Fuchs je danas bio dosta jasan oko HDZ-ova stava: više ne bi obrazovanje dali HNS-u

Bio je i dosta kritičan prema Blaženki Divjak, misli da se previše bavila PR-om

Radovan Fuchs, bivši HDZ-ov ministar znanosti i obrazovanja, danas je u čak dva sučeljavanja na temu obrazovanja jasno kazao da HDZ, ako će ponovno formirati Vladu, resor znanosti i obrazovanja neće prepuštati niti jednom koalicijskom partneru. Prvo je jutros ‘U mreži Prvog‘ na eksplicitno pitanje je li HDZ ponovno spreman HNS-u prepustiti Ministarstvo obrazovanja, tek kratko odgovorio sa: “Ne”.

Sebe u ulozi ministra ne vidi jer misli da, kako kaže, da je “svoju dionicu istrčao”. U podnevnom sučeljavanju na Novoj TV, ponovio je očito usuglašen stranački stav o Ministarstvu obrazovanja. “Kad HDZ, i ako HDZ bude formirao Vladu, sigurno resor znanosti i obrazovanja neće biti prepušten niti jednom koalicijskom partneru”, rekao je Fuchs, ujedno i bivši savjetnik premijera Plenkovića za obrazovanje.

Fuchs zamjera Divjak previše PR-a

U današnjim medijskim istupima, Fuchs je bio i dosta kritičan prema aktualnoj ministrici Blaženki Divjak. Rekao je da bi njenom mandatu dao ocjenu oko dvojke ili trojke. “Jako puno energije i entuzijazma, ali previše PR-a, prema tome, mislim da se toliko radilo koliko se ulagalo u PR, vjerojatno bi učinak bio bolji”, opisao je kako vidi trogodišnji mandat Divjak. Smatra da nova Vlada treba nastaviti s reformom obrazovanja, ali uz određene analize.

“Treba napraviti jednu ozbiljnu analizu onoga što je do sada napravljeno. Mi imamo institucije i znanstvene institute koji se time bave, ne treba formirati neke ad hoc ekspertne skupine nezavisnih eksperata. Nakon što proanaliziramo stanje u sustavu, možemo donijeti određene zaključke, korigirati ono što treba korigirati, promijeniti oko što treba promijeniti i nastaviti jednostavno dalje”, dodao je Fuchs.

Na tragu Fuchsova prijedloga, analiziralo bi se sve što je Divjak kao ministrica u koalicijskoj Vladi s HDZ-om radila u resoru znanosti i obrazovanja. Spomenimo i kako HDZ u svojem izbornom programu ističe kako će donijeti novu Strategiju znanosti i obrazovanja, “koja će sadržavati realno ostvarive ciljeve, rokove i sredstva za njihovu provedbu”, kako stoji u programu. Bila bi to nova Strategija nakon one iz 2014., koja se u mnogočemu nije provodila ni poštivala.