Ponovno oslobođeni za zločin u Gruborima 1995. godine zbog nedostatka dokaza

Presudu je donio sudac zagrebačkog Županijskog suda Ivan Turudić

15.02.2016., Zagreb - Na Zupanijskom sudu ponovo se sudi Frani Drlji i Bozidaru Krajini optuzenima za ratni zlocin u Gruborima. Photo: Anto Magzan/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Bivši pripadnici policijske antiterorističke jedinice Lučko Frano Drljo i Božo Krajina danas su i u ponovljenom suđenju zbog nedostatka dokaza nepravomoćno oslobođeni za zločin u Gruborima 1995. Presudu je donio sudac zagrebačkog Županijskog suda Ivan Turudić. Sudsko vijeće je zaključilo da nema dovoljno dokaza za zločine koji im se stavljaju na teret.

Dvojica optuženika od početka su poricali krivnju, a i u novom su postupku ostali pri svojim ranijim obranama u kojoj je Drljo, među ostalim, kazao da ga zločin opisan u optužnici zgrožava kao “časnika, vjernika i čovjeka”.

Nepobitna činjenica da je ratni zločin počinjen

“Nije dokazano da ste neposredno ubijali civile, niti je bilo dovoljno dokaza da bi vas se osudilo,” rekao je sudac Ivan Turudić.

Turudić je naglasio kako je nepobitna činjenica da je ratni zločin u Gruborima počinjen, no kako za njega nitko nije odgovarao. Smatra neopravdanim ovako dugo trajanje postupka.

Ivan Turudić
Ivan Turudić Anto Magzan/PIXSELL

Mrlja Vojno redarstvenoj akciji Oluja

Turudić je pojasnio da uloga suda nije bila dokazivati zapovjednu odgovornost optuženika, koja je po stavu suda prenisko postavljena, već je posao suda bio utvrditi da li su optuženici počinili to za što ih se tereti, piše Večernji list. Sudac Turudić je pojasnio da niti jedan svjedok nije kazao da je Drljo bio osoba koja je pucala u civile, a kazao je i da je najvjerodostojniji svjedok u postupku bio Jovo Grubor.

U obrazloženju presude sudac je istaknuo i kako je zapanjujuće to što se zločin pokušao prikriti, jer se tvrdilo da se na tom području dogodio oružani sukob između ATJ-a Lučko i zaostalih neprijateljskih jedinica. Oružanog sukoba, kazao je Turudić, nije bilo, a ono što se taj dan dogodilo u Gruborima mrlja je na Vojno redarstvenoj akciji Oluja.

Zatraženo novo suđenje

Na kraju prvog suđenja u lipnju 2014. Drljo i Krajina su nepravomoćno oslobođeni također zbog nedostatka dokaza, no Vrhovni je sud krajem prošle godine prihvatio žalbu tužiteljstva na oslobađajuću presudu i zatražio novo suđenje pred izmijenjenim sudskim vijećem.

Drlju tužiteljstvo tereti za neposredno počinjenje zločina nad šestero civila kao i za nesprječavanje podređenih u ubijanju civila i paljenju njihovih domova, a Krajinu za zapovjednu odgovornost.

Ispitani brojni svjedoci

Na ponovljenom, kao i na prvom suđenju, ispitan je niz bivših specijalaca i njihovih zapovjednika od Željka Sačića, koji je u odvojenom postupku bio osumnjičen da nije poduzeo ništa kako bi spriječio zločin ni kaznio počinitelje, do ratnog zapovjednika cijele specijalne policije Mladena Markača. On je kazao da ga za Grubore nitko nije pitao sve do 2001. iako je pripremio opsežan spis s izjavama svih terenskih zapovjednika.

Svjedoci su govorili i o mogućim manipulacijama s izvješćima pa je tako bivši zapovjednik jedinice Josip Čelić u oba postupka kazao da je prvo izvješće pisao prema onome što su mu prijavili zapovjednici grupa na terenu, drugo po Sačićevom diktatu, a treće po povratku u bazu u Lučkom.

Slučaj Igora Benete

Za zločin u Gruborima, koji se dogodio uoči prolaska Vlaka slobode kojim je državni vrh nakon Oluje išao za Split, sudilo se i Igoru Beneti. No, on je u travnju 2011. pronađen obješen u šumi pored Otišića. Iako je policija izvijestila da je riječ o samoubojstvu Sačić je javno izrazio sumnju da je Beneta ubijen.

Drljo i Sačić bili su osumnjičeni i zbog zločina u selju Ramljani, a zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo u siječnju je obustavilo istragu u tom slučaju.