Francuska je uhitila ovog gospodina, pokušavao je špijunirati za Sjevernu Koreju. Doduše, nikome nije jasno što

Dužnosnik francuskog Senata radio je u nevažnom odjelu, nije imao pristupa važnim informacijama

FOTO: Screenshot/Youtube

Benoit Quennedey, viši dužnosnik francuskog Senata, uhićen je u nedjelju zbog sumnje da je špijunirao za Sjevernu Koreju. Uhitili su ga agenti DGSI, francuske sigurnosno obavještajne agencije koji ga mogu držati u pritvoru 96 sati bez obveze podnošenja tužbe. Policija je objavila kako je Benoit Quennedey, “prikupljao i dostavljao informacije jednoj stranoj državi koje bi mogle ugroziti temeljne nacionalne interese Francuske”.

Istražitelji su pretražili njegov stan u Parizu i roditeljsku kuću pored Dijona u potrazi za kompromitirajućim materijalima, dok su francuski obavještajci započeli s intenzivnim ispitivanjem Quennedeya nastojeći saznati koje je sve povjerljive informacije dostavio Pjongjangu.

Quennedey je bio administrator i viši upravitelj odjela za arhitekturu, baštinu i vrtove u gornjem domu francuskog parlamenta Senatu. Također bio je predsjednik francusko-korejske udruge prijateljstva. Predstavnik francuske vlade potvrdio je da je Quennedey, koji je bio glasni zagovaratelj ujedinjenja Korejskog poluotoka, uhićen pod sumnjom da je špijunirao za sjevernokorejsku vladu. Quennedey je putovao više puta u Sjevernu Koreju, a posljednji put je bio tamo u rujnu ove godine.

Francuska redovito odbija suradnju

Pjongjang preko društva prijateljstva ima otvorene neslužbene komunikacijske kanale sa svijetom. Dok su Britanija i Njemačka uspostavile diplomatske odnose sa Sjevernom Korejom, Francuska je to odbila zbog brutalnog kršenja ljudskih prava u Sjevernoj Koreji i razvoja nuklearnog oružja. Pariz je samo 2011. otvorio mali ured u Pjongjangu koji je bio zadužen za rad humanitarnih skupina te u organizaciju arheoloških istraživanja.

Quennedeya je prošle godine organizirao konferenciju u Parizu koja je okupila korejska društva iz 10 europskih zemalja te Haitija i Čada, a sastanku je nazočilo nekoliko dužnosnika sjevernokorejske vlade. Po završetku konferencije objavljena je deklaracija kojom se SAD i njezini saveznici pozivaju da “prekinu s neprijateljskom politikom i sankcijama protiv Demokratske narodne republike Koreje”.

Nije imao pristup važnim informacijama

Sjevernokorejska veleposlanstva u zapadnim zemljama uglavnom se bave nabavkom luksuznih roba te organiziraju liječenja članova vladajuće dinastije Kim u inozemstvu. Yong Ho, bivši sjevernokorejski diplomat koji je prebjegao 2016., potvrdio je da se u Parizu liječila Ko Young Hee, majka sadašnjeg diktatora Kim Jong-una.

Svjetski mediji sada se zabavljaju pitanjem kakve je to osjetljive informacije mogao saznati čovjek kad je radio u nevažnom odjelu koji nije imao nikakvog pristupa bilo kakvim informacijama od značaja za sigurnost Francuske. Ta vijest zaista je krajnje bizarna budući da se još nije dogodilo da netko tko nije korejskog podrijetla špijunira u korist Sjeverne Koreje.

Najpoznatija sjevernokorejska agentica

Najpoznatija je sjevernokorejska agentica Kim Hyon-hui, poznata i kao Ok Hwa, koja je 1987. postavila bombu u južnokorejski zrakoplov Korean Aira. Boeing 707 eksplodirao je iznad mora i tom prilikom poginulo je svih 115 putnika. Kim Hyon-hui uhićena je nakon bijega iz Južne Koreje u Bahreinu te je vrlo brzo izručena Seulu gdje je osuđena na smrt. Nakon što je javno izrazila žaljenje zbog rušenja zrakoplova te pružila važne informacije o stanju u Sjevernoj Koreji, pomilovana je i danas je slobodna žena.

Pred sudom je izjavila da je atentat izvela po osobnom nalogu Kim Jong-ila, koji je kasnije postao vladar Sjeverne Koreje, naslijedivši svog oca Kim Il Sunga. Cilj diverzije bio je spriječiti održavanje Olimpijskih igara u Seulu 1988. Također je ispričala kako ju je špijunskim vještinama podučavao Yaeko Taguchi, jedan od 13 Japanaca koje su svojedobno oteli tajni agenti Sjeverne Koreje.

Gospodin koji je ulovljen u Australiji

Australska policija uhitila je krajem 2017., 59-godišnjeg Chan Han Choija pod optužbom da je pokušao prodati opremu za bojeve glave te softver za sustave vođenja balističkih projektila sjevernokorejske izrade. U Eastwoodu, u predgrađu Sydneyja, gdje je u Chan Han Choija živio, policija je zaplijenila robu vrijednu nekoliko desetaka milijuna dolara.

Jedan od šefova lokalne policije Neil Gaughan izjavio je novinarima kako je “taj čovjek vjeran agent Sjeverne Koreje te smatra da je tim postupkom ispunio svoju patriotsku dužnost. Nikada ništa slično nismo doživjeli na australskom tlu.” Choi je također kršio sankcije protiv Sjeverne Koreje jer je za nju na ilegalnom tržištu prodao ugljen u Indoneziju i Vijetnam.

Choi je rođen u Južnoj Koreji, a živio je u Australiji više od 30 godina i bio je naturalizirani državljanin te zemlje. Kao bolnički čistač, živio je u unajmljenom stanu u predgrađu Eastwooda u Sydneyju, a istragom je otkriveno da je često putovao u Sjevernu Koreju.

Špijunirali interkontinentalne rakete

Sjevernokorejski državljani Ri Tae-gil, 56, i Ryu Song-chol, 46, uhićeni su 2011. u Ukrajini dok su jednoj garaži u gradu Dniprou, špijunskim kamerama fotografirali znanstvena izvješća o tehnološkom procesu gradnje interkontinentalnih raketa. Njih dvojica bili su članovi trgovačkog izaslanstva Sjeverne Koreje u Bjelorusiji. No, izvješće koje su presnimavali bilo je lažno jer ga je podmetnula ukrajinska tajna policija. Ri Tae-gil i Ryu Song-chol osuđeni su na osam godina zatvora zbog špijunaže.

Denys Chernyshov, zamjenik ministra pravde Ukrajine, opisao ih je kao “vrlo dobro obučene špijune” te je dodao kako unatoč tome što su već godinama u zatvoru nikada nisu pisali ili primili pisma od obitelji ili prijatelja. “Žive u potpunom mraku i vakuumu”, zaključio je Chernyshov.

Unatoč tom uhićenju, Sjeverna Koreja uspješno je nastavila razvijati svoje raketne i nuklearne programe, a u potrazi za objašnjenjem tog nevjerojatnog znanstvenog i tehnološkog podviga, američke obavještajne službe najčešće su upirale prstom upravo na Ukrajinu, posebice na tvornicu raketa Yuzhmash i njen ured u Dniprou, gradu u kojem su bili uhapšeni sjevernokorejski špijuni.