Genijalni Radman ponosno otvara škole koje je RH obnovila u Turskoj nakon lanjskog potresa. Na Baniji neke nisu dovršene ni danas

Veliki potres pogodio je Tursku prije nešto manje od godinu dana

FOTO: Edina Zuko/PIXSELL/MVEP

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova pohvalilo se jutros kako je hrvatski šef diplomacije sudjelovao na svečanosti otvorenja škole na potresom pogođenom području Turske, u čijoj je obnovi sudjelovala Hrvatska. Riječ je o regiji Adiyaman na jugu zemlje, teško stradaloj u potresima koji su 6. veljače 2023. godine usmrtili 57.000 ljudi i uzrokovali golemu materijalnu štetu.

Kako stoji u objavi MVEP-a na platformi X, ministar Gordan Grlić Radman obišao je jednu od tri škole čiju je obnovu financirala Vlada RH. Hrvatska je izdvojila ukupno 3,5 milijuna eura za pomoć izgradnje obrazovne infrastrukture, objavila je Hina danas, usput prenijevši izjavu hrvatskog šefa diplomacije.

Grlić Radman je naglasio kontinuiranu predanost Hrvatske pomoći prijateljskom turskom narodu, posebno djeci čiji su životi pogođeni posljedicama prirodnih katastrofa. „Zajedno, uz našu kontinuiranu predanost i suradnju, radit ćemo kako bismo osigurali djeci Adıyamana i obližnjih područja potrebne resurse te svu podršku kako bi postala otpornija u suočavanju s nedaćama“, naglasio je ministar.

Kako ide obnova škola na Baniji?

Pomaganje žrtvama u Turskoj svakako je pohvalno, ali teško je izbjeći usporedbu dinamike obnove u Turskoj s tragično sporom obnovom hrvatskih krajeva stradalih u potresima. Petrinju i okolicu razoran potres pogodio je 29. prosinca 2020., dvije godine prije nego što je stradala južna Turska.

No, u medijima je teško pronaći izvještaje o velikim zahvatima na školama na Baniji unutar prve godine od potresa. Značajna vijest bilo je otvaranje prve škole koja je u tom kraju sagrađena nakon potresa, ali dvadesetak učenika iz Nebojana u novu je školu krenulo tek u jesen 2023., više od dvije i pol godine nakon potresa.

Portal specijaliziran za građevinske poslove, Bauštela.hr, objavio je veliki pregled obnove škola u Petrinji. U tekstu iz veljače 2023. spominju se gradske škole na kojima je obnova bila u tijeku, ili se tek nastojalo ishoditi projektnu dokumentaciju nužnu za obnovu. Naglašavamo, tekst je objavljen u veljači 2023., više od tri godine nakon potresa. Prema pisanju portala Srednja.hr, prije samo nekoliko mjeseci, u rujnu 2023., sve škole u Petrinji još nisu bile obnovljene, što nadležnog ministra Branka Bačića nije spriječilo u tome da izrazi zadovoljstvo brzinom radova.

U Zagrebu je samo malo bolje

Vijesti o otvaranju obnovljenih ili novosagrađenih škola na području Sisačko-moslavačke županije mediji su donosili kolovozu 2023., više od dvije i pol godine nakon potresa; zatim u rujnu 2023.; u siječnju 2024., tri godine nakon potresa; pa još jednom u kolovozu 2023., kada je otvorena gimnazija u Sisku.

Prije nekoliko dana objavljeno je kako obnova Srednje škole Glina još nije gotova, iako su od potresa prošle gotovo četiri godine. Taj podatak posebno je zanimljiv u svjetlu činjenice da je hrvatskim novcem obnovljena škola u Turskoj otvorena oko 11 mjeseci nakon potresa u toj zemlji.

Obnova u Zagrebu bila je nešto promptnija nego na Banovini, ali ni približno tako brza kao u Turskoj. Veliki potres jačine 5,5 stupnjeva po Richteru pogodio je hrvatsku prijestolnicu 22. ožujka 2020. godine. Tek u siječnju 2023. HRT je objavio kako je obnovljena i posljednja zagrebačka osnovna škola stradala u tom potresu. No, obnova srednjih škola nije završena do danas. Štoviše, portal Srednja.hr objavio je kako će radovi u nekim zagrebačkim srednjim školama potrajati do 2025. godine.