Eurostat je izvukao nove krasne podatke: Hrvati najkasnije u Europi odlaze od roditelja

Prosjek Europske unije je 26 godina, Hrvati iz roditeljskog doma odlaze s prosječno 32

Group of business people standing and smiling. Team of office workers talking to each other. Businesswoman standing with arms crossed, businessman talking on the phone, others study the document.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Od svih mladih Europljana, Hrvati najkasnije odlaze iz roditeljskog doma. Pokazuju to podaci Eurostata za 2018. godinu prema kojima Hrvati roditelje napuštaju s prosječno gotovo 32 godine, odnosno 31 godinom i osam mjeseci starosti.

Znatno iznad prosjeka u Europskoj uniji, koji je 26 godina, su i Slovaci koji se nalaze na drugom mjestu te Maltežani na trećem. Mladi Slovaci od roditelja odlaze s 30,9 godina, a Maltežani s 30,7 godina. Naši susjedi Talijani na četvrtom su mjestu te domove svojih roditelja napuštaju s prosječno 30 godina i mjesec dana. Bugari su peti s prosjekom od 29,6 godina.

Kad mladi odlaze iz roditeljskog doma? Eurostat

Iz roditeljskog doma najbrže odlaze Šveđani

S druge strane, prema podacima Eurostata, iz roditeljskog doma najbrže odlaze Šveđani (18,5 godina), Luksemburžani (20,1 godina), Danci (21,1 godina) i Finci (22 godine).

Kad je riječ o razlikama u spolu, statistika govori kako žene domove roditelja napuštaju prije nego muškarci s iznimkom Švedske gdje i jedni i drugi odlaze s 18,5 (žene) odnosno s 18,4 godina (muškarci).

Najveća razlika je u Rumunjskoj gdje žene s roditeljima žive do 25,6 godina dok muškarci u obiteljskom domu ostaju sve do navršenih 30 godina i pet mjeseci. Kad je riječ o Hrvatskoj, žene s roditeljima žive do 30. godine, dok su muškarci tu još malo opušteniji pa mamu i tatu ne napuštaju sve do 33 godine i 6 mjeseci.