Glavaš htio diskreditirati glavnog svjedoka koji ga tereti da je ratni zločinac. Upravo je izgubio na sudu

Krunoslav Fehir nepravomoćno je dobio spor protiv Branimira Glavaša

Bivši saborski zastupnik Branimir Glavaš, kojem se još sudi zbog ratnog zločina u Osijeku nad Srbima na početku Domovinskog rata, izgubio je spor s Krunoslavom Fehirom, ključnim svjedokom u tom procesu. Fehir tereti Glavaša da je zapovjedio likvidacije zarobljenika u dvorištu ondašnjeg Sekretarijata narodne obrane.

Glavaš je njega zauzvrat prijavio za ratni zločin, zbog čega je Fehir, smatrajući tu prijavu neosnovanom , tražio čak 150 tisuća kuna, odnosno oko 20 tisuća eura odštete. Općinski sud u Osijeku nepravomoćnom presudom dosudio mu je 30 tisuća kuna, odnosno nešto manje od četiri tisuće eura naknade za narušenu čast i ugled.

Fehirovo svjedočenje protiv Glavaša

Fehir je u to ratno vrijeme kao 16-godišnjak bio pripadnik tzv. Branimirove osječke bojne. U svom je iskazu teretio Glavaša za njegovu ulogu u ubojstvu Čedomira Vučkovića, zarobljenog srpskog civila

“Oko 21 sat sa Zoranom Brekalom, koji je dovezao dva zarobljena civila, ušao sam u garažu i tada sam prvi put vidio akumulator. Brekalo je nosio malu posudu i u nju je izlio neku tekućinu koju je dao Vučkoviću da pije. Poslije sam čuo da je to kiselina. Brekalo je izletio iz garaže i mene gotovo izgurao. On je otišao u sekretarijat, a ja sam ostao pred garažom. Malo poslije čuo sam neke udarce i vrata garaže su se otvorila. Vučković je izišao i krenuo prema meni. Vikao sam mu da stane. A onda sam zapucao i ispalio više hitaca i on je pao”, ispričao je Fehir. Nakon toga čula se vika, a Glavaš je, svjedočio je Fehir, vikao da se pogase svjetla. Više ljudi, a među njima i Glavaš, došli su do Fehira i pitali što se dogodilo. Glavaša je, kazao je Fehir, zanimalo što se dogodilo i što je drugi zarobljenik Đorđe Petković vidio.

“Drugi je zarobljenik bio u garaži i nije se micao. Glavaš je rekao da ga treba likvidirati jer je vidio što se dogodilo. On ga je zvao teroristom. Došao je i moj otac koji me odveo u obližnju školu. Uzeo mi je oružje i rekao što da kažem istražnom sucu koji će raditi očevid”, kazao je Fehir. Dodao je još kako on nije mogao odgovarati za ratni zločin jer kao 16-godišnjak nije mogao nikoga sam privoditi niti lišiti slobode bilo koju osobu, pa tako ni Vučkovića.

Tužba zbog naručene časti i ugleda

Ipak, nakon što je dao iskaz u kojem je teretio Glavaša, ovaj ga je prijavio za ratni zločin odnosno ubojstvo Čedomira Vučkovića. O toj kaznenoj prijavi davao je i izjave za medije.

“Kako navodi iz prijave nisu bili istiniti, osim što me lažno prijavio, Glavaš mi je povrijedio i čast i ugled. Morao sam se opravdavati te uvjeravati prijatelje i poznanike da nisam učinio ono za što me Glavaš javno proziva”, naveo je Fehir u tužbi kojom je od Glavaša tražio naknadu štete. Tijekom postupka podsjetio je da je godinama radio u MUP-u, a 2005. je uredno prošao i sigurnosnu provjeru.

“Dok sam još imao status krunskog svjedoka, zbog sigurnosnih razloga premješten sam u Istru. Kasnije je utvrđeno da uzrok smrti Čedomira Vučkovića nije bila uporaba vatrenog oružja”, izjavio je Fehir.

Glavaš: ‘Gonit ću Fehira dok sam živ’

Glavaš je pak objašnjavao da je on nabavio nalaze četvorice vještaka koji su zaključili da Vučković nije umro od sumporne kiseline koju je popio. Ta je smrt mogla nastupiti eventualno 24 sata kasnije, a ne za pet minuta. Zbog toga je prijavio Fehira kao počinitelja ratnog zločina nad zarobljenikom.

“Fehir je iskorišten i postao je svjedok protiv mene u sklopu smišljene akcije tadašnje vlasti da se obračuna sa mnom kao neistomišljenikom. On je dao brojne intervjue. Prvi je dao Dragi Hedlu još skrivenog identiteta. Kasnije se više nije skrivao jer je bio željan medijskog eksponiranja”, izjavio je Glavaš, dodajući da će “Fehira goniti dok je živ, jer je ratni zločin kazneno djelo koje ne zastarijeva”.

Sud: ‘Glavaš je Fehiru narušio ugled’

Sud je na kraju utvrdio da je ono što je Glavaš napravio ipak narušilo ugled Fehiru jer je državno odvjetništvo odbacilo kaznenu prijavu koja ga je teretila za ratni zločin.

“Ovdje smo imali primjer sukoba Glavaševog prava na slobodu izražavanja i Fehirovog prava na zaštitu dostojanstva. Glavaš je prokazao Fehira kao počinitelja teškog kaznenog djela, iako on za to nije pravomoćno proglašen krivim, zbog čega ovaj sud smatra da mu je nesporno ugrozio čast i ugled u javnosti”, naveo je sud u nepravomoćnoj presudi.

Iako je Fehir tražio oko 20 tisuća eura naknade, sud mu je dosudio oko četiri tisuće eura, jer je to iznos kakav se uobičajeno dosuđuje u ovakvim slučajevima.