Fuchs potvrdio da se odustalo od covid potvrda za profesore, otkrio i nadrealne preporuke za studente

Za razliku od učitelja, roditelji će morati imati covid potvrdu za roditeljske sastanke i školske zabave

FOTO: Vjekoslav Skledar

Ministar Radovan Fuchs danas je na Media servisu govorio o početku nastave u osnovnim, srednjim i visokoškolskim ustanovama u Hrvatskoj te je istaknuo da bez obzira na pogoršanje epidemiološke situacije u zemlji učenici i studenti nastavu počinju uživo. Pritom je istaknuo kako i dalje uvijek postoji mogućnost prelaska nastave na B i C model kao prethodne godine, te da je zadržana Škola na Trećem kao plan B..

Govorio je tome kako se vraća kontaktna nastava na fakultetima pri čemu je komentirao kako bi ona trebala izgledati u jednoj predavaonici među studentima. ”Oni koji imaju COVID putovnice preporuka je da se eventualno grupiraju na jednu stranu da mogu imati nešto manji razmak nego inače. Ostali studenti naravno uz poštivanje epidemioloških mjera – natrag u predavaonice i natrag u vježbaonice. Prošlu smo godinu morali proći s većinom nastave online, ali koliko god netko mislio da je to rješenje, to je nužno zlo”, naglasio je ministar.

Inače, ovaj način provođenja nastave ranije danas na konferenciji za medije komentirao je i Krunoslav Capak koji je kazao kako je to grupiranje preporuka epidemiologa, a na pitanje kako će se znati tko je cijepljen, a tko nije odgovorio je kako se na početku godine može vidjeti tko ima covid potvrdu i do kada mu ona vrijedi.

Covid potvrde ne nastavnicima, ali da roditeljima

Fuchs je, pak, danas govoreći o zaposlenima u školstvu i covid potvrdama kazao kako su puno o tome razgovarali i na kraju od toga odustali. No, istovremeno, kazao je, roditelji će za razliku od nastavnika morati imati covid potvrde prilikom dolaska na roditeljske sastanke jednako kao i kada budu dolazili na školske zabave.

Osvrnuo se i na najave iz Grada Zagreba o uvođenju građanskog odgoja ove godine. “Ne radi se o tome jesam li ja za ili protiv. Građanski odgoj se predaje u školama i uveden je na osnovu usvojenog i u Narodnim novinama objavljenog kurikuluma građanskog odgoja koji je napravljen u sklopu kurikularne reforme. Predaje se u školama kao međupredmetna tema, a oni koji ne znaju što to znači neka malo pročitaju”, rekao je Fuchs.

Na pitanje ako se taj predmet već izučava međupredmetno, zašto su se uopće uznemirile ljevica i desnica oko najave njegova uvođenja odgovara: “‘Svi ovi koji hoće s jedne strane pa s druge strane, najbolje bi bilo da uzmu kurikul građanskog odgoja, neka ga pročitaju pa da vidimo što ustvari tu nije dobro i što bi oni dodatno predavali. Ako kane predavati nešto gdje će se stvar rušiti, lomiti i sukobljavati isključivo na razini ideologije, to je onda bez veze”.

Kurikularna reforma

Ministar je rekao i kako su pandemija i potres utjecali na tijek kurikularne reforme, no da se na njoj i dalje radi. ”Nešto se usporila zato što su se dobrim dijelom vrlo dijelovi sustava morali baviti organizacijama nastave kakvu smo imali prošle školske godine, ali se nije definitivno stalo s kurikularnom reformom. Ove godine će kompletna osmogodišnja škola ići po novim kurikulima”, objašnjava Fuchs.

Ponovio je da djeca u Hrvatskoj, u usporedbi s ostalim zemljama EU-a, u školi provode manje sati i da se za primjenu reforme mora osigurati prostor, odnosno više sati efektivnog rada u školama.