Tportal piše da hrvatske banke potpuno legalno varaju turiste

Na bankomatima se primjenjuje takozvana dinamična tečajna lista

Bankomat, Kune
FOTO: PIXSELL

Iako se turistima obično savjetuje da im je najsigurnije otići u banku promijeniti novac u kune jer tamo mogu očekivati tečaj od otprilike 7,5 kuna za jedan euro, izgleda da banke strancima nude puno nepovoljniji tečaj, piše tportal.

Naime, neke su naše banke uvele instrument kojem na tečaju zarađuju puno više, tj. dinamičnu tečajnu listu po kojoj za jedan euro daju samo 7 kuna ili tek nešto malo više novca. Ova lista vrijedi samo za strance, tj. za one koji na bankomatima podižu novac s kartica i tekućih računa otvorenih izvan Hrvatske.

Dobila nevjerojatno malo kuna za jedan euro

Jedna se nizozemska državljanka obratila tportalu i rekla da je na bankomatu Splitske banke bio primijenjen tečaj od samo 6,9963 kune za euro! Na potvrdi bankomata vidjela je da joj je za dvije tisuće kuna zaračunato 285,87 eura.

Tportal je saznao da su dinamičnu tečajnu listu uvele tri banke u Hrvatskoj – Splitska, Privredna i Zagrebačka banka. Tog dana kad je Splitska banka imala tečaj od 6,9963 kune, druge dvije banke su imale nešto povoljniji tečaj od 7,28 kuna.

Opravdanje Splitske banke

“DCC usluga daje stranom korisniku kartice mogućnost da s debitnom ili kreditnom karticom izvrši podizanje gotovine u kunama koje može biti terećeno u kunama ili u njegovoj domicilnoj, inozemnoj valuti”, objasnili su za tportal iz Splitske banke i napomenuli da se konverzija obavlja po javno objavljenoj ATM DCC tečajnoj listi.

“Na ekranu bankomata pojavljuje se mogućnost izbora terećenja u kunama ili u njegovoj domicilnoj valuti, a usluga je potpuno transparentna jer je vidljiv i iznos podizanja u kunama,iznos konvertiran u stranu valutu i tečaj konverzije. Strani kupac sam odlučuje, a ako izabere DCC opciju znači da će na njegovom mjesečnom izvodu konačni iznos biti identičan odome za koji je terećen na bankomatu. U suprotnom konverziju zajedno s dodatnom provizijom naplaćuje njegova banka, pa prilikom podizanja gotovine na bankomatu ne može znati koliko će ga to na koncu koštati”, rekli su iz Splitske banke.