Facebook opet pretjeruje; ne vidi razliku između ove važne ratne fotografije i opscenosti, pa ju je uklonio. Nije prošlo dobro

Norveški urednik javno optužuje Zuckerberga za zlouporabu ovlasti

FOTO: Nick Ut/Cliff /Flickr

Mark Zuckerberg je optužen za zloporabu ovlasti, nakon što je Facebook obrisao kultnu fotografiju “napalm djevojčice” Kim Phuc iz Vijentamskog rata, po smjernicama golotinje te društvene mreže. Prije nekoliko tjedana, norveški pisac Tom Egeland podijelilo je tu fotografiju uz još nekoliko drugih ratnih slika na svom Facebook profilu. No, ubrzo nakon toga fotografija je uklonjena te mu je privremeno zabranjen pristup fejsu.

Kada su norveške najveće dnevne novine Aftenposten izvijestile o tome i na svom Facebooku podijelile fotografiju, primili su mail od Facebooka sa zahtjevom da se fotografija ukloni ili da se zamagli golo tijelo. “Bilo koja fotografija na kojoj su prikazane gole genitalije, stražnjica ili potpuno gole ženske grudi bit će uklonjena”, pisalo je u tom mailu. Prije nego što su iz te novinske redakcije uspjeli odgovoriti na taj mail, oni tvrde da je članak bio uklonjen.

Otvoreno pismo Zuckerbergu

po
Facebook

Fotografija je snimljena 1972. godine i uz ostalu prestravljenu djecu prikazuje i devetogodišnju Kim Phuc kako gola trči u boli i strahu. Njezina odjeća bila je spaljena napalmom, a opekline, koje nisu vidljive na fotografiji, prekrivaju više od trećine njezina tijela. Fotograf Nick Ut je osvojio Pulitzerovu nagradu za tu fotografiju 1973. godine.

Glavni urednik Aftenpostena Espen Egil Hansen napisao je i objavio otvoreno pismo na naslovnici tih novina upućeno Zuckerbergu. U njemu objašnjava svoju zabrinutost što su njegove uredničke ovlasti ograničene od strane Facebooka, koji ne razaznaje razliku između fotografije zlostavljanja djeteta i važne ratne fotografije.

Ograničavanje novinarske slobode

“Uzrujan sam, razočaran i osjećam strah oko toga što činite našem demokratskom društvu. Iako sam urednik u najvećim norveškim novinama, vi ste ograničili moju uredničku odgovornost. To je ono što vi i vaši podređeni radite. Mislim da zloupotrebljavate svoju moć”, napisao je. Hansen piše da je posao novinara da izvijeste i podijele neugodne fotografije koje odražavaju užase rata. Svoje pismo je završio “zabrinutošću što svjetski najvažniji medij ograničava slobodu umjesto da je širi”.

Predstavnik za Facebook rekao je za Independent: “Iako smo svjesni da je ova fotografija kultna, teško je napraviti razliku između ovakvog slučaja i objavljivanja fotografija gole djece. Pokušavamo pronaći pravu ravnotežu. Naša rješenja neće uvijek biti savršena”.