Glavni tajnik UN-a traži odgovor za napad na bolnicu u Afganistanu, Obama kaže da se radi o 'tragičnom slučaju'

Iz Bijele kuće priopćili su da se provodi detaljna istraga oko cijelog slučaja

In this photograph released by Medecins Sans Frontieres (MSF) on October 3, 2015, fires burn in part of the MSF hospital in the Afghan city of Kunduz after it was hit by an air strike. An air strike on a hospital in the Afghan city of Kunduz on October 3 left three Doctors Without Borders staff dead and dozens more unaccounted for, the medical charity said, with NATO conceding US forces may have been behind the bombing. The MSF facility is seen as a key medical lifeline in the region and has been running "beyond capacity" during recent fighting that saw the Taliban seize control of the provincial capital for several days. AFP PHOTO / MSF ----EDITORS NOTE---- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/MSF" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS -----
FOTO: AFP

Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon osudio je u subotu zračni napad na bolnicu u Kunduzu u kojoj je poginulo najmanje 19 osoba i pozvao na neovisnu istragu, dok je američki predsjednik Barack Obama rekao da se radi o “tragičnom slučaju” i da će Pentagon provesti “potpunu istragu”.

U zračnom udaru kojeg su najvjerojatnije izvele američke koalicijske snage ubijeno je u subotu najmanje 19 zaposlenika i pacijenata bolnice u Kunduzu na sjeveru Afganistana, među kojima i troje djece, objavila je nevladina udruga Liječnici bez granica (MSF) koja vodi bolnicu.

Ban traži da počinitelji odgovaraju za napade

“Glavni tajnik snažno osuđuje zračne udare u Kunduzu koji su doveli do smrti i ranjavanja medicinskog osoblja i bolesnika u bolnici Liječnika bez granica 3. listopada”, navodi se u priopćenju iz Banova ureda u kojem se podsjeća da su bolnice i bolničko osoblje izrijekom zaštićeni međunarodnim humanitarnim pravom. Ban je pozvao na “temeljitu i neovisnu istragu napada kako bi se osiguralo da se odgovara” za to djelo.

Američka vojska priznala je da je izvodila vojne operacije “u blizini” bolnice gađajući talibanske pobunjenike koji su pucali na američko vojno osoblje i da istražuje slučaj.

Američki predsjednik izrazio je sućut zbog stradavanja zaposlenika i bolesnika, nazivajući to “tragičnim slučajem”. U priopćenju Bijele kuće navodi se da potpunu istragu vodi Ministarstvo obrane. “Pričekat ćemo rezultate istrage prije nego što donesemo konačni sud o okolnostima ove tragedije”, naveo je Obama u priopćenju.

Bombardiranje bolnice može biti ratni zločin

UN-ov visoki povjerenik za ljudska prava Zeid Raad al-Husein zatražio je temeljitu i otvorenu istragu istaknuvši da “bombardiranje bolnice može biti ratni zločin dokaže li sud da je bio planiran”. “Ovaj događaj je doista tragičan, neoprostiv i možda je zločin”, istaknuo je u priopćenju.

Američki ministar obrane Ashton Carter rekao je u subotu poslijepodne da se vodi “sveobuhvatna istraga” o tom napadu, ali nije potvrdio da su ga izvele američke snage. Carter je kazao da se istraga vodi “u suradnji s afganistanskom vladom” i da će Sjedinjene Države “nastaviti suradnju s afganistanskim partnerima kako bi pokušali zaustaviti sukobe u Kunduzu i u okolici”.

In this photograph released by Medecins Sans Frontieres (MSF) on October 3, 2015, Afghan MSF staff react in one of the remaining parts of the MSF hospital in Kunduz after it was hit by an air strike. An air strike on a hospital in the Afghan city of Kunduz on October 3 left three Doctors Without Borders staff dead and dozens more unaccounted for, the medical charity said, with NATO conceding US forces may have been behind the bombing. The MSF facility is seen as a key medical lifeline in the region and has been running "beyond capacity" during recent fighting that saw the Taliban seize control of the provincial capital for several days. AFP PHOTO / MSF ----EDITORS NOTE---- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/MSF" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS -----

Bombardiranje trajalo više od pola sata

MSF, koji je zatražio “potpunu i transparentnu istragu” kaže da je u napadu poginulo najmanje 19 ljudi, 12 njihovih pripadnika, četiri odrasla pacijenta i troje djece. Najmanje je 37 osoba ranjeno a mnogi se još vode kao nestali, kaže ta humanitarna udruga.

MSF ističe da je podatke o lokaciji bolnice dao nekoliko puta i koalicijskim snagama i afganistanskoj strani u zadnjih nekoliko mjeseci, posljednji puta ovoga tjedna. Također tvrdi da je bombardiranje trajalo “više od pola sata” pošto je afganistansku i američku vojsku obavijestio o napadu na svoju bolnicu. Po MSF-u izbezumljeno osoblje zvalo je telefonom stožer NATO saveza u Kabulu i vojne dužnosnike u Washingtonu dok su bombe gotovo sat vremena zasipavale njihovu bolnicu u Kunduzu tijekom zračnog napada zbog čega je zapovjednik američkih snaga u Afganistanu general John Campbell uputio ispriku predsjedniku Ašrafu Ganiju.

Više o cijelom tragičnom događaju možete pročitati OVDJE.