Okej, Macron je dobio Le Pen u 1. krugu. Evo još par stvari koje trebate znati o izborima u Francuskoj

Što se jučer dogodilo i što sada slijedi u Francuskoj

French presidential election candidate for the En Marche ! movement, Emmanuel Macron (C) waves at supporters as his wife Brigitte Trogneux (R) looks on, on stage at the Parc des Expositions in Paris, on April 23, 2017, after the first round of the Presidential election.
Pro-European Emmanuel Macron is set to face far-right candidate Marine Le Pen in France's presidential run-off, results showed on April 24, making him clear favourite to emerge as the country's youngest leader in its history. / AFP PHOTO / Eric FEFERBERG
FOTO: AFP

Jučer je održan prvi krug predsjedničkih izbora u Francuskoj. Centrist Emmanuel Macron vodi s 23,82 posto glasova, iza njega je čelnica Nacionalne fronte Marine Le Pen; osvojila je 21,58 posto. Na trećem mjestu je konzervativac Francois Fillon koji je osvojio 19,96 posto, ljevičar Jean-Luc Melenchon osvojio je 19,49 posto glasova, a predstavnik socijalista Benoit Hamon osvojio je 6 posto glasova.

Ovo je prvi puta da su predstavnici dvije najveće stranke, republikanaca i socijalista, eliminirani u prvom krugu. Odaziv birača bio je oko 80 posto. Ovo je pet stvari koje morate znati o jučerašnjim izborima u Francuskoj.

1. Što Francuze očekuje u drugom krugu?

U drugom krugu predsjedničkih izbora, koji se održava 7. svibnja, sukobit će se Le Pen i Macron. Većina analitičara značajnu prednost daje Macronu nakon što je dio pobijeđenih kandidata u prvom krugu pozvao svoje birače da ga podrže. Macron bi tako sa 39 godina mogao postati najmlađi predsjednik u francuskoj povijesti. “Ozbiljno pozivam birače da glasaju za Emmanuela Macrona u drugome krugu… da pobijede Nacionalnu frontu i blokiraju njezin zlokoban plan da unazadi Francusku i podijeli Francuze”, rekao je premijer Bernard Cazeneuve. Predsjednik na odlasku Francois Hollande nazvao je svog bivšeg ministra gospodarstva i čestitao mu. Većina europskih čelnika vjerojatno će podržati Macrona jer svi žele izbjeći francusku verziju Brexita, tzv. Frexit, koji bi za sobom mogla donijeti pobjeda Le Pen.

2. Što predviđaju ankete?

Anketa Ipsosa pokazala je da će Macron u drugom krugu osvojiti 62 posto, a Le Pen 38 posto glasova. Anketa Harris Interactivea Macronu daje prednost od 64 posto glasova, dok bi Le Pen mogla osvojiti 36 posto glasova.

3. Kako je protekao izborni dan?

U nedjelju navečer u Parizu se nekoliko stotina antifašističkih prosvjednika sukobilo s policijom. Prosvjednici su se utaborili u kružnom toku Trga Bastille, bili su maskirani i bacali su boce i petarde na policajce. Tri osobe su privedene. Prosvjedi su održani i u Nantesu gdje su prosvjednici poručili da ne žele “ni bankare niti rasiste”. Ovo su bili prvi izbori koji su protekli u izvanrednom stanju. Zbog terorističkog napada u Parizu 2015. godine, zemlja se nalazi pod pojačanim mjerama sigurnosti, pa su glasačka mjesta bila pod posebnim nadzorom.

4. Što je Macron poručio nakon pobjede?

U svom pobjedničkom govoru Macron je pristašama svojeg pokreta Naprijed poručio da su u godinu dana promijenili lice francuske politike. “Želim, za petnaest dana, postati vaš predsjednik. Predsjednik svih građana Francuske, predsjednik domoljuba suočenih s prijetnjom nacionalista”, rekao je Macron. Francuzima je obećao da će u politički život zemlje uvesti nova lica i talente.

5. Kako je reagirala Le Pen?

Marine Le Pen se javnosti obratila iz mjesta Henin-Beaumont na sjeveru Francuske, gdje se nalazi uporište njezine stranke. Pozdravila je povijesni rezultat stranke. “Vrijeme je da se francuski narod oslobodi arogantnih elita”, rekla je i ocijenila da samo ona može donijeti stvarnu promjenu. Macrona je nazvala kraljem novca i naglasila da će njegova politika štetiti francuskim poslovnim interesima, dovesti do masovne imigracije i slobodnog kretanja terorista. Najveći uspjeh Nacionalne fronte dogodio se 2002. godine kada je Jean-Marie Le Pen, inače otac Marine Le Pen, također završio u drugom krugu. Na kraju ga je pobjedio Jacques Chirac koji je osvojio 82 posto glasova.

6. Kako su reagirali europski političari?

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker čestitao je Macronu i poželio mu sreću u drugome krugu predsjedničkih izbora, a čestitali su mu i njemački čelnici uvjereni da će on ‘pomesti’ krajnju desnicu u drugome krugu. Čestitala je i visoka predstavnica za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini, a pregovarač EU-a za Brexit Francuz Michel Barnier rekao je da će “pokloniti povjerenje 7. svibnja Emmanuelu Macronu. Francuska mora ostati Europa”, napisao je na Twitteru.

Njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel također je poruku objavio na Twitteru. “Sretan sam što će Emmanuel Macron postati sljedeći francuski predsjednik”, rekao je u video poruci na Twitteru. Glasnogovornik njemačke kancelarke Angele Merkel poželio je “sreću” Macronu u drugome krugu.

Martin Schulz, socijaldemokratski kandidat koji će se natjecati na rujanskim parlamentarnim izborima u Njemačkoj protiv kancelarke Merkel, izrazio je nadu u Macronovu pobjedu u drugome krugu nad “antieuropljanskom i otvoreno rasističkom kandidatkinjom Marine Le Pen”. Danski je premijer Lars Lokke Rasmussen bio u svojoj poruci oprezno optimističan te je napisao kako je “potrebno pričekati konačno glasovanje. Sretno!”, poručio je Macronu.

7. Kako su svjetski mediji komentirali rezultate?

Francuski mediji su ulazak dvoje kandidata u drugi krug nazvali “velikim praskom koji je otpuhao dvije najveće stranke”, a svjetski mediji i dalje doživljavaju Le Pen kao prijetnju. Britanski Guardian upozorava kako prijetnja ekstremne desnice nije uklonjena dok Financial Times već vidi pobjednika 7. svibnja. Njemački Bild piše da Macronova pobjeda donosi Europi olakšanje, a za Der Speigel pobjeda Macrona je “odzvanjajuća pljuska za politički establišment. Njegov ulazak u drugi krug pomeo je povijesne političke institucije, gaulliste-konzervativce i socijaliste”. Američki New York Times govori o srazu dvoje autsajdera s radikalno različitim vizijama za zemlju.