Godina je 2019., a Alabama je upravo izglasala zakon o potpunoj zabrani abortusa. Iznimka nije ni silovanje

Ovo je najstroži zakon o pobačaju u SAD-u, liječnicima koji izvedu pobačaj prijeti zatvorska kazna do 99 godina

FOTO: screenshot/cnn

Američka savezna država Alabama upravo je izglasala zakon o potpunoj zabrani pobačaja. Jedina iznimka koju zakon poznaje su slučajevi u kojima je život majke ugrožen, ali u slučaju silovanja ili incesta, pobačaj je i dalje zabranjen. Ovaj zakon najstroži je zakon o pobačaju u SAD-u, a državni Senat izglasao ga je s 26 glasova za i pet glasova protiv. Zakon sada ide na potpisivanje republikanskoj guvernerki Kay Ivey, koja se još uvijek nije izjasnila hoće li ga potpisati, ali glasna je protivnica prava na pobačaj.

Nacionalna organizacija za žene zabranu pobačaja nazvala je neustavnom te jasnim pokušajem skupljanja glasova za političare koji se protive pobačaju na sljedećim izborima. Staci Fox iz Planned Parenthooda, pak, rekla je da je ovo “crn dan za žene u Alabami, ali i diljem SAD-a”. Dodala je i kako će se iz organizacije pobrinuti da sve žene koje neće moći na abortus točno znaju koga da krive za to.

Liječnicima 99 godina zatvora

Republikanski zastupnici iz Alabame uvjeravaju da je donošenje ovakve zabrane velika pobjeda pa je tako republikanac Terri Collins rekao: “Naš zakon kaže da je dijete u utrobi osoba”, ali proturječio mu je demokratski senator Bobby Singleton koji tvrdi da ovaj zakon kriminalizira liječnike te da je još samo jedan od pokušaja muškaraca da kažu ženama što da rade s vlastitim tijelima, dok je Rodger Smitherman, također demokrat rekao: “Djevojčici od 12 godina koja je zatrudnjela nakon silovanja i incesta ovime poručujemo da nema izbora”, piše BBC.

U zakonu donesenom u Alabami stoji kako će obavljanje pobačaja u bilo kojem stadiju trudnoće biti kazneno djelo. Liječnike će se kažnjavati s deset godina zatvora za pokušavanje obavljanja abortusa, a ako zaista provedu proceduru do kraja i naprave abortus, prijeti im kazna do 99 godina zatvora. Žena koja bi došla na abortus neće biti kazneno gonjena. Inače, autori zakona se nadaju kako će ovim zakonom, ako završi na sudu, pobiti presudu u slučaju Roe protiv Wadea iz 1973. godine, na kojoj se temelje zakoni koji jamče pravo na pobačaj.

Val zakona protiv pobačaja

Ovaj zakon otišao najdalje od svih nedavno donesenih zakona o pobačaju. Naime, u Georgiji, Mississippiju i Kentuckyju su izglasani takozvani “heartbeat” zakoni, u kojima stoji da je pobačaj zabranjen ako se na ultrazvuku čuju otkucaji srca fetusa, što je u mnogim slučajevima već u šestom tjednu trudnoće, kada većina žena i ne zna da su trudne. Ipak, taj zakon kao iznimke uzima silovanje i incest ako ih žena prijavi policiji, kao i ako je život majke ugrožen.

U tekstu zakona stoji i kako je “više fetusa pobačeno nego što je ljudi ubijeno u Staljinovim gulazima”, a ovo je samo jedan od zakona koji ograničavaju pravo na pobačaj kojih je više od 300 u SAD-u. Samo ove godine u 16 od 50 saveznih američkih država donesen je neki oblik zakona koji ograničava pravo žene na pobačaj.