F-16 u Ukrajini neće izazvati nuklearni rat. Zapad stalno prelazi njegove 'crvene crte' i Putin ustukne svaki put

Putinove tzv. 'crvene linije' postale su sveprisutne u ruskom ratnom narativu

FOTO: AFP

Sjedinjene Američke Države su, nakon višemjesečnih dvojbi, konačno odlučile dopustiti isporuku borbenih aviona F-16 Ukrajini. Amerikanci su dugo oklijevali, zabrinuti da bi ruski predsjednik Vladimir Putin mogao okarakterizirati takav potez kao prelazak preko tzv. “crvene linije”.

Ta je sintagma postala sveprisutna u narativu Kremlja otkad je ruska vojska zaglavila na ukrajinskom bojištu. Putin je crvene linije više puta koristio kao metaforu kojom je upozoravao Zapad, pokušavajući spriječiti isporuku modernog oružja koje bi Ukrajini moglo donijeti nadmoć na nekom segmentu fronta.

Linije pritom nikad nisu jasno artikulirane, naglašava se u analizi instituta Brookings. Primjerice, više europskih zemalja prešlo ih je slanjem MiG-ova, ili tenkova tipa Leoparda i Challengera, Ukrajini, ali reakcija Kremlja na to bila je relativno blaga.

Mlake reakcija Rusije

Rusko ministarstvo vanjskih poslova kaže da je odluka Ujedinjenog Kraljevstva o isporuci krstarećih raketa Storm Shadow, koje imaju domet preko 250 kilometara, ozbiljna eskalacija situacije. Međutim, osim tog priopćenja, konkretne akcije nije bilo.

Ministarstvo je reklo da Moskva zadržava pravo “poduzeti sve potrebne radnje” kao odgovor na ovaj potez. “Ovu odluku smatramo još jednim krajnje neprijateljskim korakom Londona, usmjerenim na daljnje napumpavanje Ukrajine oružjem i dovođenje do ozbiljne eskalacije situacije u zoni specijalne vojne operacije”, stoji u priopćenju.

I britanske rakete su bile crvena linija

Od početka invazije Rusije na Ukrajinu, sa Zapada su pojačane isporuke oružja toj zemlji. Ukrajina je tako dobila HIMARS-a, haubice M777 i moderne tenkove, te nedavno, raketni sustavi Patriot. “Zemlje koje sudjeluju, izravno ili neizravno, u slanju oružja Ukrajini, snose odgovornost za nastavak sukoba. To će sve platiti ukrajinski narod”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov, referirajući se na njemačko slanje Leoparda Ukrajini.

Slično je Kremlj reagirao svaki put kada je stigla najava da će Kijev odbiti neko napredno oružje iz zapadnih arsenala. Dugo se nagađalo kako je ‘crvena linija’ slanje raketa velikog dometa kojima bi Kijev moga gađati ciljeve duboku u teritoriju Ruske Federacije. No, kada je Britanija nedavno opskrbila ukrajinsku vojsku raketama Storm Shadow, dovoljno moćnim da pogode velike ruske gradove, nije uslijedila nikakva odmazda Kremlja protiv Londona.

Ukrajina će se načekati do dolaska F-16

Unatoč tome što je SAD dao zeleno svjetlo za slanje F-16, Ukrajina će se morati strpjeti dok se letjelice ne pojave na nebu iznad ruskih linija. Šef američkih zračnih snaga Frank Kendall rekao je za CNN da će proći najmanje nekoliko mjeseci prije no što Ukrajinci zaista dobiju pošiljku borbenih aviona.

“Putin bi isporuku borbenih zrakoplova mogao smatrati kršenjem ‘crvene linije’, iako je još pod upitnikom hoće li, kada i kako Rusija odgovoriti. Iako je teško procijeniti kako će isporuka borbenih zrakoplova F-16 Ukrajini utjecati na razvoj rata, vjerojatno će se to (u Moskvi) protumačiti kao znak eskalacije”, rekao je Tom Roberts, docent sa Smith Collegea u američkoj saveznoj državi Massachusetts za Newsweek.

Avioni F-16, čije je slanje Ukrajini Moskva već opisala kao “eskalaciju”, mogli bi postati novi komad slagalice u narativu proruskih medija o agresiji Zapada protiv Rusije. “Isporuka F-16 Ukrajini sasvim će sigurno dati Putinu više prilika da tvrdi kako Zapad, posebice SAD, eskalira rat, i zbog toga je pravi agresor”, rekao je Gary Rose sa Sveučilišta Sacred Heart u američkoj saveznoj državi Connecticut.

Kina i Indija ne dopuštaju nuklearno oružje

Putin je već iskoristio ovogodišnju proslavu Dana pobjede da ponovno okrivi Zapad za rat u Ukrajini. Također, ruski predsjednik je u listopadu zaprijetio da “ne blefira” kad kaže da će upotrijebiti sva sredstva da zaštiti Rusiju.

Međutim, Putinov ključni saveznik Kina, odnosno ključni trgovački partner Indija, oštro se protive svakoj mogućnosti uporabe nuklearnog oružja. Takav pristup važnih inozemnih partnera, kao i neuspjesi na bojnom polju te očigledne slabosti moskovskih vojnih snaga, ograničavaju Putina u odgovoru na slanje borbenih aviona Ukrajini.

Pojedinosti o tome kako će F-16 biti dostavljeni Ukrajini još se trebaju dogovoriti. Također, uobičajeni rok trajanja obuke za pilota je oko dvije godine, pa je jasno kako avioni neće tako skoro donijeti taktičku prednost Kijevu. “Glavni značaj Bidenove odluke da odobri isporuku F16 Ukrajini je to što SAD njome jasno signalizira svoju dugoročnu predanost Ukrajini”, rekao je Peter Rutland sa Sveučilišta Weslayn.

SAD percipira F-16 kao i tenkove Abrams

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski uvjerio je Bidena da njegova vojska neće koristiti F-16 na ruskom teritoriju. Usprkos tome, nadmoćni radarski i raketni sustavi tih zrakoplova vjerojatno izazvati zabrinutost Kremlja zbog daljinskih napada.

Lewis Griffith, profesor sa Sveučilišta u Denveru, rekao je za Newsweek kako SAD percipira F-16 na isti način na koji je ranije percipirao slanje tenkova Abrams. u Washingtonu gledaju na avione kao na tek korak u tehnološkom napretku za Ukrajince, ne kao izravni angažman SAD-a i NATO-a u sukobu. “Dakle, to je korak ispod onoga što bi Rusi smatrali prelaskom ‘crvene linije’, odnosno, eskalacijom”, rekao je Griffith.