Genijalan potez Senata sveučilišta: Iz tijela koje nadzire Borasa izbacili uglednu akademkinju koja ga je kritizirala

Milena Žic Fuchs bila je potpredsjednica Sveučilišnog savjeta kojim predsjeda slavni Luka Burilović i sporila je način upravljanja Sveučilištem

FOTO: screenshot N1

Senat Sveučilišta u Zagrebu na jučerašnjoj je sjednici donio odluku kojom se iz Sveučilišnog savjeta, tijela koje nadzire zakonitost rada uprave Sveučilišta pod vodstvom rektora Damira Borasa, izbacuje ugledna akademkinja Milena Žic Fuchs. Senat je takvu odluku donio s tijesnih 36 glasova, odnosno glasom više od potrebne natpolovične većine glasova. Protiv izbacivanja Žic Fuchs iz Sveučilišnog savjeta glasalo je 12 članova Senata, a njih 15 bilo je suzdržano.

Akademkinja je, inače, bila potpredsjednica Sveučilišnog savjeta, kojim predsjeda šef HGK Luka Burilović. On gotovo dvije godine nije sazivao sjednice toga tijela, a na inicijativu Žic Fuchs, Savjet se konačno pokrenuo u veljači ove godine uslijed skandala seksualnog uznemiravanja na Sveučilištu. Žic Fuchs tada je na Savjetu oštro istupala i tražila niz objašnjenja za višestruko krizno stanje na Sveučilištu, a žustro je istupala i na tematskoj sjednici saborskog Odbora za obrazovanje o stanju na Sveučilištu u svibnju ove godine.

Povod izbacivanju obrazložio Borasov Čović

Međutim, njeno izbacivanje iz Sveučilišnog savjeta formalno dolazi kao posljedica inicijative njenog matičnog Filozofskog fakulteta da joj se drugi put produlji rad na tom fakultetu nakon 65. godine života. Telegram je o tome već opširno izvještavao: akademkinju i anglisticu, koja je članica najviših znanstvenih tijela Europske unije, Filozofski je odlučio zadržati u daljnjem radnom odnosu.

Osim procedure na samom fakultetu, zeleno je svjetlo morala dobiti na još dvije instance – nacionalnom matičnom odboru za filologiju i na sveučilišnom povjerenstvu kojim koordinira Borasov bliski suradnik, prorektor Ante Čović. Matični odbor svoje je zeleno svjetlo dao, no sveučilišno povjerenstvo cijeli je proces stopiralo, vodeći se anonimnom predstavkom u kojoj se tvrdi da akademkinja nema dovoljan broj radova za produljenje ugovora o radu.

Koordinator sveučilišnog povjerenstva – prorektor Čović – na jučerašnji Senat dostavlja svoje pismo u kojem na devet stranica navodi kronologiju oko produljenja akademkinjinog ugovora o radu. Tvrdi i da je Žic Fuchs, problematizirajući dvojbene poteze povjerenstva kojim on koordinira, izašla izvan institucionalnih okvira i okvira autonomije Sveučilišta kada je o svemu obavijestila predsjednika Republike Zorana Milanovića i predsjednika Vlade Andreja Plenkovića.

‘Zazivala je političku intervenciju’

Žic Fuchs im je, kao i članovima Senata, slala pritužbe zloporabu položaja i ovlasti sveučilišnog povjerenstva, no Čović u svom jučerašnjem izvješću te optužbe proglašava lažnima, zasnovanim na krivotvorenju činjenica i na “maštovitim konfabulacijama”. Navodi kako je akademkinja “zazivala političku intervenciju u autonomno sveučilišno postupanje”. U finalu svojevrsne optužnice koju je priredio za Senat, Čović ne zaključuje ništa o eventualnom produžetku ili neprodužetku akademkinjinog ugovora o radu, već traži od Senata da razriješi Žic Fuchs iz Sveučilišnog savjeta.

Senatu argumentira da bi je trebali maknuti iz Savjeta “zbog neprihvatljivih i neutemeljenih napada na tijela i dužnosnike Sveučilišta, neakademskog komuniciranja i narušavanja institucionalnog reda”. Senat, koji se – nota bene – i dalje održava elektroničkim putem, izbacuje akademkinju iz Sveučilišnog savjeta. Pritom saga oko njenog produžetka ugovora o radu nije privedena kraju i sve stoji na sveučilišnom povjerenstvu koje se utječe anonimnoj predstavci.

U Savjetu i dalje Pavičić Vukičević

Inače, na Senatu su jučer potvrđene još dvije promjene u Sveučilišnom savjetu; zbog odlaska u mirovinu, razriješeni su profesori Nedjeljko Perić (FER) i Peruško Bogdanić (Akademija likovnih umjetnosti). Umjesto njih, imenovani su profesori Bojan Jerbić (Fakultet strojarstva i brodogradnje) i Siniša Reberski (Akademija likovnih umjetnosti). Interesantno je, pritom, da je članica Sveučilišnog savjeta – kao predstavnica Grada Zagreba – i dalje zamjenica bivšeg gradonačelnika Zagreba Jelena Pavičić Vukičević. Niti je razriješena niti je – očigledno – dala ostavku.

U narednom periodu, bit će zanimljivo pratiti rad Savjeta, koji bi Hrvatskom saboru trebao podnijeti izvješće o svom radu. Podsjetimo da je tijekom ljeta njihovo izvješće za 2019. godinu napisano u kritičkom tonu, posebno u dijelu koji se odnosi na raspolaganje uprave Sveučilišta financijama. Međutim, šef Savjeta Burilović nije ga poslao Saboru.

Telegram je nedavno objavio sadržaj tog izvješća, a iz Burilovićevog HGK poručili su nam da je “u najskorijem mogućem roku” nužno organizirati sjednicu Savjeta na kojoj će se provesti rasprava o kritičkim osvrtima u izvješću. “Izvješće će se, u skladu sa zaključcima s rasprave, nadopuniti i usvojiti te biti poslano i u Ministarstvo znanosti te u Hrvatski sabor”, zaključili su. Svakako ćemo izvijestiti u kolikoj će se mjeri izvješće odaslano Saboru razlikovati od onoga inicijalno kritički sastavljenog.