Filipović: 'Šef Uprave nije dovoljan, sutra ćemo tražiti smjenu svih članova. Hrvatski plin? Naredit ćemo da ostane tu'

Na pitanje je li MOL-u to u redu, kazao je da 'nema tu kome što biti u redu''

Zbog pljačke u Ini, ministar gospodarstva Davor Filipović danas se sastao s predstavnicima MOL-a, najvećeg dioničara Ine. U međuvremenu je predsjednik Uprave Sandor Fasimon ponudio ostavku.

Nakon sastanka, ministar Filipović izašao je pred novinare. “Ovaj primjer korporativnog skandala ući će u knjige o korporativnom upravljanju, kao primjeri najvećih korporativnih skandala, poput Lehman Brothersa”, počeo je.

Hrvatski plin hrvatskim građanima

“Inzistirat ćemo na promjeni sustava upravljanja i na reviziji, a Vlada će sutra na sjednici predložiti NO-u da se hrvatski članovi Uprave Ine razriješe”, kazao je.

“Poruka koju sam poslao MOL-u je da Ina u 2022. godini planira proizvesti 703 milijuna kubika plina i da sav taj plin proizveden u Hrvatskoj treba ići hrvatskim građanima i institucijama i to po prihvatljivoj cijeni”, poručio je.

“Vlada će donijeti odluku kojom će se naložiti Ini da sav plin koji se proizvede u Hrvatskoj mora prodavati hrvatskim građanima i poduzećima”, ponovio je. Kazao je da najvišu cijenu plina plaćaju hrvatske institucije, a da “kojekakve firme” plaćaju puno nižu cijenu.

‘Tražimo smjenu cijele Uprave’

“Inzistirat ćemo na smjeni svih članova Uprave Ine, Uprava je kolektivno tijelo u kojem mađarska strana ima većinu”, poručio je. “Mi ćemo sutra predložiti njihovo razrješenje”, dodao je. Najavio je da će s MOL-om nastaviti razgovore idući tjedan, kada će, kaže, neki njihovi stavovi biti jasniji.

“Ne vidim kako odluka ide u drugom smjeru, nego da svi odu”, kazao je. “Predstavnici MOL-a su svjesni da ovaj korporativni skandal mora dovesti do promjene načina upravljanja. Uprava je odgovorna za vođenje poslovanja, a NO to nadzire”, naglasio je.

“Oni su svjesni situacije i svjesni su da se te stvari moraju mijenjati i to su mi dali do znanja”, dodao je. Na pitanje ima li Hrvatska instrumente u rukama što se tiče vlasništva, kazao je da “država uvijek ima mehanizme kako zaštititi svoje interese”. Dodao je da je ovo “za njih ogromna reputacijska šteta”.

Što je to hrvatski plin?

Upitan što je to uopće “hrvatski plin”, kazao je da je to plin proizveden u Hrvatskoj.

“Ako je mogla neka XY firma u ovakvoj krizi dobivati plin po tako niskim cijenama, onda i hrvatski građani i bolnice mogu taj plin koristiti da bi normalno živjeli”, kazao je. Na pitanje je li MOL-u to u redu, kazao je da “nema tu kome što biti u redu” i da je to “odluka hrvatske Vlade”.

Dotaknuo se i paketa mjera koji će sutra predstaviti premijer. “HEP će na svoja leđa preuzeti ogroman teret, a sve kako bi se opet pomoglo našim građanima i poduzećima”, poručio je.