Nekad je nužno odabrati stranu

Europski sud opet kaznio RH; čovjeka su mjesecima bez veze držali na psihijatriji i sad mu moramo platiti 75.000 kuna

Gospodinova obitelj u Strasbourgu je dokazala da mu je povrijeđeno pravo na slobodu

16.06.2015., Zagreb - Gradonacelnik grada Milan Bandic otvorio je novi odjel i prvu dnevnu bolnicu za oboljele od demencije psihijatrijske bolnice Sveti Ivan. 
Photo: Borna Filic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Hrvatsko pravosuđe dobilo je novu ozbiljnu opomenu iz Europe. Europski sud za ljudska prava utvrdio je da je čovjek mimo zakonske procedure mjesecima držan u psihijatrijskoj bolnici. Sada mu Hrvatska mora platiti 75 tisuća kuna odštete. Riječ je o 38-godišnjem D. Č. iz Vrbovca, čija je obitelj na sudu u Strasbourgu dokazala da mu je prilikom prisilnog smještaja u psihijatrijsku ustanovu povrijeđeno pravo na slobodu. Dosuđena mu je odšteta, i to zbog pasivnosti odvjetnice koja ga je po nalogu suda zastupala u procesu prisilnog upućivanja na liječenje.

Ovaj slučaj, u kojem je hrvatsko pravosuđe, prema presudi iz Strasbourga, napravilo više propusta, počinje još u ljeto 2013. godine. Tada policija privodi gospodina iz Vrbovca zbog prijetnji susjedima. Na Općinskom sudu u Ivanić-Gradu protiv njega počinje proces zbog te prijetnje koju je, kaže tužiteljstvo, počinio u neubrojivom stanju. Zato započinje i procedura za njegovo upućivanje na liječenje, što propisuje Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama.

Tražili su da ostane u pritvoru do pravomoćnosti presude

Iz pritvora 2. prosinca 2013. 38-godišnjaka premještaju u zatvorsku bolnicu u Zagrebu. Mjesec dana kasnije državno odvjetništvo mijenja optužnicu. Sada preciziraju da je prijetnje izrekao jer pati od paranoidne shizofrenije. Općinski sud zaključuje da je zbog takvog zdravstvenog stanja D. Č. prijetnja i sebi i drugima te da treba ostati u pritvoru do pravomoćnosti presude. Stoga mu je određen prisilni smještaj u psihijatrijskoj ustanovi Vrapče. Presuda protiv njega postaje pravomoćna 19. ožujka 2014. godine.

Tri mjeseca kasnije, iz bolnice su zatražili da sud 38-godišnjaku produlji prisilni smještaj na još godinu dana – u svrhu potpunog izlječenja. Objašnjavali su da terapija daje dobre rezultate. Dva dana kasnije posjećuje ga i sudac Općinskog suda kojem on izražava želju da ga se privremeno otpusti iz bolnice, jer se osjeća dobro. Na zahtjev Županijskog suda u Zagrebu psihijatar iz druge ustanove obavlja pregled i zaključuje da se može odobriti privremeno puštanje.

Slučaj je došao i do Vrhovnog i Ustavnog suda

Nekoliko dana kasnije, na ročištu, sud je i prihvatio takav zaključak, a predstavnik bolnice Vrapče povukao je zahtjev za daljnjim prisilnim smještajem. Međutim, isti dan isti sud ipak naređuje daljnju hospitalizaciju 38-godišnjaka i to na još godinu dana. Njegovi roditelji su se u međuvremenu bezuspješno žalili i općinskom sudu u Ivanić-Gradu i županijskom sudu u Velikoj Gorici. Sve je došlo i do Vrhovnog i Ustavnog suda koji su donijeli isti zaključak – da je sve prema proceduri. D. Č. je iz Vrapča pušten tek 24. kolovoza 2015. – godinu i četiri mjeseca nakon što je tamo prisilno doveden.

Da sve nije bilo prema proceduri, potvrdit će sada Europski sud za ljudska prava. Naime, gospodin iz Vrbovca nakon uhićenja angažirao si je odvjetnika koji ga je i zastupao na suđenju zbog prijetnje susjedima. No, u procesu prisilnog smještaja na liječenje, što je paralelno vođen, sud mu je dodijelio odvjetnicu po službenoj dužnosti. Ona ga uopće nije obavijestila o pravima niti je kontaktirala njegovu obitelj. S branjenikom se susrela samo prilikom vještačenja u Vrapču. Tada, doslovno, nije progovorila ni riječ s njim. Ništa tada nije pitala ni suca koji je razgovarao s njezinim klijentom.

Sud zaključio da je njegova odvjetnica bila prepasivna

Tijekom trajanja cijelog postupka, niti jednim podneskom se nije obratila sudu, a na sudskom ročištu, niti u bilo kojem drugom trenutku nije se protivila prijedlogu za prisilnu hospitalizaciju 38-godišnjaka. Nije čak kontaktirala ni njegovu obitelj, budući da on sam, zbog izolacije u Psihijatrijskoj bolnici Vrapče, to nije bio u mogućnosti. Europski sud za ljudska prava ocijenio je kako je odvjetnica po službenoj dužnosti bila prepasivna. Nije napravila ništa kako bi osigurala učinkovito zastupanje interesa klijenta koji je morao na psihijatrijsko liječenje.

Zbog toga D. Č. nije bio nazočan na sudskom ročištu na kojem se odlučivalo o njegovom smještanju u bolnicu u Vrapču, niti je sud pozvao ikoga od članova njegove obitelji. Istovremeno, utvrdio je Europski sud za ljudska prava, nije bilo nikakvih naznaka da 38-godišnjak nije bio sposoban pratiti raspravu i iznijeti svoje mišljenje o produljenju prisilnog smještaja. Zbog toga je, zaključuju na Europskom sudu za ljudska prava, Županijski sud u Zagrebu povrijedio 38-godišnjaku pravo na slobodu i sigurnost.