Genijalno hrvatsko pravosuđe: OK je što je Plenković prešutio kuma veleposlanika i vodio HDZ-ovce u Helsinki

Visoki upravni sud RH odbio je žalbe Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa

18.09.2020., Gospic - Izjave sudionika nakon zavrsetka 8. sastanka Vlade sa zupanima, predstavnicima Udruge gradova i Udruge opcina na kojem je tema bila reforma lokalne samouprave, koristenje europskih fondova te gosopodarski oporavak. Premijer Andrej Plenkovic. Photo: Marko Dimic/PIXSELL
FOTO: Marko Dimic/PIXSELL

Premijer Andrej Plenković nije napravio ništa nečasno i netransparentno kada je zatajio da je Igor Pokaz, koji je predložen za veleposlanika RH u Ujedinjenoj Kraljevini Velike Britanije i Sjeverne Irske, njegov kum. Ništa krivo nije učinio ni u famoznom slučaju Helsinki, kada Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa nije dostavio tražene dokumente o tome tko je platio put HDZ-ovoj delegaciji na stranački skup EPP-a u Finsku.

Proizlazi to iz pravomoćnih presuda Visokog upravnog suda koji je odbio žalbe Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. Povjerenstvo je još 2018. utvrdilo da je Plenković imenovanjem kuma za veleposlanika i ignoriranjem procedure u slučaju Helsinki prekršio Zakon o sprječavanju sukoba interesa. Kažu nije postupao transparentno i časno. Na to se Plenković žalio, a Upravni sud u Zagrebu žalbe mu je usvojio i srušio odluku Povjerenstva. Onda se žalilo Povjerenstvo i sada je Visoki upravni sud RH donio pravomoćnu odluku. Plenković “nije kriv”. Povjerenstvo nije trebalo utvrditi da je prekršio zakon.

Povjerenstvo je utvrdilo povredu

Što je u premijerovim slučajevima bilo sporno? Povjerenstvo ju tvrdilo da je prekršio Zakon o sprječavanju sukoba interesa, točnije da je povrijedio načela djelovanja. U pitanju je kršenje Članka 5., koji ne propisuje nikakvo posebno kažnjavanje dužnosnika.

Međutim, Upravni sud u Zagrebu, a sada i Visoki upravni sud RH, smatraju da Povjerenstvo uopće ne može donositi odluke o načelima obavljanja dužnosti. Drže da odluke nisu moguće ako Povjerenstvo te povrede ne poveže i s konkretnom zakonskom odredbom koju je dužnosnik prekršio, odnosno nekim konkretnim sukobom interesa.

Povjerenstvo je u žalbi napalo takav stav objašnjavajući da to što nema propisane sankcije ne znači da se povreda načela obnašanja dužnosti ne može utvrditi. Drugim riječima, kažu da činjenica nepostojanja sankcija ne znači da Povjerenstvo nema ovlast pokretati postupke temeljem tog Članka 5.

Krešu li se ovlasti Povjerenstva?

Telegramov Jasmin Klarić već je nakon nepravomoćnih odluka Upravnog suda upozorio da bi potvrđivanje takvih presuda moglo biti ključan udarac na ovlasti Povjerenstva za sukob interesa. Sada se to i dogodilo. Doduše, Povjerenstvo je u žalbenom postupku ukazivalo da postoje i drugačije pravomoćne presude Visokog upravnog suda, no ovoga puta to im nije prihvaćeno.

Zbog toga Nataša Novaković, predsjednica Povjerenstva najavljuje podnošenje zahtjeva za izvanredno preispitivanje sudske odluke. Njega će uputiti DORH-u koji ga onda, ako zaključi da je opravdan, upućuje Vrhovnom sudu RH.

Što ove pravomoćne odluke znače?

Bivša predsjednica povjerenstva, saborska zastupnica Dalija Orešković za Telegram je komentirala ovu odluku Visokog upravnog suda RH.

“Ovakva odluka znači da sada političari mogu mirno svoje kumove imenovati na koje god pozicije im se prohtije i voditi stranačke kolege na putovanja i da im nitko ništa ne može”, poručila je.

Zanimljivo je da ove pravomoćne odluke dolaze svega nekoliko dana uoči početka rada na izmjenama Zakona o sprječavanju sukoba interesa. To bi, kako se već neko vrijeme sumnja, moglo značiti upravo smanjivanje ovlasti Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.