Genijalna država. Podijelili EU novac za inovacije, a nemaju pojma jesu li ga dobili i oni koji su varali botovima

Ovih dana projekti su predloženi za izdašno financiranje, a pritom nitko ne zna jesu li među njima prevaranti s botovima

FOTO: PIXSELL/Profimedia

Prijave na EU natječaj težak 380 milijuna kuna nisu još bile pošteno ni završile, kada se u cijeli slučaj uplela policija. Za velika sredstva za ‘Komercijalizaciju inovacija’, naime, neki su prijavitelji aplicirali uz pomoć botova ne bi li sa svojim projektima zauzeli čim bolju poziciju. Ona im je trebala jer je ministarstvo Davora Filipovića nesretni natječaj lansiralo u modalitetu omraženog najbržeg prsta. Jasno, botovi ili bilo kakav drugi automatiziran ili robotiziran način prijave za EU sredstva smatra se zlouporabom pa je Ministarstvo financija sve prijavilo policiji.

Korištenje botova, kako doznaje Telegram, i dalje se istražuje na nadležnim adresama. I ne bi tu bilo ništa sporno da HAMAG-BICRO krajem prošlog tjedna nije završio evaluaciju prijavljenih projekata koji se natječu za EU potpore; odabrali su projekte i potom ih predložili za izdašno financiranje. Ministarstvu gospodarstva sada preostaje donijeti službenu odluku o financiranju i potpisati ugovore o dodjeli bespovratnih sredstava s dobitnicima.

Jesu li među njima i prevaranti koji su koristili nedopuštene botove, nadležni za podjelu EU novca nemaju pojma i time, čini se, ne razbijaju glavu. Lakonski poručuju: ako se dogodi da Ministarstvo gospodarstva dodijeli novac baš onima koji su se ogriješili o pravila, oni će ga u nekom trenutku samo – morati vratiti.

Evaluacija dok se istražuje

Za problematičan natječaj na koji je – prema tvrdnjama konzultanata – samo u prvoj sekundi prijavljeno nekoliko stotina projekata, krajem prošloga tjedna završila je evaluacija valjanih projektnih prijava. Potvrdio nam je to državni HAMAG-BICRO koji je evaluaciju proveo.

U finalu su zaprimili 427 važećih prijava (prijava je inicijalno bilo mnogo više, ali je njihov važeći broj spao na 427 nakon što su se iščistili duplići) koje su u potpunosti obradili i ocijenili zaključno s prošlim tjednom. Kada smo ih pitali kako je moguće da provode evaluaciju dok su još uvijek u tijeku policijski izvidi zbog botova – što sugerira MUP-ov odgovor Telegramu o tajnosti izvida – iz HAMAG-a su nas uputili na Ministarstvo financija i “druge nadležne institucije”.

Policija nas uputila na EPPO

Na još jednu adresu uputio nas je i MUP. Naime, nakon što su nam napisali sve standardno o tajnosti izvida, poručili su nam da se oko konkretnog slučaja javimo Uredu europskog javnog tužitelja (EPPO) koji istražuje prevare s EU sredstvima. Iz EPPO-a su nam, pak, ispisali podužu lekciju o svojim nadležnostima.

Podsjetili su na dvije činjenice: ne komentiraju istrage u tijeku i javno ne potvrđuju na kojim slučajevima rade. Zatim smo se, po uputi HAMAG-a, kod Ministarstva financija – zaduženog za sustav prijava za EU novac – interesirali o tome koliko je prijavitelja i temeljem čega diskvalificirano iz daljnjeg postupka evaluacije i odabira na ‘Komercijalizaciji inovacija’. Pitali smo i što će se dogoditi ako nekoga, zbog korištenja bota, diskvalificiraju nakon što mu se već dodijeli EU novac.

Varalice mogu dobiti novac

Istražne radnje oko problematičnih prijava na ovaj natječaj, poručuju iz ministarstva Marka Primorca, i dalje su u tijeku. “Stoga trenutno ne možemo komunicirati konkretne podatke i brojeve”, dodaju. Pa nastavljaju kako nadležna ministarstva u svim fazama natječaja mogu uskratiti bespovratna sredstva korisnicima.

To mogu učiniti, pojašnjavaju, ili isključivanjem iz postupka dodjele novca ili raskidom ugovora o dodjeli novca. “Ukoliko su korisniku isplaćena bespovratna sredstva, dužni su ih vratiti”, vele iz Ministarstva financija na pitanje što ako varalice s botovima dobiju vrtoglave EU iznose.

Bez saznanja o prevarantima

Dodaju: osim što će novac morati vratiti, “ovisno o činjenicama utvrđenim u istražnim radnjama, korisnici mogu materijalno i kazneno odgovarati za svoje postupke”. Iz HAMAG-a, koji je baš završio evaluaciju prijavljenih projekata i predložio Davoru Filipoviću koga točno financirati, kažu da nemaju nikakvih saznanja o tome da bi neki prijavitelj dosad uopće bio diskvalificiran.

Pa je posve zamislivo da su prihvatljivim za financiranje označili i pojedine projekte prijavljene nedozvoljenim sredstvima. Ali za državu, izgleda, nema drame – oni su ionako “dužni vratiti” sredstva. Kad, kako, koliko brzo? Takvim se problemima, izgleda, država zasad ne zamara.