Fuchsov savjetnik predstavio plan za škole: ukida se samoizolacija za učenike, uvodi se samotestiranje

U samoizolaciji je, prema neslužbenim podacima, oko 30 tisuća učenika

FOTO: N1

U programu televizije N1 gostovao je Božo Pavičin, savjetnik ministra obrazovanja Radovana Fuchsa, koji je komentirao novi plan za testiranje učenika na koronavirus. Rekao je da je trenutno postoji veliki problem sa samoizolacijama učenika.

“Ako se desi da imate dijete koje je četiri puta u mjesec dana bilo u samoizolaciji, onda imate dijete koje je mjesec dana bilo u kući a potpuno je zdravo. Ova mjera je ukidanje samoizolacije, a testiranje način da se to postigne. U razgovorima smo došli do toga da bi rješenje bilo da se oni testiraju, odnosno samotestiraju,” kaže Pavičin.

Istaknuo je kako je, po službenim podacima, u samoizolaciji trenutno nešto manje od 10.000 učenika, kao i da je taj popis neslužbeno veći te ide do broja od čak 30.000 učenika. Objasnio je da mjeru samoizolacije izriču razrednici koji naknadno šalju taj popis u registar. No, sve se ne stiže unijeti na vrijeme pa je stvarni broj onih u samoizolaciji veći od evidentiranih.

U Hrvatskoj je 18 učenika bilo u samoizolaciji šest puta

Rekao je i da je od početka školske godine preko 120.000 učenika barem jednom bilo u samoizolaciji, dok je 18 učenika bilo šest puta u samoizolaciji. “Ovaj model omogućuje da zdrava djeca idu u školu a bolesna i pozitivna ostaju doma. Svi negativno testirani bi išli nazad u učionice, u ponedjeljak se recimo svi testiraju a ako se u srijedu ili četvrtak pojavi još netko zaražen cijeli razred se opet testira”, ispričao je.

Dodao je kako organizacijski ima nekoliko problema od kojih je prvi nabava testova kojih treba oko tri milijuna. Kao drugi problem je naveo distribuciju testova po školama. “To je najveći problem”, rekao je. “Mi imamo 1300 škola i otprilike 2400 građevina, ima područnih škola koje moraju dobiti testove. Radilo bi se tako da se testovi dostave školama, a oni roditeljima i da se onda u bilježnicu upisuje da je učenik negativan, kao što se ranije upisivala temperatura. Ako se pojavi pozitivan rezultat, onda se javlja obiteljskim liječnicima i utvrđuje se pravim testovima”, pojasnio je.

Testiranje zapravo nije obavezno nego je dobrovoljno

Naglasio je i da je bitno napomenuti kako testiranje nije obavezno nego je dobrovoljno. “Ako roditelj odbije testirati dijete ono će ići u školu, ali ako se pojavi pozitivan učenik u razredu, tom djetetu će biti izrečena samoizolacija”, objasnio je. Potvrdio je i da je nemoguće kontrolirati testiraju li se djeca pa dodao da nema razloga zašto bi netko lažirao rezultat ili zašto se ne bi testirao. “Nema razloga, najviše štete rade sebi i učeniku jer će u suprotnom dijete u izolaciju”, rekao je.

Odgovorio je i očekuju li otpor ovoj mjeri. “Ova metoda nije invazivna, ne ide do nazofariksa nego mnogo pliće u nos. Testiranje je dobrovoljno, nema nikakvog razloga zašto netko ne bi htio testirati. Ovo je praktički mjera ukidanja samoizolacije za učenike. Da se ponašaju kako se zdrava djeca trebaju ponašati. Moramo dati povjerenje građanima jer kako će ga inače oni dati nama”, pitao je.

Mjesečni trošak oko 20 milijuna kuna

Na pitanje koliki je mjesečni trošak mjere rekao je da je to vrlo teško procijeniti i da sve ovisi o pojedinačnoj cijeni testa. “Ne vjerujem da bi ona bila iznad 10 kuna pa bi procijenjena vrijednost ovog modela bila manja od 20 milijuna kuna kroz mjesec dana”, rekao je.

Kazao je da u Ministarstvu imaju pripremljenu tablicu s imenima škola kojima treba dostaviti testove, ali i da je pitanje koliko će vremena trebati da se testovi nabave a onda i distribuiraju. “Bez obzira koliko dobro bila organizirana online nastava, ona nikad ne može nadoknaditi nastavu u učionici, ne samo zbog gradiva nego i socijalnog i mentalnog aspekta za našu djecu”, kazao je Pavičin.

“Mi bi voljeli da je mjera počela jučer jer nastava trpi”, rekao je. Nije mogao reći kada će točno mjera početi. “Mi toliku količinu testova i medicinske opreme nismo nabavljali, treba ispitati tržište i koliko testova ima, ako su količine dostupne mjera može vrlo brzo krenuti s ovim. Ravnatelje ćemo detaljno izvijestiti o svemu, mogu biti mirni, sve ćemo im dostaviti na vrijeme”, zaključio je za N1.

Testiranje ponedjeljkom prije nastave

O modelu ukidanja samoizolacije za učenike oglasilo se i Ministarstvo obrazovanja, potvrdivši da bi se provođenjem samotestiranja u potpunosti ukinula obveza samoizolacije za učenike koji su u školi bili u kontaktu sa zaraženom osobom, a nemaju simptome bolesti i imali su negativan rezultat testa. Time bi se, ističu iz Ministarstva, povećalo praćenje nastave u školi, odnosno po modelu A za sve učenike, osim za oboljele od covida 19, odnosno pozitivne.

Samotestiranje bi se provodilo kod kuće brzim antigenskim testovima, rezultate bi školi prijavljivali roditelji, a škole bi osigurale i predale roditeljima dovoljnu količinu testova za mjesec dana testiranja. Iz Ministarstva napominju da je samotestiranje dobrovoljno i besplatno, a obavljalo bi se redovito jednom tjedno, najvjerojatnije ponedjeljkom prije početka nastave, odnosno u slučaju pojave zareze u razredu.