Francuzi grade kilometarski betonski zid kako bi spriječili migrante da prijeđu iz kampa Džungla u Veliku Britaniju

U izbjegličkom kampu u Calaisu živi do 9000 ljudi

Migrants walk along a protection fence preventing access to a circular road next to the "Jungle" migrant camp in Calais, northern France, on September 8, 2016.
Britain is to start building a wall in the northern French port of Calais to stop migrants jumping on trucks, under a deal agreed earlier this year, the interior ministry said on September 7. The four-metre (13-foot) high, one-kilometre long barrier will be built on a port approach road starting this month and should be completed by the end of this year, officials said. / AFP PHOTO / PHILIPPE HUGUEN
FOTO: AFP

Za nekoliko mjeseci zid će štititi luku u Calaisu, na sjeveru Francuske, od migranata koji preko nje pokušavaju prijeći u Veliku Britaniju, no ta je inicijativa izazvala polemike na obje strane Kanala.

Zid od armiranog betona, dug jedan kilometar i četiri metra visok, bit će podignut na svakoj strani zaobilazne ceste koja vodi u luku. Nastavit će se na žičane ograde postavljene sredinom 2015. kako bi zaštitile tunel ispod Kanala (39 kilometara ograde), te luku i zaobilaznu cestu (30 kilometara).

U Džungli živi do 9000 ljudi

Zid će se moći razmontirati ako više ne bude potreban. Na njemu će biti postavljene nadzorne kamere i rasvjeta kako bi se pratilo pokušaje prelaska. Gradnju će financirati Velika Britanija, a trebala bi stajati 2,7 milijuna eura. Zid bi trebao biti završen do kraja godine.

U izbjegličkom kampu u Calaisu, tzv. “Džungli”, živi između 6900 i 9000 ljudi. U blizini se nalazi zaobilazna cesta na kojoj migranti često pokušavaju zaustaviti kamione kako bi ih ilegalno prevezli u Veliku Britaniju.

Volonteri se protive

“Zid će spriječiti migrante da svake noći napadaju autocestu. Na njoj postavljaju drvene trupce, grane, plinske boce… Više to ne možemo trpjeti”, objasnio je glavni direktor luke Jean-Marc Puissesseau.

No regionalni dužnosnici su sumnjičavi. Natacha Bouchart, gradonačelnica Calaisa, smatra da zid “više nije potreban” jer je vlada obećala da će zatvoriti Džunglu “što je moguće prije”.

Volonteri u Džungli većinom se protive tom projektu. Za Philippea Wannessona to je “nepotreban i skup projekt” koji će “pokušaje prelaska pomaknuti dva, tri kilometra dalje”.

Britanski zeleni: To je monstruozan plan

Predstavnik policijskog sindikata Gilles Debove rekao je da će zid smanjiti posao za 25 policajaca, ali će “problem prebaciti na obližnju autocestu A16”.

U Velikoj Britaniji taj je projekt izazvao velike kritike. Zastupnica Zelenih Caroline Lucas ocijenila je da je “monstruozan”.

Udruga Građani zatražila je da se novac predviđen za gradnju zida iskoristi za dovođenje maloljetnika blokiranih u Calaisu koji imaju obitelj u Velikoj Britaniji.

U svijetu ima 65 zidova

Kada je pao Berlinski zid, u svijetu je postojalo 16 zidova na granicama. Danas ih je 65, završenih ili će to uskoro biti, kazala je Elisabeth Vallet, znanstvenica Sveučilišta u Quebecu.

Od zida u Izraelu do bodljikave žice od 4000 kilometara na granici Indije i Bangladeša i goleme brane od pijeska koja razdvaja Maroko od saharskih područja koja drže pobunjenici Polisarija, primjeri postoje na svim kontinentima.

Republikanski kandidat za Bijelu kuću Donald Trump obećao je također da će, bude li izabran, sagraditi zid od 1600 kilometara na američkoj granici s Meksikom.