Špijun koji je prije 30 godina potopio brod Greenpeacea ispričao se za napad u kojem je ubijen fotograf

Agent francuske službe podmetnuo je mine na brod Rainbow Warrior

(FILES) -- A file picture taken on August 14, 1985 shows the Greenpeace ecologist organization boat "Rainbow Warrior" which was sunk in the bay of Auckland on July 10, 1985 by French secret services, as it was en route to Pacific Ocean to protest against French nuclear tests. Colonel Jean-Luc Kister, the combat diver of the French DGSE (General Direction of Foreign Security) who planted the explosive charge which sank the ''Rainbow Warrior'' apologized in an interview broadcasted 30 years after the fiasco, on September 6, 2015.  / P
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Agent francuske tajne službe, Jean-Luc Kister ispričao se zbog ubojstva fotografa Fernanda Pereiere tijekom napada na brod Rainbow Warrior ekološke organizacije Greenpeace.

U razgovoru za novozelandsku televiziju, Kister kaže da je sada pravo vrijeme da se ispriča Pereiri i njegovoj obitelji za nešto što on naziva nesrećom. Naime, prije trideset godina, 30. srpnja 1985. godine, aktivisti Greenpeacea bili su na brodu Rainbow Warrior i pripremali plovidbu iz Aucklanda na Novom Zelandu prema Francuskoj Polineziji. Aktivisti su planirali prosvjed protiv francuskih nuklearnih eksperimenata na atolu Mururoa. “Sada kada su se emocije malo smirile, ali i zbog retrospekcije u mom profesionalnom životu, smatram da je sada pravo vrijeme da izrazim najdublje žaljenje i isprike”, rekao je Kister, a prenosi Time.

Francuski saboteri potopili brod

Kabina u kojoj je pronađeno Pereirino tijelo
Kabina u kojoj je pronađeno Pereirino tijelo AFP

Napad koji je BBC nazvao jednim od najozloglašenijih činova sabotaže uz odobrenje neke države rezultirao je smrću portugalskog fotografa i potonućem broda. Kister i njegova 12-člana ekipa, koji su u to vrijeme radili za francusku obavještajnu službu DGSE, postavili su dvije mine na brod Rainbow Warrior, koje su potopile taj brod i ubile Pereiru.

Kister i danas tvrdi da njegov tim nije imao namjeru ubiti bilo koga. “Na savjesti nosim život nevine osobe, to me muči”, rekao je Kister za francuski Mediapart. On tvrdi da je misija, pod naredbom francuskog ministra obrane Charlesa Hernua, bila “nepoštena tajna operacija provedena u savezničkoj, prijateljskoj i mirnoj zemlji”. Međutim, Kister dodaje da su morali slušati naredbe zato što su bili vojnici.

Isprika neće vratiti Fernanda

Fernando Pereira
Fernando Pereira AFP

Greenpeace je izjavio u objavi za medije da isprika neće vratiti Fernanda, ali da dokazuje da su njihovi kolege žrtvovane u ime državnih interesa.

Dvojica agenata koji su sudjelovali u napadu, Alain Mafart i Dominique Prieur, uhićeni su na Novom Zelandu samo dva dana nakon napada i osuđeni na 10 godina zatvora. Francuska je platila 8,2 milijuna dolara odštete Greenpeaceu, a 1996. godine prestala je s nuklearnim testiranjem protiv kojeg su aktivisti prosvjedovali.

Na brodu je bio i jedan od osnivača Greenpeacea

Jedan od osnivača Greenpeace Internationala Patrick Moore bio je na brodu Rainbow Warrior kada je potopljen. Iako je šest godina bio jedan od predvodnika Greenpeacea, napustio je aktivističku organizaciju zbog velikih razlika u mišljenjima, koje je objasnio u razgovoru za Prager University.

Moore, doktor znanosti, tvrdi da su emocije i politički ciljevi preuzeli primat u Greenpeaceu i istisnuli znanost i znanstvene dokaze.