Fuchs se distancira od dekana Medicinskog fakulteta u Puli: 'Ne odobravam njegov istup, pitajte rektora zašto je on dekan'

Kaže i da rektora treba pitati zašto Medicinskim fakultetom zovu organizaciju koja još nema dozvolu

FOTO: N1

Ministar obrazovanja Radovan Fuchs danas je zajedno s članovima Stožera civilne zaštite, Alemkom Markotić, Davorom Božinovićem i Krunoslavom Capakom, dodijelilo priznanja i zahvalnice na Državnoj smotri učeničkih radova u pilot-projektu ‘Biosigurnost i biozaštita’ u osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj. Nakon podjele nagrada odgovarali su na pitanja medija, a Fuchsa su novinari tražili da komentira izjave Krešimira Pavelića, koji ima titulu dekana Medicinskog fakulteta u Puli. Kako smo pisali, on je, između ostalog rekao kako cjepivo treba zabraniti, a “odgovorne koji ga promoviraju privesti pravdi”.

Osim toga, tvrdi i da cijepljeni nose i šire mutaciju virusa, ali u detalje o tome nije ulazio, jer “zasad nema dovoljno znanstvenih informacija”. Fuchs je rekao kako ga je taj istup pomalo začudio. “Profesor Pavelić je bez daljnjeg ozbiljan znanstvenik, ali ovo nije za javnost nego za raspravu i razgovor među kolegama i u znanstvenim časopisima”, rekao je.

‘Ne opravdavam ovaj istup’

Dodao je kako on ne kani ulaziti u neke stvari koje je Pavelić citirao jer za svaki argument postoji niz protuargumenata, pa poručio kako se jedino tako dolazi do zaključaka. “Mi u ovom trenutku nemamo drugu mogućnost borbe protiv epidemije osim cjepiva i da je bilo cjepiva 1918. ne bi toliko ljudi umrlo od španjolske gripe. Jedini način da se imuniziramo je dovoljan broj cijepljenih. Nećemo valjda sjediti skršenih ruku i primjenjivati metode iz onog vremena. Moramo nastojati doći do što veće procijepljenosti”, rekao je.

Ispričao je kako se tako svojevremeno jednako ljutio kada su znanstvenici iznosili slične stavove, kada se djecu optuživalo glavnim širiteljima covida “samo zato što je nešto netko zaključio, a kasnije se pokazalo da nije baš tako.” “Dakle, znanstvena rasprava, da ali iznošenje u javnosti ne. Ne opravdavam ovaj istup”, rekao je.

Na Pavelićeve se tvrdnje osvrnula i Alemka Markotić. “U znanosti je uvijek dopušteno propitivanje, ali te rasprave i diskusije su za znanstvene i stručne skupove, tek kad se do kraja dogovori ide se u javnost. Otkako su cjepiva otkrivena spasila su veliki broj života, jedan od dokaza su i velike boginje, da ne spominjem polio koji je iskorijenjen”, rekla je.

‘Pitajte rektora u Puli zašto njega zovu dekanom’

Fuchs je govorio i o Pavelićevom naslovu dekana Medicinskog fakulteta u Puli. “Što se toga tiče, Sveučilište u Puli ima organizaciju koju naziva fakultetom medicine, ali on nije onakav kako to percipiramo u Zagrebu, Splitu i Rijeci. Oni nemaju pravnu osobnost, imaju namjeru izvoditi studije sestrinstva i fizikalne terapije i u procesu su dobivanja akreditacije”, rekao je.

Kaže kako još nisu prošli sve korake na tom putu. “Zašto su to nazvali fakultetom medicine i zašto njega zovu dekanom, pitajte rektora u Puli. Kako Ministarstvo ne postavlja rektore, tako ne postavlja ni dekane i čelnike”, rekao je.