike Britanije. “Ona želi razviti što širu raspravu u koju će biti uključen veliki broj aktera,” poruka je glasnogovornika njemačke kancelarke Steffena Seiberta.

Njemačka kancelarka mora balansirati između međunarodnih napora i domaćih problema s kojima je suočena uoči državnih izbora u njemačkoj pokrajini Mecklenburg-Western Pomerania. Izbori su zakazani za 4. rujna,a popularnost Angele Merkel ozbiljno je poljuljana zbog njene izbjegličke politike. Europski dužnosnici su pak, po tom pitanju, zabrinuti zbog dogovora Europske unije s Turskom prema kojem će zaustaviti pritok izbjeglica iz Grčke. Razlog zabrinutosti je trenutna situacija u Turskoj nakon pokušaja državnog puča od prošlog mjeseca.

Podjele oko gospodarskog razvoja EU

Kao i uvijek, glavni uzrok podjela na predstojećih sastancima može biti pokretanje eurospkog gospodarstva. Italija se zalaže da europske vlade učine više kako bi došlo do gospodarskog rasta, što izaziva otpor Njemaca. Francuska je pak sklona nekom rješenju koje bi zadovoljilo obje strane.

“Mi tražimo drugačiju, ekspanzivnu politiku na eurospkoj razini,” rekao je Sandro Gozi, talijanski ministar za europske poslove.”Na tom pragu je dogovor s Francuzima. Radimo na tome da isto postignemo s Njemačkom,” otkrio je Gozi u nedavnom intervjuu.

Gozi je pozvao i na “šengensku sigurnost i obanu” koja treba omogućiti članicama da pojačaju suradnju unutar šengenske zone. Države članice Europske unije teže rješenju koje će ojačati i produbiti njihovu suradnju nakon odluke Ujedinjenog Kraljevstva o izlasku iz EU.

Theresa May na potezu

Čeka se da Ujedinjeno kraljevstvo pokrene formalni postupak razdruživanja. U najranijem slučaju, takvi razgovori krenut će početkom sljedeće godine. Prethodno, britanska premijerka Theresa May mora pokrenuti članak 50. koji regulira izlazak iz Eurospke unije. Rok za to joj je do travnja sljedeće godine.

Švedski premijer Stefan Loefven u nedjelju je pozvao Ujedinjeno kraljevstvo da ne uvodi dramatične rezove poreza na dobit na putu do konačnog Brexita.

U intervjuu objavljenom na web stranicama njene strane u četvrtak, Merkel je poručila kako žali zbog “nepopravljive” odluke o Brexitu. “Sada moramo pregovarati u skladu s vlastitim interesima,” poručila je njemačka kancelarka.