Glavašev HDSSB prvi put ne ide na izbore. Zanimljiva je priča kako je njihov član završio na HDZ-ovoj listi

Plenković je pristao da aktualni državni tajnik Josip Salapić, inače predsjednik Glavnog odbora HDSSB-a, bude na listi HDZ-a u 7. izbornoj jedinci

11.05.2018., Zagreb- u Banskim dvorima poceo je sastanak vladajuce koalicije o tzv. aferi mailovi.Branimir Glavas
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Prvi put od svog postojanja Hrvatski demokratski savez Slavonije i Baranje (HDSSB), stranka Branimira Glavaša, ne izlazi na parlamentarne izbore. Od kako je osnovana 2005. ta je stranka, u jednom trenutku, 2011., imala čak sedmero zastupnika (šest izabranih i jednog prebjega) u Hrvatskom saboru. Na ostalim parlamentarnim izborima osvajali su tri mandata (2007.), dva (2015.) i na posljednjim izborima 2016., jedan.

No, to ne znači da HDSSB u idućem sazivu Sabora neće imati svog predstavnika, jer je premijer Andrej Plenković odlučio nagraditi tu stranku zbog vjernog služenja Branimira Glavaša u održavanju saborske većine i tako pomogao njenom opstanku.

Plenković je, naime, pristao da aktualni državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa, Josip Salapić, inače predsjednik Glavnog odbora HDSSB-a, bude na listi HDZ-a u 7. izbornoj jedinci. I to na relativno visokom, šestom mjestu, čak iznad Domagoja Ivana Miloševića. Doduše, HDSSB na toj izbornoj listi neće imati svoju “markicu”, poput recimo HSLS-a čiji se kandidati Darko Klasić i Dario Hrebak u koaliciji s HDZ-om, pojavljuju u prvoj i drugoj izbornoj jedinici i gdje na glasačkom listiću stoji i ime njihove stranke.

Vuk sit, ovce na broju

Salapića se u Sabor pokušava progurati tako da vuk bude sit, ali i ovce na broju. HDSSB nije uspio ono o čemu je još potkraj veljače ove godine govorio šef te stranke, Glavaš, najavljujući početak aktivnijih priprema za izbore, rekavši kako HDSSB “sigurno izlazi” na parlamentarne izbore u IV. i V. izbornoj jedinici i to u obliku koji će “jamčiti da ostanu parlamentarna stranka”.

Ta neobična formulacija izrečena na Glavnom odboru HDSSB-a, nikom izvan najužeg kruga stranke nije bila do kraja jasna, mada je Glavaš tada rekao kako “postoji nekoliko modela”, a odluku će donijeti nakon kontakata koje su i do sada imali “s predstavnikom vladajuće većine u parlamentarnoj većini”. Mada to nije izustio, svakom je jasno da je “predstavnik vladajuće većine u parlamentarnoj većini” može biti samo predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a, Branko Bačić, odnosno netko iz vrha te stranke, uključujući Gordana Jandrokovića ili samog predsjednika te stranke, Andreja Plenkovića.

Nije išlo s HDSSB-om na HDZ-ovoj listi

Na istoj sjednici potkraj veljače, kada su najavljivali “nekoliko modela” za izlazak na parlamentarne izbore, Salapić – jedina nada HDSSB-a za opstanak na parlamentarnoj sceni – rekao je kako traju razgovori s predstavnicima vladajuće koalicije te da je “normalno i realno da se razgovori prvo obave s HDZ-om”.

Ideja HDSSB-a, ili kako je to rekao Glavaš, “nekoliko modela” za izlazak na izbore, bila je da uspiju progurati na HDZ-ovu listu svoje kandidate u IV. i V. izbornoj jedinici i to na listama HDZ-a. Jer, hvalio se Salapić, prije samo četiri mjeseca: “HDSSB ima svoj politički brend u Slavoniji i Baranji”. No, nije išlo. Potpredsjednik HDZ-a, osječko-baranjski župan i nositelj liste te stranke u IV. izbornoj jedinici, Ivan Anušić, nije htio ni čuti za Salapića niti bilo koga iz HDSSB-a na listi HDZ-a. To su mu čak zamjerali u vrhu stranke, no ostao je odlučan. A imao je i pravo: ako je itko proteklih godina sipao drvlje i kamenje po HDZ-u, onda su to bili Glavaš i Salapić.

Uloga zastupnika-žetončića teška 350.000 kuna

No, onda je Glavaš, kad mu se stranka doslovno raspala, naglo promijenio ploču, priklonio se Plenkoviću, uspio progurati Salapića za državnog tajnika u Ministarstvu pravosuđa i posvetio se sudskom procesu kako bi sa sebe skinuo stigmu ratnog zločinca, što mu za sada “uz malu pomoć prijateljâ”, dobro ide.

Uđe li Salapić, slijepi putnik na listi HDZ-a u 7. izbornoj jedinci u Hrvatski sabor (gdje je na prvom mjestu ministar branitelja Tomo Medved), taj će ljubitelj skupih parfema koji se svojedobno šepurio u sportskom Audiju A5, bivši HDZ-ov stipendist (pa kasnije otpadnik) i prijatelj Modnog Mačka, biti zaslužan da HDSSB svoju ulogu zastupnika-žetončića godišnje naplaćuje s više od 350.000 kuna, koliko, otprilike, pripada strankama za svakog zastupnika. Stranka će tako imati za struju, vodu, grijanje i plaću bar jednog uhljeba, a HDZ, bude li sastavio Vladu, još jednu sigurnu ruku u Hrvatskom saboru.