Ministri unutarnjih poslova u petak će odlučiti kako će Europska unija odgovoriti na napade u Parizu

Podignuta je razina sigurnosti u EU, Britanci izvode specijalce na ulice

FOTO: AFP

Luksemburg je kao predsjedavajući Europskom unijom za petak 20. studenog sazvao izvanredni sastanak ministara unutarnjih poslova članica EU. Sastanak je sazvan na zahtjev francuskog ministra unutarnjih poslova Bernarda Cazenuevea. Na njemu će se odrediti kako će EU odgovoriti na terorističke napade u Parizu u kojima je u petak ubijeno 129 osoba.

“Suočena s barbarstvom i terorizmom, Europa je ujedinjena s Francuskom”, stoji u priopćenju kojim se saziva sastanak. Cilj je “ojačati europski odgovor i osigurati da se nastave provoditi sigurnosne mjere”. Sastanak bi se trebao održati u Bruxellesu.

Lideri EU traže globalnu koaliciju protiv ISIS-a

Šefovi država članica EU i Europske komisije na summitu grupe G20 najrazvijenijih zemalja svijeta, koji se upravo održava u Turskoj, zatražili su da se borba protiv ISIS-a u Siriji pojača i da se prestane napadati umjerenu oporbu Asadovu režimu.

“Koordinirana akcija protiv Islamske države trebala bi nam biti zajednički cilj”, rekao je predsjedavajući Europskog Vijeća Donald Tusk. Koristio je izraz daesh, koji se za ISIS koristi u arapskim zemljama i u Francuskoj.

Rusija mora odlučiti na čijoj je strani

“Posebno se ruske akcije u Siriji moraju više fokusirati na ISIS”, rekao je Tusk, “Ne možemo prihvatiti nijednu akciju protiv umjerene sirijske opozicije”.

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker zamolio je Europljane da napadače na Pariz, od kojih je jeda u Francusku došao s izbjeglicama preko Grčke i Hrvatske, ne miješaju s migrantima koji traže zaštitu u EU. “Ne smijemo miješati različite kategorije ljudi koji dolaze u Eurpu. Čovjek dogovoran za napade u Parizu…on je kriminalac, a ne izbjeglica ili tražitelj azila”, rekao je Juncker, “Ako i jest migrant, onda je migrant koji je zloupotrijebio sustav”.

Ne poistovjećivati izbjeglice s teroristima

Juncker tvrdi da EU mora ostati fokusirana na zaštitu granica i zadržati istu politiku azila. “Ne vidim potrebe za promjenom.” zaključio je.

Britanska Vlada u međuvremenu je, poput Njemačke, značajno podigla razinu sigurnosti, kontroliraju se svi kopneni putevi, u velikim će gradovima važna javna mjesta čuvati pripadnici specijalne vojske uspomoć naoružanih policajaca u civilu, maksimalna kontrola sigurnosti uvedena je u zračne luke. Njemačka pojačano kontrolira sve prometnice u blizini francuske granice, schengenski režim više nitko ni ne spominje, svugdje se dižu snažne granične kontrole.