Francuska razmatra zelene putovnice; ljudima koji nisu cijepljeni ograničio bi se pristup javnom prijevozu i restoranima

Prijedlog zakona izazvao je zabrinutost i ogorčenje i prije no što je došao do rasprave u parlamentu

People queue for an antigenic rapid test for Covid-19 outside a pharmacy in a commercial area of central Paris on December 23, 2020, the day before Chritsmas' eve. (Photo by Christophe ARCHAMBAULT / AFP)
FOTO: AFP

Francuska vlada u ponedjeljak je predstavila zakon koji bi mogao ograničiti slobodu kretanja tijekom “izvanrednog epidemiološkog stanja” i to za osobe koje ne mogu podastrijeti dokaz da su cijepljene ili za one osobe koje nemaju negativan test. Prijedlog tog zakona, kako javlja france24.news, izazvao je zabrinutost i ogorčenje i prije no što je došao do rasprave u parlamentu.

Namjera je zakona, piše Politico, da stvori zakonodavni okvir za buduće zdravstvene krize. Zakon bi premijeru dao izvanredno pravo, u slučaju takvih kriza, da ograniči pristup javnom prijevozu i ostalim javnim mjestima onim građanima koji nemaju negativan test, dokaz o cijepljenju ili liječenju. Nakon što je predstavljen, zakon se žustro osporava.

Oporba protiv prijedloga

On predstavlja “vrlo ozbiljan rizik od kršenja najosnovnijih građanskih sloboda”, kazao je jučer centristički zastupnik Loïc Hervé. Liderica desne Nacionalne fronte Marine Le Pen prijedlog je nazvala “smiješnim” i “fatalnim za slobodu”.

Vrlo ozbiljnu raspravu posebno je potaknula implementacija tzv. zelenih putovnica, koje postoje u drugim zemljama i prema kojima bi se u dijelovima zemlje gdje je proglašeno izvanredno stanje, kretanje ljudi moglo uvjetovati negativnim testom ili dokazom o cijepljenju.

Vlada: Ovo je zakon za buduće zdravstvene krize

Cijepljenje protiv koronavirusa neće biti obavezno u Francuskoj, a iz vlade kažu da ne planiraju odredbe zakona o uvjetovanom cijepljenju primjenjivati na pandemiju koronavirusa. “Zakon se može primjenjivati u bilo kojoj većoj zdravstvenoj krizi koja može pogoditi našu zemlju, radi se o zakonu koji bi trebao trajati godinama, desetljećima pred nama”, kazao je francuski ministar zdravstva Olivier Véran.

Pitanje prijedloga ovoga zakona posebno je osjetljivo u Francuskoj gdje se, prema recentnim istraživanjima, tek 54 posto Francuza namjerava cijepiti protiv koronavirusa.