Fotogalerija: Ovo je luksuzna zgrada HGK u Bruxellesu. Upravo je prodaju za 2,25 milijuna eura

Zgrada je u vlasništvu HGK od prosinca 2006. godine. Komoru smo pitali zašto je prodaju te znači li to zatvaranje briselskog predstavništva

Hrvatska gospodarska komora prodaje impozantnu zgradu u Bruxellesu u kojoj je smješteno predstavništvo HGK u glavnom gradu Belgije i sjedištu ključnih institucija Europske unije. Zdanje, koje je projektirao istaknuti belgijski arhitekt Victor Horta i koje je pod zaštitom UNESCO-a, prodaje se preko belgijskih agencija za nekretnine.

U oglasu za prodaju ističe se da je riječ o dojmljivoj i prestižnoj nekretnini, izgrađenoj 1898. godine i smještenoj na korak od tzv. europske četvrti, odnosno dijela grada u kojem se nalaze EU institucije. Oglašena cijena je dva milijuna i 250 tisuća eura.

www.immoweb.be

Restrukturiranje i štednja

Zgrada je u vlasništvu HGK od prosinca 2006. godine, a predstavništvo je u njoj službeno otvoreno polovicom sljedeće godine. Kako je svojedobno pisao Nacional, cijena s preuređenjem bila je 1,8 milijuna eura. Komoru smo pitali zašto je prodaju te znači li to zatvaranje briselskog predstavništva.

U HGK kažu da zgrada ima “poseban arhitektonski značaj jer ju je projektirao Victor Horta, belgijski arhitekt i jedan od utemeljitelja Art Nouveau pokreta te je pod zaštitom UNESCO-a”. Dodaju da je procjena zgrade i njezina prodaja odobrena na Skupštini još prije dvije godine. Kao razlog za prodaju secesijske vile navode restrukturiranje HGK i smanjenje troškova.

“Odluka o prodaji donesena je u skladu s programom restrukturiranja HGK i smanjivanja troškova poslovanja, podrazumijevajući da aktivnosti i glavna uloga predstavništva HGK u Bruxellesu u smislu pravodobnog informiranja naših članica o EU legislativi i zastupanja njihovih interesa kod EU institucija ostaje i dalje važna za HGK”, odgovorili su na naš upit.

Ne zatvaraju predstavništvo

Gospodarska komora, koja je zbog obaveznih članarina zadnjih tjedana u središtu polemika, u opširnom odgovoru detaljno opisuje zbog čega je još 2000. godine otvoreno briselsko predstavništvo te na koje je sve načine podržavalo i podržava hrvatsko gospodarstvo, za vrijeme pregovora o članstvu u EU i sada, kada je Hrvatska članica Unije.

Iz tog odgovora proizlazi da predstavništvo u Bruxellesu ne planiraju zatvoriti. HGK, prema podacima s njihove stranice, ima još predstavništva u Rusiji, Kini i Srbiji te dva ureda u BiH.

Sporazum s državom

Uredi u BiH, u Sarajevu i Mostaru, otvoreni su u sklopu sporazuma HGK s Ministarstvom vanjskih i europskih poslova, o čijim je skromnim učincima Telegram već pisao. Okvirni sporazum, potpisan 2017. godine, predviđao je da Komora i Ministarstvo uspostave „djelotvoran model“ za poticanje vanjsko-trgovinske suradnje i hrvatskog izvoza.

U njemu je predviđeno i da ured HGK može biti smješten u prostorima hrvatskog veleposlanstva ili konzulata, ako za to postoji mogućnost, pri čemu Komora pokriva dio mjesečnih troškova. Budući da zgradu u Bruxellesu prodaju, zanimalo nas je hoće li iskoristiti ovu odredbu iz okvirnog sporazuma.

Koje su opcije?

S Ministarstvom se „razmatraju mogućnosti budućeg smještaja“, naveli su iz HGK u odgovoru na Telegramov upit. Očito je, dakle, u igri i ta opcija – preseljenja na jednu od lokacija na kojima su smješteni hrvatski diplomati.

No, ne preciziraju koje se točno mogućnosti razmatraju – radi li se o jednoj od lokacija za koje država plaća visoke najamnine ili, možda, o famoznoj nekretnini koju je država kupila 2013. godine.

Odgođena odluka

Više smo puta pisali o toj zgradi u vlasništvu države, koja ni nakon osam godina nije stavljena u funkciju. Dapače, zbog pandemije (tako barem tvrde u Ministarstvu) opet je odgođena odluka o tome što će država napraviti s nekretninom, koja, kako smo lani pisali, čak i prazna troši dvjestotinjak tisuća kuna državnog novca godišnje.

Ministarstvo je još lani planiralo putem natječaja tražiti procjenu je li isplativo dalje ulagati u tu nekretninu, ali su nam još u prosincu 2020. godine potvrdili da to zbog pandemije zasad nije učinjeno te da je novi rok za raspisivanje natječaja kraj lipnja ove godine.