Francuz koji je prisilio supermarkete da ne bacaju hranu sad želi da taj zakon uvedu sve države na svijetu

Prema novom zakonu, trgovine moraju hranu donirati siromašnima

Hrana, Otpad, Supermarket
FOTO: Wikimedia

Lokalni vijećnik, koji je pokrenuo peticiju koja je naposljetku dovela do novog zakona u Francuskoj prema kojem supermarketi više ne smiju uništavati jestivu hranu, želi da slične mjere budu usvojene svugdje u svijetu, javlja Independent.

Arash Derambarsh, zastupnik pariške komune Courbevoie, pokrenuo je peticiju protiv bacanja hrane koja je imala 211,000 potpisa u vrijeme kad je zakon usvojen. “Loi Macron”, usvojen jednoglasno u francuskoj skupštini prošlog tjedna, prisilit će trgovačke lance da doniraju odbačenu hranu u dobrotvorne svrhe ili da dozvole da se hrana pretvori u hranu za životinje, kompost ili za dobivanje energije.

Djeluju lokalno, ali misle globalno

Ovaj su potez dočekale s dobrodošlicom brojne skupine za zaštitu okoliša, dobrotvorne udruge te prehrambene organizacije širom svijeta. Derambarsh, koji je u početku testirao svoju ideju s trgovinama u Courbevoieu, sada želi da ona profunkcionira i mnogo dalje od njegova doma. Rekao je da se bacanje jestive hrane mora riješiti i u Africi. “Mi djelujemo lokalno, ali mislimo globalno”, poručio je.

Čovjek koji je pokrenuo peticiju protiv bacanja hrane
Čovjek koji je pokrenuo peticiju protiv bacanja hrane YouTube

Derambarsh radi sa skupinom ONE, koju je osnovao frontmen U2-a Bono, kako bi pitanje bacanja hrane predstavio pred Ujedinjenim narodima kad budu raspravljali o milenijskom razvojnim ciljevima kasnije ove godine. ONE ističe da je bacanje hrane veliki “globalni problem”.

“Dok su industrijske zemlje uglavnom odgovorne za otpad na mjestu potrošnje, manjak resursa i infrastrukture u zemljama u razvoju dovodi do ogromnih gubitaka tijekom proizvodnje”, kažu na blogu grupe. “Uistinu, bacanje hrane se događa u svim zemljama u različitim fazama proizvodnje hrane”.

Šalju se peticije Davidu Cameronu

U Velikoj Britaniji pokrenuto je već nekoliko peticija koje od nove vlade traže uvođenje zakon aprotiv bacanja hrane, a jednu je već potpisalo skoro 115,000 ljudi. Lizzie Swarf, koja je uputila peticiju Davidu Cameronu, napisala je: “Umjesto da bacaju još uvijek jestivu hranu vrijednu milijune funti, natjerajte supermarkete da doniraju ostatke svojih proizvoda, koji se još uvijek mogu jesti, bankama hrane”.

Zahtjev dolazi nakon nekoliko pokušaja procesuiranja ljudi u Velikoj Britaniji zadnjih godina, koji su uzimali odbačenu hranu iz supermarketa. Slučaj protiv trojice muškaraca, koji su uzeli hranu iz smeća supermarketa vrijednu 33 funte, odbačen je prošle godine nakon što je državno odvjetništvo ustanovilo da to nije “u javnom interesu”.

Britanski supermarketi poznati su i po tome što hranu kojoj je istekao datum uništavaju u industrijskim posudama s kemikalijama, što je sad protuzakonito u Francuskoj. Guillaume Garot, socijalistički političar koji je pokrovitelj francuskog zakona, rekao je: “Skandalozno je vidjeti kako se izbjeljivač izlijeva u kante supermarketa zajedno s jestivom hranom”. Svaka trgovina veća od 400 četvornih metara mora potpisati ugovor s dobrotvornim udrugama i donirati ima jestive proizvode.