Finska upravo potvrdila: 'Da, želimo u NATO'

Odluku još mora potvrditi parlament, ali očekuje se da će većina zastupnika glasati za

Finland's Prime Minister Sanna Marin (L) arrives to the Prime Minister's Office to attend the Nordic Council's 73rd Session in Copenhagen, Denmark, on November 3, 2021. - From November 1 to 4, 2021, politicians from across the Nordic Region will gather for the 73rd session of the Nordic Council in Copenhagen. On the agenda: "What can the Nordic Region learn from the coronavirus crisis, and how can co-operation be strengthened going forwards?". (Photo by Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix / AFP) / Denmark OUT
FOTO: AFP

Finska će zatražiti članstvo u NATO-u nakon desetljeća neutralnosti. Predsjednik Sauli Niinisto i premijerka Sanna Marin u zajedničkoj su izjavi potvrdili da podržavaju ulazak njihove zemlje u Sjevernoatlantski savez, a iako odluku još treba potvrditi parlament očekuje se da će velika većina zastupnika glasati za.

“Članstvo u NATO-u ojačalo bi sigurnost Finske. Kao članica NATO-a Finska bi ojačala cijeli obrambeni savez. Finska mora bez odgađanja podnijeti zahtjev za članstvo u NATO-u. Nadamo se da će nacionalni koraci koji su još potrebni za donošenje ove odluke biti poduzeti brzo u sljedećih nekoliko dana”, poručili su Niinisto i Marin.

Ovakva odluka je veliki zaokret u dosadašnjoj finskoj politici. Ruska invazija na Ukrajinu promijenila je javno mnijenje u Finskoj oko NATO članstva te to sad podržava gotovo 80 posto građana dok je podrška ulaska u Savez ranije bila tek oko 30 posto.

Rusija upozorila Finsku i Švedsku

Očekuje se da će i Švedska uskoro najaviti isti potez, jer su dvije zemlje dogovorile da će zajedno pristupiti procesu pridruživanja NATO-u. Vladajuća švedska stranka Socijal Demokrati, koja se desetljećima protivila ulasku u Savez, u nedjelju će objaviti hoće li podržati ovakvu odluku.

Moskva je upozorila i Helsinki i Stockholm protiv pridruživanja NATO-u ustvrdivši kako će rasporediti nuklearno oružje i hipersonične projektile u Kalinjingradu, svojoj enklavi na baltičkoj obali. Finska s Rusijom dijeli granicu od 1300 kilometara i imaju tešku povijest, jer su se dvije zemlje sukobile prije 1945.

Podršku finskoj odluci izrazila je premijerka Estonije Kaja Kallas. “Naši sjeverni susjedi ispisuju povijest… Možete računati na našu punu podršku i s naše ćemo strane brzo poduzimati potrebne korake”, poručila je Kallas. Kako javlja BBC dužnosnici u njezinom ministarstvu obrane pozvali su NATO da hitno pošalje pojačanja te su kazali da su potrebni dodatni sustavi protuzračne obrane.