Glavni direktor HUP-a ima intrigantan prijedlog za rješavanje golemih povlaštenih mirovina

Osim povlaštenih mirovina, Majetić ističe manjak godina staža kao ključan problem sustava

09.03.2017., Zagreb - U sredistu HUP-a Hrvatska Revizorsko konzultantska tvrtka KPMG predstavila publikaciju Puls gospodarstva, istrazivanje koje je tijekom 2016. godine provedeno u devet zemalja srednje i istocne Europe. Davor Majetic.
Photo: Zarko Basic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca Davor Majetić iznio je intrigantan prijedlog za saniranje jednog dijela mirovinskog sutava, povlaštenih mirovina koje godišnje iznose oko 6 milijardi kuna. “Njih treba maknuti iz mirovinskog fonda”, kazao je Majetić u današnjem razgovoru za portal Novac.hr.

“Te mirovine uglavnom nisu zarađene radom, nego je država posebnim propisima određenim kategorijama građana odlučila dati posebna prava. Ne ulazim u opravdanost toga, to je politička odluka, pa ako država želi i može imati takve umirovljenike, neka ih ima, ali oni se ne mogu financirati iz HZMO-a, nego ih treba financirati iz posebnog fonda ili izravno iz proračuna”.

Odvajanje doprinosa i političkih odluka

“Tako bismo imali transparentniji i održiviji mirovinski sustav jer bi bio za barem šest milijardi kuna u manjem deficitu nego sada”. Nešto slično sugerirala je i Europska komisija: jasno oznažavanje dijela mirovina koji se isplaćuje temeljem uplaćenih doprinosa, i dijela koji predstavlja socijalni transfer temeljem političke odluke neke vlade. Iz brojnih razloga vlade mogu odlučiti da žele zaštiti ugrožene društvene skupine, ali takva davanja nemaju veze s doprinosima za mirovine.

Strogim odvajanjem mirovinskih isplata – redovne iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, a povlaštene iz posebnog fonda ili proračuna – ne bi se smanjio ukupan minus sustava, koji se i tako krpa proračunskim sredstvima. No, uvela bi se određena razina transparentnosti i kontrole toka novca, što je preduvjet za bilo kakav razgovor o dugoročnoj reformi.

‘Glavni problem nije dob, nego staž’

Osim povlaštenih mirovina, njih 175 tisuća koje godišnje čine oko 15 posto ukupnog davanja za mirovine, direktor HUP-a problematizira pitanje nedostatnog staža. “Ono što sindikati postavljaju kako najproblematičnije u mirovinskoj reformi, odlazak u mirovinu sa 67 godina, nije ključno pitanje”, dodao je. “Glavni problem mirovinskog sustava nije dob umirovljenja, nego su to godine staža.

“Ako naš radnik u prosjeku radi 30 godina, onda to znači da je deset godina manje uplaćivao u mirovinski fond, dok će, s druge strane, deset godina dulje primati mirovinu i tu onda matematika ne funkcionira”, rekao je.

“Svi očekuju veće mirovine. I ja se slažem da bi one trebale biti veće, ali ako malo ili kratko uplaćujemo u mirovinski fond, onda će i mirovine biti male, a porezi visoki jer se mirovinski sustav mora djelomično financirati iz poreza. Ako matematika mirovinskog sustava daje rezultat s minusom, onda moramo vidjeti kako taj minus smanjiti i s vremeno pretvoriti u plus. Model u kojem na jednog umirovljenika praktički dolazi jedan zaposleni nije održiv”.