Glavni grad Kanade progutali prosvjedi, vozači kamiona i desničari tvrde da neće stati. Što se događa

Prosvjed je počeo zbog uvođenja cijepljenja kao obveze za prelazak granice, a prerastao je u masovno protivljenje epidemiološkim mjerama

FOTO: AFP

Ottawa, glavni grad Kanade, za vikend je bio paraliziran nakon što su tisuće prosvjednika pridružilo vozačima koji su sa svojim kamionima u “konvoju slobode”, stigli do prijestolnice i blokirali tamošnje prometnice. Prosvjed je počeo kao protivljenje odluci prema kojoj je cijepljenje uvjet za prelazak granice sa Sjedinjenim Američkim Državama, a prerastao je u opći prosvjed protiv cijepljenja, epidemioloških mjera i vlade, navodi BBC.

Prosvjednici su blokirali prilaz parlamentu, a neki od njih su poručili kako neće odustati. Okupljeni su uglavnom prosvjedovali mirno, ali je kanadska policija počela istraživati više incidenata na prosvjedima poput prijetećeg ponašanja prema radnicima javnih službi i oskvrnuća više spomenika u Ottawi.

Kanadski mediji su javili kako premijer Justin Trudeau, koji je prosvjednike nazvao manjinom, i njegova obitelj vikend nisu proveli u svom domu zbog sigurnosnih razloga. Donosimo pregled događaja u Kanadi.

Kako je sve počelo

Trudeauova vlada je 15. siječnja uvela cijepljenje kao uvjet za prelazak granice i prema toj odluci necijepljeni vozači kamiona moraju u karantenu nakon povratka u Kanadu iz SAD-a. Razljućeni tom mjerom, grupa vozača i desnih skupina počela je organizirati dolazak u Ottawu s kamionima. “Konvoj slobode” je krenuo iz zapadnog dijela zemlje, a cijeli prošli tjedan kamiondžije su pristizale u glavni grad popraćeni podrškom istomišljenika uz prometnice, piše BBC. SAD od stranih vozača traži dokaz o cijepljenju za prelazak granice.

Vozače su podržali građani frustrirani postojećim epidemiološkim mjerama, koje smatraju političkima, te su zahtjevi za ukidanjem obveznog cijepljenja za prelazak granica prerasli u općenito protivljenje cijepljenju. Dok su kamioni još bili na putu prema Ottawi, Justin Trudeau je prosvjednike nazvao malom rubnom skupinom. U Kanadi je potpuno cijepljeno 80 posto stanovništva i čak 90 posto od 120.000 vozača kamiona. Neki su se pak odluci usprotivili zbog rastuće inflacije i otežanih opskrbnih lanaca smatrajući kako je kanadsko gospodarstvo previše ovisno o kamiondžijama da riskira pogoršanje ekonomske situacije.

Dolazak konvoja do glavnog grada prošao je mirno i policija je uoči prosvjeda rekla da su u kontaktu s organizatorima. Međutim, izrazili su zabrinutost zbog sve glasnije ekstremističke retorike nekih podržavatelja prosvjeda i najave krajnje desnih skupina da će se pridružiti kamiondžijama u Ottawi. Organizatori su osudili te rubne elemente i pozvali sve sudionike prosvjeda da prijave incidente.

Što se događalo

Tisuće prosvjednika je u subotu i nedjelju blokiralo Ottawu. Prosvjedi su bili bučni i okupljeni su, uz stalno trubljenje kamiona, skandirali “sloboda” i slogane protiv Justina Trudeau, prenosi Reuters. Protivnici epidemioloških mjera uglavnom su se okupili u blizini parlamenta. Iako se broj prosvjednika jučer navečer polako počeo smanjivati, prometnice u gradu i dalje okupiraju parkirani automobili i kamioni.

Prosvjedi su uglavnom prošli mirno, uz jedno uhićenje, no, došlo je do nekoliko incidenata zbog kojih je policija pokrenula istrage. Istražuju prijeteće ponašanje prema policijskim i drugim javnim službenicima te oskvrnuća spomenika. Naime, na društvenim mrežama se pojavila snimka na kojoj žena pleše na Grobnici nepoznatom vojniku, spomeniku palim kanadskim vojnicima koji sadrži tijelo nepoznatog vojnika poginulog u Prvom svjetskom ratu. To su osudili vojni dužnosnici i ministarstvo obrane, kao i oporbeni političari.

Kanadski mediji su izvijestili i kako policija istražuje zastave sa svastikama, kojima su mahali neki od okupljenih, kao i navodno maltretiranje radnika u pučkoj kuhinji. Kako tvrdi gradonačelnik Ottawe Jim Watson prosvjednici su od pučke kuhinje tražili besplatne obroke nakon što su ih restorani odbili poslužiti, jer nisu htjeli nositi maske u zatvorenom prostoru. Navodno je i jedan trgovački centar zatvoren, jer su prosvjednici odbijali nositi maske.

Kakve su reakcije

Gradonačelnik Watson je poručio kako je stanovnicima grada kojeg vodi prekipjelo nakon dva dana bučnih prosvjeda i da žele povratak u normalu, jer su se prosvjedi proširili i na stambene četvrti, javlja CBC. Međutim, organizatori poručuju kako su spremni mjesecima ostati u Ottawi, sve dok vlada ne ispuni njihove zahtjeve. Jedan od organizatora, koji je postavio stranicu za prikupljanje donacija koja je prikupila više od 8 milijuna kanadskih dolara (oko 5,5 milijuna eura), rekao je kako im je cilj stvoriti “logističku noćnu moru” za vladu. “Nemamo vremensko ograničenje”, rekao je medijima.

Manji prosvjedi su održani i u drugim gradovima, a ministar za promet Omar Alghabra je rekao kako vlada neće odustati od cijepljenja kao uvjeta za prelazak granice, kao ni od planova da uvedu obvezno cijepljenje za sve sektore čije je poslovanje regulirano vladinim uredbama, što uključuje i vozače kamiona koji voze unutar Kanade.

Tijekom vikenda Justin Trudeau i njegova obitelj nisu bili u svom domu nego su zbog sigurnosnih razloga prebačeni na tajnu lokaciju, no iz njegovog ureda i policije nisu htjeli iznositi detalje. Podršku provjednicima dao je vođa oporbenih Konzervativaca Erin O’Toole, ali je kritizirao “pojedince koji su oskvrnuli” spomenike. Kanadske prosvjednike je podržao i kontroverzni poduzetnik i najbogatiji čovjek na svijetu Elon Musk, kao i bivši američki predsjednik Donald Trump.