Francuska država će zaštititi Banksyjev mural na kojemu je Steve Jobs prikazan kao izbjeglica iz Sirije

Banksy radi na još dva murala o tragediji izbjeglica u Calaisu

Britanski grafiter Banksy na zidu izbjegličkog kampa u francuskom Calaisu napravio je novi mural koji Stevea Jobsa prikazuje kao izbjeglicu. Jobsov otac je Sirijac i mural je poruka protivnicima otvaranja granica izbjeglicama. Francuska država u subotu je objavila da će zaštiti taj mural i nekoliko drugih na kojima Banksy trenutno radi u Calaisu, potvrdila je u subotu gradonačelnica Natacha Bouchart.

Na Banksyjevu muralu Jobs je prikazan u realnoj veličini, s torbom preko ramena i ranim modelom Apple kompjutora u ruci. Jobsa se od početka izbjegličke krize često spominje, jer je njegov otac u SAD doselio iz Sirije. Apple, izjavio je Banksy, postoji samo zato što su američke vlasti dopustile mladom muškarcu iz Homsa da ostane u SAD-u.

Mural nosi važnu poruku

Gradske vlasti Calaisa zaštitit će mural staklom ili prozirnim plastičnim pločama a svaki pokušaj da ga se ošteti smatrat će se vandalizmom. “Mural je vrlo dobar i nosi važnu poruku”, rekla je gradonačelnica Bouchart.

banksy splav meduze

Drugi mural koji Banksy radi na plaži u Calaisu preikazuje dijete koje gleda prema Velikoj Britaniji kroz teleskop na kojemu je lešinar. Treći rad je u gradu, kraj ureda za useljeništvo i riječ je crno-bijeloj reprodukciji slavne “Splavi Meduze” Theodorea Gericaulta.

banksy calais

U takozvanoj “džungli” kampova u Calaisu trenutno je oko 6000 ljudi koji su pobjegli od rata i siromaštva u Africi, Iraku i Siriji. Većina izbjeglica očajnički pokušava ući u Veliku Britaniju kamionima, vlakovima ili vrlo opasnim putem, pješice kroz tunel ispod La Manchea. Nekoliko desetaka je dosad poginulo u tim pokušajima.