Francuska izvela prve zračne udare u Siriji, Amerikanci priznali da ISIS ima duplo više stranih boraca nego su mislili

Zračne udare izveli smo samostalno, priopćila je Elizejska palača

A handout picture taken on October 23, 2014 and released on October 24, 2014 by the French Army Communications body ECPAD (Establishment of Communication and Audiovisual Production of Defense) shows one of the French Rafale fighter jets that took part in air strikes in the night of October 23 against in the Islamic State (IS) group south of Mosul in the Kirkuk region of northern Iraq, parked at Al-Dhafra base in the United Arab Emirates. The international coalition currently battling the Islamic State group in Iraq dropped around 70 bombs on an arsenal and jihadist training centre in a large-scale overnight raid, the French military said on OCtober 24. France's Rafale fighter jets took part in the operation, which destroyed buildings in which IS militants "produced their traps, their bombs, their weapons to attack Iraqi forces" added France's Chief of the Defence Staff. AFP PHOTO / ECPAD
= RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / ECPAD" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS - TO BE USED WITHIN 30 DAYS FROM 10/24/2014 =
FOTO: AFP

PARIZ – Francuska je u nedjelju izvela zračne udare u Siriji na temelju obavještajnih podataka prikupljenih tijekom izviđanja iz zraka u zadnja dva tjedna, priopćio je ured francuskog predsjednika.

Te zračne udare, prve u Siriji, izveli smo “samostalno, u suradnji s našim partnerima u regiji”. Oni potvrđuju odlučnost u našoj “borbi protiv terorističke prijetnje koju predstavlja IS”, ističe se u priopćenju Elizejske palače, bez drugih potankosti o operaciji.

“Napast ćemo svaki put kada bude ugrožena naša nacionalna sigurnost”, dodaje se u priopćenju.

Priopćenje Elizejske palače

Napominjući ipak da se za “sirijski kaos mora pronaći globalno rješenje” i da se “civile mora zaštititi od svih oblika nasilja, kako IS-a, tako i drugih terorističkih skupina, ali i smrtonosnog bombardiranja Bašara al Asada“, Elizejska palača ocjenjuje da je “više no ikad najhitnije potrebno provesti političku tranziciju”.

U toj tranziciji koja će uključivati “predstavnike režima i umjerene oporbe” Francuska “sudjeluje” i aktivno će surađivati zajedno sa svim zainteresiranim stranama, pružajući potporu UN-ovu posebnom izaslaniku za Siriju, piše u priopćenju.

Vijest o ovim prvim udarima dolazi u trenutku dok predsjednik Francois Hollande u nedjelju i u ponedjeljak boravi u New Yorku gdje se održava 70. zasjedanje UN-ove Opće skupštine.

Francuski predsjednik je u srijedu u Bruxellesu pozvao na organiziranje još jedne UN-ove konferencije o Siriji, nakon takozvanih Ženeve I i II održanih u lipnju 2012., odnosno u veljači 2014.

Amerikanci o broju stranih džihadista ISIS-a

Američke obavještajne službe procjenjuju da je od 2011. gotovo 30.000 stranih džihadista ušlo u Siriju i u Irak, što je dvostruko više od ranije procjene iznesene prije godinu dana, piše u subotu navečer New York Times.

Od tih 30.000 stranih boraca, među kojima je dobar broj zapadnih državljana, oko 250 dolazi iz Amerike, a lani ih je bilo stotinjak, navodi NYT prenoseći izjave američkog obavještajnog vrha.

Većina stranih džihadista koji dolaze iz sto zemalja, priključili su se Islamskoj državi (IS) koja je prije više od godinu dana zauzela velik dio Sirije i Iraka.

Obama na međunarodnom skupu o borbi protiv ISIS-a

Američki čelnici koji su razgovarali s NYT-om procijenili su prije godinu dana da je u te dvije zemlje ušlo 15.000 stranih boraca iz 80 zemalja.

Američki predsjednik Barack Obama u utorak će u New Yorku u prigodi zasjedanja UN-ove Opće skupštine predvoditi međunarodni skup o borbi protiv IS-a.

Sjedinjene Države već više od godinu dana predvode vojnu koaliciju šezdesetak zemalja koja je izvela tisuće zračnih udrara na položaje IS-a u Siriji i u Iraku.

Kako navodi NYT, udvostručenje broja stranih džihadističkih boraca ide u prilog pretpostavci da koalicija protiv IS-a nailazi na teškoće, napose kada je riječ o zaustavljanju vala džihadista u zemljama članicama i o razmjeni obavještajnih podataka.