Evo ga. Rusija drastično smanjuje protok plina kroz Sjeverni tok 1

Od srijede će njime prolaziti 33 milijuna kubnih metara plina, javlja AFP

Russian President Vladimir Putin attends a meeting with UN Secretary-General at the Kremlin in Moscow on April 26, 2022. (Photo by Vladimir ASTAPKOVICH / SPUTNIK / AFP)
FOTO: AFP

Gazprom je objavio da će smanjiti dnevnu isporuku kroz Sjeverni tok 1. Od srijede će njime prolaziti 33 milijuna kubnih metara plina, javlja AFP.

Vijest prenosi i ruska RIA. Pišu da Gazprom zaustavlja rad još jedne Siemensove turbine na Sjevernom toku 1. Rad je zaustavljen na Portovaji, istoj točki na kojoj je trebala biti ugrađena turbina koja je bila na popravci u Kanadi.

RIA javlja kako će zbog ovoga od 27. srpnja u 7 ujutro po moskovskom vremenu, ovim tokom dnevno prolaziti 33 milijuna kubnih metara plina, što je jednako 20 posto kapaciteta tog plinovoda.

Otvorili Sjeverni tok 1 prošlog tjedna

Objavili su da rad turbine zaustavljaju zbog isteka vremena remonta. Gazprom je otvorio Sjeverni tok 1 prolog tjedna nakon što je 10 dana provodio radove na održavanju toka.

No, kada ga je otvorio, Sjeverni Tok 1 je radio na samo 40 posto kapaciteta. Iz Rusije je tada javljano kako su prisiljeni raditi samo na 40 posto jer im još nije stigla Siemensova turbina koja je na servisu u njihovoj tvornici u Kanadi.

Problem prve turbine

Gazprom je još sredinom lipnja smanjio isporuke plina Njemačkoj za 60 posto zbog, kako su naveli, kašnjenja turbine koju su iz Njemačke poslali na servis u Siemens. Njemačka kompanija poslala je turbinu u tvornicu Siemensa u Kanadi koja ju je pak blokirala zbog sankcija Gazpromu.

Ottawa je u međuvremenu pristala poslati turbinu u Njemačku, unatoč prosvjedima Ukrajine. Gazprom je danas objavio da im je Siemens dostavio dokumente o popravci prve turbine. No, dodali su da je ostalo puno otvorenih pitanja nakon što su dokumente proučili. Kazali su da su tu problemi i sa sankcijama Europske unije i Velike Britanije Rusiji pa ne znaju kako bi ta turbina bila isporučena Rusima.

Njemački ministar gospodarstva Robert Habek prošlog tjedna je rekao da je turbina stigla u Njemačku. Nije otkriveno gdje je ona, a rečeno je tek da će biti poslano priopćenje da je isporučena Gazpromu nakon što do toga i dođe.

Putin već prijetio da se protok može smanjiti

Kako javlja Bloomberg, Vladimir Putin je još prošlog tjedna upozorio da bi protok Sjevernim tokom mogao usporiti ako se ne riješe problemi oko opreme. Kazao je da Zapad nastavkom sankcija riskira izazvati katastrofalni skok cijena energenata za potrošače diljem svijeta.

To je novi udarac za opskrbu najvećeg europskog gospodarstva plinom, do kojeg dolazi u trenutku velikih napetosti između Rusije i Zapada, koji razmjenjuju ekonomske udarce kao odgovor na ruske akcije u Ukrajini.

Europski političari stalno upozoravaju da bi Rusija mogla ove zime prekinuti isporuke plina, što je potez koji bi Njemačku mogao gurnuti u recesiju te uzrokovati poskupljenje plina za potrošače, koji se i ovako već suočavaju s visokim cijenama energenata i hrane.

Problemi s punjenjem njemačkih skladišta

Ranije danas čelnik njemačkog regulatora Bundesnetzagentur Klaus Mueller tvitnuo je da je Njemačka ponovno na putu “pristojnih” razina zapunjavanja plinskih skladišta, no malo je vjerojatno da će postići postavljeni cilj njihove zapunjenosti do 1. studenoga. Na Twitteru je naveo da je na dan 23. srpnja ukupna razina zapunjenosti bila 65,91 posto te da je trenutno cilj da do 1. rujna zapunjenost skladišta dosegne 75 posto.

Njemačko ministarstvo gospodarstva prošloga tjedna povisilo je cilj zapunjenosti skladišta, nakon što je plinovod Sjeverni tok 1 nastavio s radom nakon 10 dana radova održavanja, iako sa svega 40 posto kapaciteta. Novi ciljevi su 75 posto popunjenosti skladišta do 1. rujna, 85 posto do 1. listopada i 95 posto do 1. studenoga, objavilo je ministarstvo, istovremeno uvevši mjere štednje energije, uključujući zabranu grijanja bazena zimi u privatnim kućama.

Mueller je, pak, u ponedjeljak kazao kako ne vjeruje da je moguće postići ciljani raspon između 90 i 95 posto zapunjenosti skladišnih kapaciteta do 1. studenoga, objavio je Welt, citirajući sudionike sastanka o plinu čiji je domaćin bila pokrajina Baden-Württemberg.