Glasnogovornik HBK misli da Crkva nije privilegirana mjerama. Dapače, tvrdi: ‘diskriminirani smo’

Volio bi da se mjere za misna slavlja koje iznimno vrijede za blagdane primjenjuju do kraja trajanja mjera

Zvonimir Ancić, glasnogovornik Hrvatske biskupske konferencije, gostovao je u N1 Studiju uživo, gdje je rekao kako smatra da Crkva nije privilegirana u odnosu na neke druge institucije pri donošenju protuepidemijskih mjera. “Mislim da se svi moramo naći zajedno u ovoj situaciji i ne prozivati jedni druge. Kad kažemo da netko ima privilegij, onda taj ima nešto što drugi nemaju, a to nije slučaj. Ako imamo trgovačke centre, iako crkvu s time ne treba uspoređivati, no uzmimo kazališta i muzeje s istom preporukom“, počeo je Ancić, prenosi N1, da bi potom izveo zaključak prema kojem je, čini se, Crkva zapravo diskriminirana:

„Mislim da možemo govoriti o toj razini i reći da su u odnosu na to crkveni prostori diskriminirani. Tu nema posebne privilegije. Da je to pravilo samo u crkvama, možda bismo mogli govoriti o tome, ali budući da vrijedi i za druge institucije, suvišno je govoriti o tome”, kazao je glasnogovornik. Štoviše, Ancić kaže da bi volio kada bi se pravilo o jednom vjerniku na sedam kvadratnih metara koje vrijedi za Badnjak i Božić primijenilo i na ostatak razdoblja u kojem vrijede mjere.

„Ako uzmemo primjere zemalja gdje su na sudu takve odluke donesene, npr. Francuskoj, smatramo da su crkve dovoljno velike da se može sigurno organizirati misno slavlje“, kazao je. Glasnogovornik HNB-a uz to je naglasio kako svi biskupi ističu važnost poštivanja epidemioloških mjera.

Nema etičkih zapreka korištenju cjepiva

Ancić se osvrnuo i na etičke dileme oko cjepiva, koje su neki svećenici proglasili neprikladnim za vjernika tvrdeći da ono sadrži stanice abortiranih fetusa. Napomenuvši kako mu je teško raspravljati o tom pitanju, Ancić je podsjetio na to da je vrh Crkve dopustio korištenje cjepiva.

„Kongregacija za nauk vjere, kako bi pomogla vjernicima, donijela je uputu u kojoj se jasno kaže da je ‘moralno prihvatljivo primiti i cjepiva protiv bolesti covid-19 koja su u istraživačkim i proizvodnim procesima koristila stanične linije iz tkiva dvaju fetusa pobačenih u 60-im godinama prošlog stoljeća. Poglavito ako ne postoji alternativa takvom cjepivu ili ako građani nemaju pravo izbora između drugih moralno prihvatljivih cjepiva“, kazao je, piše N1.

„Isto tako, Kongregacija daje još jednu ogradu, da ‘dopuštenje korištenja cjepiva ne uključuje opravdanje makar i neizravnog prakticiranja pobačaja i nužno pretpostavlja protivljenje njegovoj praksi od strane onih koji koriste ova cjepiva’,” citirao je Ancić.

Stigle su upute oko držanja misa

Glasnogovornik HNB-a objasnio je kako će se odvijati misna slavlja tijekom blagdana, rekavši kako je crkveni vrh mjesnim svećenicima dopustio da mise održe na Božić, na Novu godinu i na blagdan Bogojavljenja 6. siječnja. Dodao je da su svi dobili upute: “Ta uputa vrijedi za sve crkve, sedam kvadrata po vjerniku. Tu nije uključen prostor oko oltara. Uvjeren sam da je u svim crkvama to već napravljeno i da spremni dočekujemo slavlje Badnjaka i Božića.

Na vratima crkve treba biti izvješeno koliko vjernika može sudjelovati na misnom slavlju u crkvi. Preporuka je, gdje je to moguće, da netko bude na vratima i pomogne da se ispoštuju mjere. Sigurno će biti vjernika van crkve koji će putem razglasa pratiti misna slavlja“, kazao je Ancić.