Gadafi je još 2011. predvidio da će islamski džihadisti napasti Europu. Tony Blair ga nije shvatio ozbiljno

Gadafi i Blair razgovarali su kada je već bio počeo građanski rat u Libiji

Libyan leader Moamer Gaddafi Kadhafi addresses delegates during the closing  February 04, 2009 ceremony of the 12th African Union summit at the United Nations Headquarters in Ethiopia's capital Addis Ababa. Moamer Kadhafi lavished uncharacteristic praise on a US leader, describing Barack Obama's accession to the White House as a victory against racism and urging the first black American president to lead his country boldly.          AFP PHOTO/SIMON MAINA / AFP / SIMON MAINA
FOTO: AFP

Svrgnuti libijski pukovnik Moamer Gadafi izdao je “proročansko” upozorenje Tonyju Blairu da će džihadisti napasti Europu ako njegov režim propadne, otkrivaju njihovi telefonski razgovori, a piše Telegraph.

Gadafijeva strašna predviđanja iznesena su u dva očajna telefonska poziva bivšem britanskom premijeru Blairu 25. veljače 2011., kada je građanski rat već zahvatio Libiju.

U prvom pozivu, u 11.15 sati prije podne, Gadafi je rekao: “Oni (džihadisti) žele kontrolirati Mediteran i tada će napasti Europu”.

Dva telefonska poziva

U razgovoru koji je trajao pola sata, Gadafi je inzistirao da on pokušava obraniti Libiju od boraca Al-Kaide. Prisutnost Al-Qa’ide je kasnije zamijenjena usponom tzv. Islamske države, piše Telegraph.

“Mi se ne borimo protiv njih, oni nas napadaju” rekao je Gadafi. “Želim vam reći istinu. Situacija uopće nije komplicirana. Priča je jednostavna: organizacija je postavila spavajuće ćelije u Sjevernoj Africi. Zvane Al-Qa’idina organizacija u Sjevernoj Africi… Spavajuće ćelije u Libiji su slične spavačima u Americi prije 11. rujna”, kazao je Gadafi.

Moamer Gadafi
Moamer Gadafi NOTIMEX

“Oni su uspjeli dobiti oružje i uplašiti ljude. Ljudi ne mogu napustiti svoje domove… To je situacija džihada. Imaju oružje i teroriziraju ljude na ulicama”.

Šteta za Libiju, Mediteran i svijet

U drugom pozivu, nešto više od četiri sata kasnije, Gadafi je rekao Blairu: “Morat ću naoružati ljude i pripremiti se za borbu. Libijski građani će umrijeti, šteta će biti za Mediteran, Europu i cijeli sviejt. Te naoružane skupine koriste situaciju (u Libiji) kao opravdanje – i mi ćemo se boriti protiv njih.

Blair je dva puta zvao Gadafija kako bi pokušao pregovarati oko njegova odlaska iz Tripolija i građanskog rata koji je zahvatio zemlju. Tri tjedna kasnije, NATO koalicija predvođena Britanijom, počela s zračnim bombardiranjima koja su dovela do svrgavanja Gadafija. Diktator je smijenjen u kolovozu i ubijen u listopadu.

Blair je s Gadafijem razvio prijateljstvo, te je posjetio libijskog vođu najmanje šest puta nakon što je završio svoj premijerski mandata 2007. godine.

Prijateljstvo Blaira i Gadafija

Postojanje ovih telefonskih poziva otkriveno je prošle godine, a Blair je transkripte predao Odboru za vanjsku politiku koji istražuje kolaps Libije. Odbor je objavio transkripte u četvrtak.

U pozivima Blair je rekao Gadafiju: “Ako imate sigurno mjesto gdje bi mogli otići, trebali bi otići tamo zato što se ovo neće završiti mirno i tu mora biti proces promjene, a tim procesom se može upravljati i mi moramo pronaći način da upravljamo”.

Blair mu je kazao i kako su SAD i EU trenutno u teškoj poziciji i kako im mora dati nešto što bi ih uvjerilo da će se ovo završiti mirno.

“Držite linije otvorene”

Bivši britanski premijer je poziv završio riječima: “Želio bih vam ponuditi način izlaska iz ovog mirno…držite linije otvorene”.

Iz današnje perspektive, čini se kako su se Gadafijeva upozorenja ispunila. Libija je, nakon što je on svrgnut, u kolapsu. Zemlja ostaje u stisku građanskog rada, a velik dio teritorija je pod kontrolom islamskih ekstremista povezanih s ISIS-om.

Teroristi koje je ISIS poslao u Fracusku odgvorni su za napad u Parizu. Postoji rastuća zabrinutost dolascima džihadisti u Europu iz Sjeverne Afrike i Bliskog istoka.

Gadafi je bolje percipirao rizike

Član britanskog parlamenta i predsjednik Odbora Crispin Blunt rekao je: “Transkripti koje je dostavio gospodin Blair pružaju novi uvid u privatno razmišljanje pukovnika Gadafija nakon što se njegova diktatura počela urušavati”.

Iz Odbora poručuju da će razmotriti jesu li Gadafijeva proročanska upozorenja nakon raspada režima zanemarena. “Dokazi koje je Odbor do sada prikupio sugeriraju da su zapadni kreatori politike puno manje percipirali rizik intervencije za libijski narod i zapadne interese od Gadafija”.